Kategorie

Města

Náš tip

Proměňte svá alba ve fotoknihu!
Ideální jako dárek nebo jen tak na památku.
Levně, rychle, jednoduše.

verka67
více  Zavřít popis alba 
5 komentářů
 • minulou sobotu
 • 16 zobrazení
 • 55
kapsik
Mapa trasy: https://mapy.cz/s/honocovojo
Kvůli Babí hory nemusím cestovat na slovensko-polskou hranici, máme ji dokonce 3 x na Palkovických hůrkách.
Kategorie: městapříroda
více  Zavřít popis alba 
1 komentář
 • 2.4.2020
 • 25 zobrazení
 • 11
biblos
tam při hlídání vnoučat se dají spatřit věci ...
Kategorie: městazvířata
více  Zavřít popis alba 
 • 16.6.2020
 • 5 zobrazení
 • 00
iva-63
Byl to deštivý den. Černá v Pošumaví má přímé spojení s nedalekým Českým Krumlovem, v němž teď nejsou davy Asiatů ani jiných zahraničních turistů, takže cíl byl jasný. Během dne sice přestalo pršet, ale vyjasnilo se až v 16 hodin, kdy už jsme se chystaly k odjezdu z města, které i v dešti je prostě nádherné. Rozhodně všem doporučuji, aby využili příležitosti, a zavítali do Českého Krumlova, kouzelného města, které má opravdu mimořádné genius loci. Ubytování teď myslím snadno najdete. Pár hodin na Český Krumlov je málo, opravdovou atmosféru poznáte jen, když tu zůstanete déle.

Město rozhodně nebylo liduprázdné, bylo tu víc turistů, než jsem čekala. Možná tu a tam nějaký Rakušan nebo Němec, ale viditelně převažovali Češi. A viditelně tací, kteří v deštivém dni opustili kola, lodě či lipenské pláže a vyjeli se podívat do města, které konečně nehyzdí davy Asiatů. Snad tu aspoň někteří něco utratili a podpořili místní, kteří jsou na turistickém ruchu závislí. Bylo by ale dobře, kdyby některé restaurace netrvaly na vysokých cenách, jinak se nemůžou divit, že zejí prázdnotou. My jsme si na oběd došly do dávno vyzkoušené restaurace Pod Radnicí, kde mají přístupné ceny a příjemné chování. Taky sortiment obchodů je stále stejný - zlatnictví, drahé kabelky, upomínkové blbosti - škoda. Proč ne třeba výrobky regionálních podniků? Proč ne třeba ovoce nebo pekárna? Tu a tam ale už prostory k pronájmu ...

Tentokrát nebudu dávat pod fotografie podrobné popisky jako obvykle - pro zájemce o historii či architekturu jednotlivých domů odkážu na níže uvedená loňská alba, v nichž jsem toto krásné město myslím dost podrobně zmapovala. A budu se snažit aspoň občas dát jiné záběry než obvykle. Ale někdy to prostě nejde :-)

https://iva-63.rajce.idnes.cz/2019.06.28._-_Cesky_Krumlov_-_Vnitrni_Mesto/
https://iva-63.rajce.idnes.cz/2019.06.28._-_Cesky_Krumlov_-_Latran_a_klastery/
https://iva-63.rajce.idnes.cz/2019.06.20._-_Cesky_Krumlov_-_den_pred_Slavnostmi_petiliste_ruze/
https://iva-63.rajce.idnes.cz/2019.06.28._-_Cesky_Krumlov_-_zamek_a_zamecke_zahrady/
https://iva-63.rajce.idnes.cz/2019.06.28._-_Cesky_Krumlov_-_krumlovske_tiche_vecery/
Kategorie: architekturaměsta
více  Zavřít popis alba 
65 komentářů
 • 29.6.2020
 • 48 zobrazení
 • 6565
luciekres
více  Zavřít popis alba 
 • únor až červenec
 • 27 zobrazení
 • 00
Obsah pokračuje za reklamou
Pokračujte dolů pro další obsah
verastrnadkova
Šlakhamry jsou malá vesnice, část obce Hamry nad Sázavou v okrese Žďár nad Sázavou. Leží asi 4 km západně od Žďáru nad Sázavou, v severozápadním cípu Hamrů nad Sázavou, asi 2 km od jejich středu. V roce 2009 zde bylo evidováno 42 adres. V roce 2001 zde trvale žilo 68 obyvatel.
Šlakhamry leží v katastrálním území Najdek na Moravě o výměře 2,65 km2.
Na jižním okraji území, poblíž přírodní památky Rozštípená skála, je v objektu bývalého Brdičkova vodního mlýna (blízko zaniklého hamru) umístěna expozice hamernictví Technického muzea Brno.
ROZŠTÍPENÁ SKÁLA
Mrazový srub s rozštípnutou puklinou, kterou vede turistický chodník, nad pravým břehem řeky Sázavy, asi 4,5 km Z od Žďáru nad Sázavou. Na balvanité suti pod skalami je pěkně vyvinutá vegetace suťového lesa s javorem klenem a měsíčnicí vytrvalou. Lokalita hostí druhově bohatou flóru mechorostů.
Blok ze sillimanit-biotitické ruly strážeckého moldanubika byl během chladných období pleistoceńu vytvarován do podoby mrazového srubu o délce 75 m a výšce 15 m a díky svislé puklině byl rozštípnut v délce 10 m a šířce 2 m. Svah k řece Sázavě je pod skálou pokryt kamenným mořem, na kterém je dobře vyvinutý porost tzv. suťového lesa. Hojný je javor klen (Acer pseudoplatanus), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior) a buk lesní (Fagus sylvatica), z bylin poutá pozornost mohutná měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva), na jaře svými fialovými květy a na podzim blanitými zbytky šešulí. Hojné jsou kapradiny, zejména kapraď samec (Dryopteris filix-mas). Na skalách naopak z dřevin rostou pokroucené borovice lesní (Pinus sylvestris) a břízy bělokoré (Betula pendula). Dobře prozkoumaná je flóra mechorostů, z lokality se uvádí 32 zejména acidofilních druhů, z nichž největší část se nachází na balvanité suti pod skalami. Z živočichů můžeme pozorovat ještěrku živorodou (Zootoca vivipara), j. obecnou (Lacerta agilis), slepýše křehkého (Anguis fragilis), plšíka lískového (Muscardinus avellanarius) či veverku obecnou (Sciurus vulgaris). Mezi hnízdícími druhy ptáků nalezneme puštíka obecného (Strix aluco), střízlíka obecného (Troglodytes troglodytes), konipasa bílého (Motacilla alba), k. horského (M. cinerea). Na skalách se pokoušel zahnízdit i výr velký (Bubo bubo). Rozštípená skála je oblíbeným teréném horolezců a vzhledem k blízkosti Žďáru nad Sázavou a husté síti turistických tras i turistů.
Předmět ochrany : rulová skalní stěna s balvanitými sutěmi
Datum vyhlášení : 18.7.1974
Datum převyhlášení : 1.6.2004
Rozloha : 0,7641 ha
Nejvýznamnější rostliny : měsíčnice vytrvalá (Lunaria rediviva), jaterník podléška (Hepatica nobilis), bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis), kapraď samec (Dryopteris filix-mas), javor klen (Acer pseudoplatanus), jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), borovice lesní (Pinus sylvestris)
Nejvýznamnější živočichové : ještěrka živorodá (Zootoca vivipara), puštík obecný (Strix aluco), střízlík obecný (Troglodytes troglodytes), plšík lískový (Muscardinus avellanarius)
GPS : 49°34'05,1"N, 15°52'49.2"E
SOCHA MAMUTA
Betonová socha hlavy mamuta se zde nachází od roku 2006. Vytvořil ji žďárský rodák, sochař Michal Olšiak.
GPS : 49.5675022N, 15.8810511E
VODNÍ MLÝN - ŠLAKHAMR (MUZEUM)
Vznik hamrů na Žďársku souvisel s využíváním energie řeky Sázavy a s těžbou horniny na úbočí kopce Peperek. Zrod Šlakhamru, známého v okolí podle posledních majitelů jako Brdíčkův mlýn, je spojen s kolonizací krajiny cisterciáckým klášterem ve Žďáře. Od konce 17. století je hamr zmiňován už jen jako grunt, či tvrz s mlýnem. Činnost mlýna ukončila před druhou světovou válkou tragická smrt mlynáře. Od roku 1976 je majitelem objektu Technické muzeum v Brně, které zde po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2011 otevřelo pro veřejnost novou expozici hamernictví.
Dnešní podoba mlýna je dílem poměrně náročné klasicistní přestavby cca z poloviny 19. století. Areál je komplexem několika objektů, které uzavírají obdélný dvůr. Nejvýraznější hmotu tvoří vlastní objekt mlýnice, která je rozdělena podle klasického schématu na část obytnou a provozní. Protější stranu dvora tvoří objekty hospodářské s otevřenou kůlnou. Vodní náhon, zčásti vytesaný ve skále, je veden podél hlavní budovy ze severní strany. Krytá mlýnice z lomového kamene přiléhá k hlavní budově ze západu. Dnes je zde umístěna replika původního vodního kola na svrchní vodu obkročné konstrukce. Expozice odkazují na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Připomínají historii hamru, jehož existenci dokládají prameny z počátku 15. století. Návštěvníkům je během prohlídky předvedena ukázka chodu bucharu a dalších zařízení poháněných dvěma vodními koly. Dozvědí se jakým způsobem středověcí železáři získávali základní suroviny, tedy dřevo, dřevěné uhlí a železo, a jaký byl sortiment produktů hamrů. Část expozic je věnována posledním obyvatelům objektu – mlynářské rodině Brdíčků.
Zpřístupnění : přístupné s omezením
Bezbariérový přístup : ne
Způsob ochrany : kulturní památka
GPS .: 49°33'58.694"N, 15°52'43.064"E
Více na : http://www.technicalmuseum.cz/…/slakhamr-v-hamrech-nad-saz…/
více  Zavřít popis alba 
 • 5.7.2020
 • 4 zobrazení
 • 00
jam53
více  Zavřít popis alba 
49 komentářů
 • 12.6.2020
 • 43 zobrazení
 • 4949
petr1929
Cesta do Orlických hor vedla přes Svitavy, kde jsme se prošli po úžasném náměstí, samé podloubí a naobědvali se. Do té doby bylo slunečné počasí. Po vyjetí ze Svitav jsme vjeli do nepříznivého počasí a dvakrát brodili tekoucí vodou s blátem přes silnici. Za Lanškrounem zase slunce. Po ubytování v penzionu Patriot ve Výprachticích, krátká procházka ke kravičkám na které koukáme z balkonu a pak příjemné posezení se šampáněm. Až na ten horor v bouřce velmi příjemný den.
více  Zavřít popis alba 
 • 14.6.2020
 • 16 zobrazení
 • 00
czdenisaro
více  Zavřít popis alba 
 • minulý týden
 • 39 zobrazení
 • 00
etju
Sobotní vycházka. Malé zastavení ve Valdštejnské zahradě - fotka hortenzie. Hlavním cílem bylo zjistit v jakém stavu je Šlechtovka a nová lávka do Troji. Šlechtovka už bez lešení , ale zatím není v provozu. Je tam ale stánek s občerstvením.
Lávka se buduje , přívoz nejezdí. Tak kdo chce na druhou stranu - musí přeplavat. :-)
Kategorie: města
více  Zavřít popis alba 
 • 4.7.2020
 • 22 zobrazení
 • 00
petr1929
Třetí a poslední album obsahuje trasu po dobrém obědě v pivnici U Rudolfína, kolem Rudolfína, Alšovým nábřežím, kde jsou překrásné pohledy na Hradčany, pak po Karlově mostu s odbočením před Malostranskými věžemi uličkami ke stanici metra Malostranská, kde byl sraz k odjezdu z Prahy.
více  Zavřít popis alba 
 • 30.6.2020
 • 15 zobrazení
 • 00
jivas
Návštěva zámku v Českém Krumlově,zámeckého divadla, postaveného v roce 1766,muzea, výstup na zámeckou věž.
Kategorie: architekturaměsta
více  Zavřít popis alba 
 • 25.6.2020
 • 11 zobrazení
 • 00
petr1929
Využili jsme nabídku gymnázia v Zastávce si zajet s nimi do Prahy. Po prohlídce Národního muzea jsme měli vlastní program. Pro značnou část fotografií budou 3 alba. V prvním je Národní Muzeum a okolí, pak přejezd metrem a šalinou k Chotkovým sadům, dále pěšky, jen krátké odbočení ke Kramářově vile, tak jen její pozadí a pak pokračovali k Hanavskému pavilonu s překrásnou vyhlídkou na Prahu, Vltavu a její mosty.
více  Zavřít popis alba 
 • 30.6.2020
 • 15 zobrazení
 • 00
jam53
více  Zavřít popis alba 
16 komentářů
 • 12.6.2020
 • 41 zobrazení
 • 1616
aircrazy
více  Zavřít popis alba 
 • letos v červnu
 • 2 243 zobrazení
 • 00
pajamacik
" Opět skvělý výlet kdy jsme navštívili jedno malé nádražíčko Hodice a město Telč trochu z jiného pohledu místní rozhledny. Na konec návštěva Muzea techniky Telč. Foceno tradičně já a brácha" http://www.hodice.cz/18-expozice-zeleznice.htmlhttps://www.telc.eu/turista_a_volny_cas/turisticke_sluzby/oteviraci_doby/rozhledna_oslednicehttp://www.muzeumtechnikytelc.cz/
více  Zavřít popis alba 
 • 28.6.2020
 • 18 zobrazení
 • 00
konstabl2
více  Zavřít popis alba 
 • listopad 2010 až červen 2020
 • 8 zobrazení
 • 00
jam53
(ačkoliv bylo všechno tisíckrát vyfocené, přesto stále láká k focení)
více  Zavřít popis alba 
50 komentářů
 • 1.6.2020
 • 64 zobrazení
 • 5050
konstabl2
více  Zavřít popis alba 
 • podzim 2016
 • 84 zobrazení
 • 00
konstabl2
více  Zavřít popis alba 
 • září až říjen 2014
 • 238 zobrazení
 • 00
konstabl2
více  Zavřít popis alba 
 • říjen 2013
 • 45 zobrazení
 • 00
konstabl2
více  Zavřít popis alba 
 • říjen 2011
 • 54 zobrazení
 • 00
Reklama