Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Kategorie zeměreklama

Zbirohy 0| tosu
33 fotek, včera, 1 zobrazení, přidat komentář | krajina, příroda, země
Poslední dubnový den jsme vyrazili na zříceninu hradu Zbirohy.Stojí nad Malou Skálou,nalevo od řeky Jizery.Přivítal nás barevný les,prosvícený sluncem.Cestou do prudkého kopce jsme se napili z Partyzánské studánky a proběhli po Šlapacích kamenech.Na hrad jsme vylezli téměř po čtyřech.Už nejsme nejmladší.Ale stálo to za to.Info pro ty,co zde ještě nebyli: https://cs.wikipedia.org/wiki/Zbirohy_%28hrad%29 nebo http://www.hrady.cz/?OID=329 .
53 fotek, 2.2.2016, 3 zobrazení, přidat komentář | architektura, kultura, města, země
Někdy je dobré se cournout městem v jinou než denní dobu. Lidí je venku málo a "nekazí" fotky.
49 fotek, 19.9.2015, 32 zobrazení, 135 komentářů | dokumenty, koníčky, rodina-přátelé, země
ALB 516 - Po třicetileté válce, ve které zvítězili katolíci, neměli evangelíci lehkou pozici. Jedním ze tří kostelů ve Slezsku, které jim byly povolené postavit jako gesto dobré vůle katolíků, byl Kostel Míru sv. Trojice ve Świdnici (stavba dalších dvou kostelů byla povolená v městech Głogow a Jawor).

Stavba kostela však byla omezená několika podmínkami. Musela být postavená dál od hradeb, než byl dostřel z děla. Nesměla mít zvon, ani církevní školu. Doba výstavby nesměla překročit jeden rok. A hlavně kostel musel být postavený z netrvanlivých materiálů, aby se pro evangelíky nestal dlouhodobým svatostánkem. Jako stavební materiál bylo povolené dřevo, hlína, sláma a písek.

Základní kámen Kostela Míru sv. Trojice byl položený 23. srpna 1656. Kostel byl postavený v rekordní době. První mše se v něm sloužila již 24. června 1657. Podle projektu Albrechta von Saebische z města Wrocław kostel postavil místní tesař Andrea Kaemper. Stavbu svými dary podpořily tisíce věřících.

V roce 1708 se situace pro evangelíky zlepšila. Vedle kostela byla postavená zvonice a evangelická škola. Obě budovy se dochovaly dodnes.

V roce 2001 byl Kostel Míru sv. Trojice zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Odkaz na Miliho album pro info:

http://bele.rajce.idnes.cz/Kostel_Miru_ve_Swidnicy
3 fotky, v pátek, 22 zobrazení, přidat komentář | země
51 fotek, září 2015 až duben 2016, 17 zobrazení, 70 komentářů | dokumenty, koníčky, rodina-přátelé, země
ALB 515 - 29. června 1943 zemřela ve Wałbrzychu, v jedné z vil nacházejících se v parku přiléhajícím k tamnímu zámku, tedy hluboko uvnitř nacistické Třetí říše, příbuzná britského válečného ministerského předsedy Winstona Churchilla (její bratr byl jeho nevlastním otcem), kněžna Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, řečená Daisy. Bývá někdy nepřesně označována za poslední (myšleno aristokratickou) majitelku později legendami opředeného zámku Książ (tehdy Fürstenstein)

Daisy pocházela z význačné, byť poněkud zchudlé britské rodiny Cornwallis-Westových. Její rodokmen sahal minimálně ke králi Anglie Jindřichu III. (Plantagenetovi) a také francouzskému králi Filipu III. Smělému (Kapetovci), jak bylo ještě před Daisynou svatbou ze strany ženicha, jímž měl se stát příslušník jednoho z nejbohatších německých aristokratických rodů Hans Heinrich XV. Graf von Hochberg (kníže von Pless), důkladně prověřeno. Ke svatbě došlo 8. prosince 1891. Ze strany Daisy, jíž bylo v té době pouhých 16 let, jednalo se víceméně o sňatek z rozumu.

Na svatební cestě kníže Daisy slíbil několik metrů dlouhou šňůru perel. V Adenského zálivu Rudého moře najal domorodé potápěče, kteří je měli z mořského dna vylovit. Bohužel při tom došlo k neštěstí, když jeden z nich zemřel. Stalo se tak přímo před očima kněžny. Daisyn legendární náhrdelník nakonec dosahoval délky kolem 7 m a čítal na 2000 perel.

Zámek Książ je největší zámek Dolního Slezska a třetí největší v Polsku, v těsné blízkosti města Valbřichu ležícího asi 25 kilometrů od českých hranic. Patří k hlavním turistickým atrakcím kraje.

Nejdéle (v letech 1509-1941) jej vlastnil rod Hochbergů.
V roce 1941 byl celý objekt rodu Hochbergům zkonfiskován ve prospěch Třetí říše, přestavěn a v letech 1943-1945 využíván jako sídlo gestapa. Údajně si ho oblíbil nacistický pohlavár Heinrich Himmler a měl se stát sídlem samotného Adolfa Hitlera. Pod zámkem se ukrývají dlouhé podzemní chodby a dodnes se spekuluje o ukryté jantarové komnatě.

Po 2. světové válce obsadila zámek Rudá armáda a značně jej zdevastovala.

Odkaz na Miliho album pro info:

http://bele.rajce.idnes.cz/KSIAZ

http://bele.rajce.idnes.cz/Palmarium
33 fotek, 19.9.2015, 22 zobrazení, 20 komentářů | dokumenty, koníčky, rodina-přátelé, země
ALB 514 - Kde se vlastně měl vlak u Walbrzychu vzít? Ze směsi dostupných historických informací a pověstí tradovaných zde už od konce války vznikl příběh vlaku, který sem přijel z Vratislavi (polsky Wroclaw). Když se Rudá armáda nezadržitelně blížila k metropolí německého Slezska, měl být odtud vypraven obrněný vlak Wehrmachtu napěchovány zlatem a uměleckými předměty ukradenými během tažení na východ, který měl převézt zlato přes Československo na území Německa.

Co ve vlaku má být? Přibližně tři sta tun zlata, diamantů, drahých kamenů a dalších cenností v hodnotě řádově miliard korun.

Vlak mířil k českým hranicím, na kilometru 65,1 u Walbrzychu však prý odbočil a zajel do jedné z podzemních štol rozsáhlého komplexu Riese, jenž v okolí Walbrzychu vznikl během války. Příjezdová kolej byla zahrnuta tunami zeminy, vjezd do štoly zaminován a údajně 150 m dlouhý vlak už nikdo nikdy neviděl. Podle jedné z verzí souprava vjela do tunelu vykopaného mezi jednou walbrzychskou čtvrtí a zámkem Książ, ležícím na severozápadním předměstí.

Podzemní komplex Osówka se nachází cca kilometr na severovýchod od obce Kolce a ve stejné vzdálenosti na sever od obce Sierpnica. Práce zde byly zahájeny v polovině roku 1943. Vznikl zde obrovský systém betonových chodeb, opevnění a hal. Účel prací byl udržován v tajnosti. Podle názoru některých to měl být tajné sídlo Adolfa Hitlera. Jiní tvrdí, že se zde stavěly haly pro podzem. zbrojovky, kde se měly vyrábět tajné zbraně. Práci zde vykonávali dělníci a vězni z koncentračního tábora Gross – Rosen. Nadzemní část komplexu Osówka představuje vnější infrastrukturu podzemního objektu. Míra pokročilosti prací, které zde byly provedeny, staví tyto objekty na první místo z hlediska nejvíce dokončených nadzemních objektů podniku "Riese" (něm. obr) v Sovích horách.

Odkaz na Miliho album pro info:

http://bele.rajce.idnes.cz/Tajemstvi_Sovich_hor
119 fotek, ve čtvrtek, 23 zobrazení, přidat komentář | cestování, krajina, kultura, příroda, země
Malé putování po Šluknovské kraji, smírčí kříže v obcích a okolní krajina.
80 fotek, tento týden, 60 zobrazení, 19 komentářů | cestování, krajina, ostatní, příroda, země
Na Kysuce se rád vracím a i dnes se sem vydávám. Na mapách jsem si vyhlídl trasu z Čadce po červené do Skalitého. Z vlaku vystupuji krátce po deváté hodině a bez většího zdržování se vydávám do hor. Po obědě se má počasí pokazit, tak ať stihnu dojít suchou nohou do cíle. Cesta vede většinou po odlesněném hřebínku s krásnýmy výhledy. Do Skalitého přicházím poměrně brzy a tak se ještě chvíli rozmýšlím o prodloužení cesty do Serafinova. Ale mraků přibývá a do kopců, kde se staví dálnice se mi dvakrát nechce. A tak nasedám na vlak a jedu domů...