Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Města

Nová navštěvovaná Právě přidaná


reklama

244 fotek a 5 videí, minulý týden, 2 zobrazení, přidat komentář | cestování, krajina, kultura, města, rodina-přátelé
69 fotek, minulý pátek, 4 zobrazení, 1 komentář | cestování, města, rodina-přátelé
1 fotka, 1.2.2015, 7 zobrazení, přidat komentář | lidé, města
69 fotek, minulý pátek, 14 zobrazení, 2 komentáře | architektura, cestování, kultura, města, země
26 fotek, 18.9.2017, 30 zobrazení, 25 komentářů | architektura, dokumenty, města, ostatní
Nádraží leží v oblasti bývalé vsi Bubny na železniční trati Praha - Kladno v úseku jejího souběhu s tratí Praha - Děčín. Severní státní dráha byla zprovozněna již v roce 1850. Nádraží se ale začalo stavět až v roce 1866 spolu se spojkou Buštěhradské dráhy z Dejvic a bylo dokončeno roku 1875. Současná nádražní budova pochází z roku 1923. V letech 1941 - 1945 odtud odjížděly transporty židů k čemuž odkazuje objekt Brána nenávratna a budovaný Památník ticha. Nádraží má 17 dopravních kolejí a další koleje mamipulační. V současné době je nádraží v souvislosti s opravou Negerlliho viaduktu dočasně mimo provoz.
55 fotek a 1 video, srpen až listopad, 38 zobrazení, 81 komentářů | architektura, dokumenty, lidé, města, bydlení
ALB 1139
NÁCHOD zámek Piccolominiů
Název alba není náhodný – prohlídka interiérů má 3 okruhy, my zvolili první . Reprezentační pokoje Piccolominiů spolu se vstupenkou na věž a do hladomorny to bylo jediné, co se dalo normálně beze spěchu stihnout . Další okruhy jsou Salóny druhého patra a expozice Na dvoře vévodském, tak třeba jindy

V Piccolominském sále je unikátní soubor 12 bruselských gobelínů z cyklu *Život na panském sídle*, zhotovených adresně pro Ottávia – např. Lovec se psy, Večerní milostná scéna, Pohled do kuchyně, Šafářka s drůbeží, Kavalír s dámou na balkoně. V místnosti je jídelní servis z anglické kameniny. Nástěnné koberce - bruselské tapiserie (předloha obrazů od Lucase van Udena)

V císařském pokoji jsou portréty Habsburků- Ottavio Piccolomini založil rodovou portrétní galerii, jež z větší části na zámku zůstala. Dále je zde např. barokní nábytek, míšeňský lustr a porcelán.

Největší prostor je Španělský sál s bohatou rokokovou výzdobou, nástropní freskou a obrazy, věnované osobnosti Ottavia Piccolomoniho a jeho činům. Zde nás čekalo hudební překvapení od mladých muzikantů z lidušky :-)
55 fotek, 18.8.2017, 40 zobrazení, 50 komentářů | architektura, cestování, města
ALB 1138 - NÁCHOD dole i nahoře
Udělali jsme si krátký výlet do Náchoda, přiznávám, že nejvíce jsme se těšili na zámek. Zámek HUJ, kopec FUJ. Při průjezdu městem kolem zrušených textilek mi bylo trochu smutno. Kde je bývalé významné textilní centrum zvané „Manchester východu“. Další rarita je taková, že vzhledem k uzavření Lázní Běloves je Náchod v současnosti jediným českým lázeňským městem bez fungujících lázní.

Náchod – honosné knížecí sídlo i majestátní fortifikační celek na hranici mezi Českou republikou a Polskem. Z gotického hradu, založeného v polovině 13. století, byl na přelomu 16. a 17. století přestavěn na renesanční zámek. Svou dnešní architektonickou podobu získal během přestaveb a interiérových úprav v 17. a 18. století. Mezi nejvýznamnější majitele Náchoda patřili Smiřičtí ze Smiřic, italský rod Piccolominiů, Kuronští a německý knížecí rod Schaumburg-Lippe

Prohlídka zámku bude na samostatném albu, zde jen několik snímků exteriéru zámku. Mimo prohlídky v zadním traktu dvora často zůstává bez povšimnutí kaple Nanebevzetí p.Marie. Tvoří ji raně barokní interiér z roku 1654 realizovaný podle projektu italského architekta Carla Luraga (má na svědomí i zámek Humprecht a zámek v Křinci). Štukaterské práce provedli Andrea Cyrus a Domenico Rossi. Na freskové výzdobě s náměty biblických výjevů a mariánské legendy se podíleli malíři Fabián Harovník a Giovanni Vanetti, který je zároveň autorem oltářního obrazu. V rozích jsou štukové plastiky evangelistů - Lukáš, Matouš, Marek a Jan. Dílo dovršuje pískovcový portál s plastickou skupinou p. Marie a dvou andílků od sochaře Carla Serena.

Piccolominská barokní zahrada byla založena ve francouzském stylu r. 1751 na tzv. velkých náspech, na místě bývalého severního bastionu. Poslední úprava byla v roce 1949 podle projektu ing. arch. J. Buška. V době naší návštěvy bylo nepřístupná (asi svatba?)
73 fotek, 25.8.2017, 3 zobrazení, přidat komentář | města, příroda
7. den - mapa trasy: https://mapy.cz/s/1ZtTE
Postřehy:
V Rodewischi mají milovníci motorek Jawa svůj klub.
Na rozhlednu Steinberg je vstup zdarma, kdežto na rozhlednu Kuhberg je zpoplatněn, i když z ní nebylo skoro nic vidět. Hospůdka pod rozhlednou Steinberg byla v tomto období na 14 dní z důvodu dovolené zavřena. S tím jsem se v ČR ještě nesetkala, aby nebyla hospoda na turistickém cíli v létě otevřena :-).
Je to již druhý výlet tady v Německu, kdy jsem našla obrovské slimáky.
V oblasti Vogtlantu mají postavenou maketu sluneční soustavy ve zmenšeném měřítku.
25 fotek, 19.8.2017, 43 zobrazení, 61 komentářů | cestování, dokumenty, koníčky, města, rodina-přátelé
ALB 673 - poslední zastávkou na cestě domů byla přehrada neskutečné krásy
201 fotek, minulý týden, 50 zobrazení, 1 komentář | architektura, města
Prodloužený víkend jsme strávili s kamarády v Budapešti. V městě skvostné architektury, secese, širokých bulvárů, termálních pramenů, lázní, Dunaje, mostů, památek UNESCO ... Přes den jsme chodili po městě a prošmejdili jsme, co se dalo. Večer jsme relaxovali ve wellness.
46 fotek, 19.8.2017, 36 zobrazení, 116 komentářů | cestování, dokumenty, koníčky, města, rodina-přátelé
ALB 672 - v sobotu docela brzo ráno jsme se vypravili na cestu domů. Minuli jsme neznačenou odbočku a dojeli do Trutnova ....
72 fotek a 2 videa, 24.8.2017, 3 zobrazení, přidat komentář | města, příroda
6. den - mapa navštívených míst autem: https://mapy.cz/s/2cCXH a kousek pěší trasa: https://mapy.cz/s/1ZtK3

Postřehy:
Velmi milé překvapení - na hradě Mylau a u Göltzschtalského mostu byly popisy v češtině.
Kuhberg - na rozpohybování velkého modelu železnice stačilo 1 Euro, za výstup na rozhlednu taktéž.
Staré uranové haldy vypadají jak přirozené kopečky. Dle informací jsou ohrazeny plotem, aby tam lidé nechodili a nesbírali polodrahokamy (topaz), které se na haldách nachází, neboť je tam velké záření. Těžbu provozovala firma Wismut - zajímavý článek zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Wismut_GmbH
89 fotek a 1 video, 23.8.2017, 6 zobrazení, přidat komentář | města, příroda
5. den - mapa trasy: https://mapy.cz/s/1ZghK

Postřehy:

Na hřbitově si místní můžou zaplatit na dvacet let hrobové místo, o které se starají zaměstnanci hřbitova a které má jednotný vzhled. Nejprve je hromádka s dřevěným křížem, která se po nějaké době upraví dorovna a dá se na zem malý náhrobní kámen se jménem. Lidé si jen můžou donést na hrob kytičku, jinak se o nic nestarají.

Domy bývají ozdobeny různými keramickými nebo kovovými výjevy - moc se mi líbily.

V turistickém středisku Waldpark mají k zapůjčení několik klíčků k rozhledně Carlsturm.
Jezero Vogtlandsee bylo vyhřáté i přesto, že byly chladné noci
a je v nadmořské výšce kolem 700 m. Přisuzuji to tmavé barvě způsobané rašelinou. Nachází se tu i FKK pláž.
V Ellefeldu jsem prošla kolem jednoho z domů a všimla jsem si, že stín od lampy je stále na stejném místě. Poté jsem zjistila, že stín i odlesk světla je uměle namalován na zdi. Velmi zdařilá kamufláž.
Ve Falkensteinu mají pro jistotu po celý rok na svých domech upozornění na střešní sněhové laviny. Naši by si mohli vzít příklad, každý rok musí psát nějaké cedule, takhle by to měli jednodušší :-)
217 fotek, 22.10.2017, 12 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, města, ostatní
MNICHOV, MVG Museum, Alte Pinakothek, Neue Pinakothek
48 fotek, 18.2.2017, 23 zobrazení, 30 komentářů | města, země
39 fotek a 1 video, 22.8.2017, 5 zobrazení, přidat komentář | města, příroda
4. den - mapa trasy: https://mapy.cz/s/1Zg9G
Postřehy:
Každý stát má svého Baťu. Falkenstein má Georga Thoreyho, který pro své zaměstnance také stavěl domy a pro své textilní továrny i pro město zavedl vodovod.
Ze zrušených cest a železnic se dělají cyklostezky.
Poprvé v životě jsem viděla, jak slimák vystrkuje při žraní tlamu.