Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Kategorie země

Seznam všech alb na Rajčeti


reklama

17 fotek, březen až duben, 6 zobrazení, 3 komentáře | krajina, příroda, země, zvířata
Den jarní jak ze zlata, stráň po srdce už zahřáta. A co jen zve se kytičkou, už běží se zlatou hlavičkou. (V.Hálek)
23 fotek, včera, 5 zobrazení, přidat komentář | krajina, příroda, země
Přírodní rezervace Drahy představuje bělokarpatské květnaté louky a pastviny asi 1 km jihovýchodně od obce Horní Němčí. Nachází se ve velmi členitém terénu na údolním svahu potoka Okluky, převážně se severozápadní orientací, v nadmořské výšce 400 až 513 m. Chráněným územím prochází místní asfaltové komunikace, která je dělí na menší spodní a větší horní část, v současnosti využívanou jako pastvina. Katastrální území Horní Němčí, CHKO Bílé Karpaty.
6 fotek, minulou sobotu, 1 zobrazení, přidat komentář | krajina, příroda, vesnice, země, zvířata
Příroda Jihomoravského kraje :)
18 fotek, 18.6.2007, 13 zobrazení, 7 komentářů | cestování, příroda, země
Pointe du Raz je označován jako druhý nejzápadnější bretaňský výběžek.
76 fotek, 3.4.2015, 11 zobrazení, 1 komentář | architektura, cestování, země
Jeruzalém je posvátným místem pro tři hlavní monoteistická náboženství – islám, judaismus a křesťanství. Pokud byste hledali nejnázornější ukázku pro výraz genius loci, pak právě Jeruzalém je ideálním příkladem. Jeruzalém se nachází v Judských horách na hranici úmoří Středozemního a Mrtvého moře na okraji Judské pouště. Současný Jeruzalém se rozrůstá daleko za hranicemi Starého Města.Podle biblických zpráv bylo město přinejmenším až do 11. stol. př. n. l. obýváno Jebusity a okolo roku 1000 př. n. l. Jeruzalém padl do rukou Izraelitů (pod vedením krále Davida) a následně byl ustanoven hlavním městem izraelského království. Do Jeruzaléma byla údajně přenesena Archa úmluvy, takže se Jeruzalém stal nejen správním, ale také náboženským centrem. Mapu Old City dostanete zdarma v informačním centru ( v tom pravém ) na vyžádání.
25 fotek, minulou sobotu, 4 zobrazení, přidat komentář | cestování, krajina, lidé, sport, země
V mezisezóně ve Vysočina Aréně je klid a vše se připravuje na další sportovní akce,kterou v tomto areálu bude světový pohár horských kol.
106 fotek, minulou sobotu, 9 zobrazení, přidat komentář | cestování, dokumenty, krajina, příroda, země
My tři a naši psi jsme opět přesně po roce v Malých Karpatech. Poprvé jsme vystoupily na Vápennou (752 m)
http://fototana.rajce.idnes.cz/Na_Vapennu_v_Malych_Karpatech_19._dubna_2014/, třetím nejvyšším vrcholem Malých Karpat, v dubnu 2014. V říjnu 2014 na druhém nejvyšším vrcholu - Vysoké (754 m) http://fototana.rajce.idnes.cz/Na_Vysoku_v_Malych_Karpatech_5._rijna_2014/ a tak nám zbývalo pro výhledy na nádheru zdejší krajiny vystoupat na vrchol nejvyšší - Záruby (767 m). Je zde, samozřejmě, více vrcholů, které stojí za námahu při výstupu. Třeba Čelo, Veterlín a pod. Malé Karpaty jsou překrásné a jistě sem ještě někdy zajedeme.
Dnes nás provázelo větrné a chladnější počasí, ale naštěstí se střídalo se sluníčkem, které už v tomto období má sílu. Takže jsme si užily i výhledy do krajiny pod námi a vůni probouzejícího se jara.
53 fotek, minulou sobotu, 44 zobrazení, 1 komentář | krajina, příroda, země
Putování hlubokým údolím říčky Střely od mladotické zastávky ke klášteru v Plasích..
68 fotek, 11.4.2015, 21 zobrazení, 47 komentářů | krajina, makro, příroda, země, zvířata
Hlaváček jarní je brzy na jaře kvetoucí rostlina z čeledi pryskyřníkovitých stejně jako koniklece. Na rozdíl od nich kvete žlutě a tvoří husté trsy z jemných lístků poseté velkými zářícími žlutými květy. Hlaváček jarní patří mezi silně ohrožené druhy, zákon jej však chrání jen v kategorii "ohrožený". Ochranou spadá i do mezinárodní Washingtonské úmluvy (CITES). PR Tobiášův vrch na stejnojmenném nízkém kopci (354 m) je bohatým výskytem této rostliny znám - i když počty hlaváčků prý rok co rok klesají... Tobiášův vrch je z čediče s navazující spašovou návějí - přírodní památka na něm je jednou z nejstarších chráněných území v okolí. Rozlohu má 1,5 ha, jde tedy o nevelikou lokalitu.

Výskyt koniklece lučního českého na Tobiášově vrchu nikoho nepřekvapí - několik se jich dá mezi hlaváčky nalézt. Co možná mnozí nevědí je přítomnost i několika posledních exemplářů kriticky ohroženého koniklece otevřeného - to dělá Tobiáša vrchu jednu z několika málo posledních lokalit, kde se tento klenot jarních stepí ještě vyskytuje. Exemplářů je tu však už bohužel jen pár... no posuďte sami. Na druhou stranu... to i na předchozích lokalitch. Čeho se dá na první pohled všimnout, je zcela jiné časové rozvržení kvetení oproti severněji a výše položným lokalitám z předchozích dvou alb - Holý vrch a Hradiště. Zde je kvetené k.otevřeného v plném proudu oproti začínajícímu kvetení ze severnějších lokalit - však je to také přibližně 35 km vzdušnou čarou. Hlaváček jarní je o něco dříve kvetoucí rostlina v porovnání s konikleci a tak už bylo na většině z nich znát, že pomalu odkvétají.
V létě zde pak kvete silně ohrožený modřenec tenkokvětý.
48 fotek, 11.4.2015, 25 zobrazení, 39 komentářů | koníčky, krajina, makro, příroda, země
Krátce po náveštěvě sousedního Holého vrchu jsem se vydal na Hradiště - dalí lokalitu výskytu kriticky ohroženého koniklece otevřeného - i zde roste ve společnosti koniklece lučního českého. U některých snímků tohoto druhého druhu si nejsem jistý, zda nejde o křížence obou těchto druhý - koniklece Hackelova (Pulsatilla ×hackelii). Rozddíly nemusí být v květu zřetelné - téměř jistě se to dá poznat až po odkvětu u plně vyvinutých listů (zkrácené vřeteno mezi jařmy lístků). Toto hodnocené dle morfologie je však velice subjektivní a záleží na zkušenostech určovatele... do určování se tedy raději nepouštím ;)

Zpět ale k lokalitě - situace zde byla úplně stejná jako na nedalekém Holém vrchu, což není žádné překvapení. Koniklece se ve většině případů teprve vyklubávaly...
72 fotek, minulou sobotu, 36 zobrazení, přidat komentář | cestování, krajina, lidé, příroda, země
170 fotek, minulý týden, 41 zobrazení, 17 komentářů | krajina, ostatní, příroda, širokoúhlé, země
Vydal jsem se již poněkolikáté do krásných kopečků na jihu Moravy. Vyrazil jsem z Dolních Věstonic po klasické trase až do Mikulova. Trasa dlouhá 16 km , čas šest hodin.
6 fotek, minulý pátek, 20 zobrazení, 1 komentář | krajina, města, příroda, země
16 fotek, minulou sobotu, 4 zobrazení, přidat komentář | krajina, příroda, širokoúhlé, země
Hluk-Staré hory
68 fotek, minulou středu, 59 zobrazení, 21 komentářů | cestování, klasická-fotografie, krajina, města, země
První naše cesta do svobodného světa po roce 1989 mířila na poutní místo Mariazell v Rakousku. Tenkrát to bylo starou Škodou 100. Dnes se tam po letech vydáváme znovu. Opět autem. A tak, máte-li chuť, můžete se tam podívat se mnou... procházka začíná.
50 fotek, minulé pondělí, 124 zobrazení, 309 komentářů | krajina, příroda, země
(jako vždy díky za každou opravu,pojmenování či připomínku vůbec)
45 fotek, jaro, 79 zobrazení, přidat komentář | cestování, krajina, země
Město bylo založeno roku 1909 na předměstí starobylého přístavního města Jafo. Růst Tel Avivu však Jaffu v krátké době zastínil. Ke sjednocení obou měst došlo v roce 1950. Až do roku 1949 byl Tel Aviv hlavním městem Izraele, kdy izraelští představitelé rozhodli přesunout hlavní město státu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Většina států světa tento krok neuznala a dodnes považují za hlavní město Tel Aviv.
Jafo je starobylé přístavní město, považované za jedno z nejstarších měst na světě. Zdejší přírodní přístav je využíván již od doby bronzové a je rovněž zmíněn ve staroegyptských dopisech z roku 1470 př. n. l., oslavujících jeho dobytí faraonem Thutmosem III. O Jaffě je možné nalézt několik zmínek v Bibli. Je zde zmíněna jako přístav, ze kterého Jonáš uprchl do Taríše, jako hranice území kmene Dan a jako přístav, do něhož bylo z libanonského Tyru dopravováno cedrové dřevo pro stavbu Šalamounova chrámu. Město zůstalo v židovských rukách i po rozdělení Izraelského království. Jafo roku 1100 dobyli křižáci putující do Svaté země. Následně padla do rukou Osmanům,Napoleonovi,Britům a nakonec zpět Židům.
Další fotky na :
http://kocourek691.rajce.idnes.cz/Izrael_-_Tel_Aviv_-_Yafo_-_Stredozemni_more_2014

http://kocourek691.rajce.idnes.cz/Yafo_-_JAFFO_TEL_AVIV-Jaffa_2013
18 fotek, 31.1.2015, 154 zobrazení, přidat komentář | cestování, klasická-fotografie, krajina, příroda, země
Jevanský potok je potok ve Středočeském kraji, pravostranný přítok řeky Sázavy, jehož délka činí téměř 21km. Potok pramení ve Svojeticích. Na horním toku mezi Louňovicemi a Jevany napájí soustavu rybníků, na pravém břehu potoka v blízkosti Jevan se nachází Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny. Na dolním toku protéká Stříbrnou Skalicí, pod níž ústí do Sázavy.