Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Makro

Nová navštěvovaná Právě přidaná


reklama

52 fotek, 27.5.2017, 18 zobrazení, 31 komentářů | cestování, makro, příroda
Jaro je na severu východního pobřeží v plném běhu a nejlepší doba orchidejí taktéž. Sice jsem už některé velice zajímavé druhy promeškal, ale jeden z těch, na které jsem se nejvíce těšil, a které jsem chtěl vidět, jsem zastihl v plném květu. Díky patří především Jimovi, ke kterému se ještě několikrát vrátím. Je to skvělý chlapík, který mě vzal na celou řadu především botanicky zajímavých míst během mého půlročního působení v Buffalu.

Tento víkendový výlet do lesů dál od Buffala se náramně povedl - bylo po dešti a jarní zelená nádherně vystoupla. Na všem byly kapky, jen světla bylo pomálu - stále bylo zataženo a v lese lehce šero. Stativ jsem si prozřetelně nechal v ČR, takže jsem vše musel tak nějak dát z ruky nebo hozené na batohu, pokud to šlo. :-)

Franklin Gulf Park v kraji Erie na západě státu New York byl kdysi dávno znám jako Larkin Woods. Nachází se mezi městy Eden a North Collins. Jde o 637 akrů rozlehlého, "neobdělaného a neupraveného" parku. Na celé ploše tohoto parku se rozkládají především lesy s potoky, roklemi, vodopády a The park is primarily a wooded area with creeks, ravines, waterfalls and skalami.

Střevíčník bezlodyžný (Cypripedium acaule) běžně v americké angličtině známý jako "pink lady's slipper" nese i další názvy "moccasin flower" a "stemless lady's-slipper", kde poslední odráží i český název. Rostlina má u země pár kožovitých listů mezi kterými může na jaře vyrůstat dlouhý květní stvol nesoucí jeden růžový květ - sytost se pohybuje od opravdu krásně syté, až po lehký narůžovělý nádech. Výjimečně lze potkat i albinotické formy. Zbylé okvětní lístky jsou žlutavě-hnědé až kaštanové, u albinotické formy čistě zelené. Tento střevíčník vyžaduje vysoce kyselé půdy a toleruje stín a vysokou vlhkost. Lze jej nalézt především v borových lesích, nalezneme jej ovšem i v listnatých a smíšených lesích. Nalezneme ji od přímořských planin, přes borové "pustiny" (borové lesy s písčitou půdou chudou na živiny) až po vrcholky hor ve východní třetině Severní Ameriky. Na severu USA a v Kanadě je považován za relativně běžnou orchidej, v některých státech je však ohrožená (IL, TN) popř. zranitelná (NY) či vzácná (GA).
80 fotek, leden až prosinec 2017, 155 zobrazení, 121 komentářů | klasická-fotografie, koníčky, makro, umělecké, zvířata
Zdravím a přeji trochu opožděně do Nového roku kromě zdraví a štěstí také dokonalé světlo.
Předkládám Vám fotky za celí rok a doufám že se budou líbit a když ne tak se budu snažit příště lépe :).
Krásné dny přeje Marti
46 fotek, květen 2017, 59 zobrazení, 112 komentářů | cestování, makro, příroda, zvířata
Ellicott Creek:

Je 47 mil (75.6 km) dlouhá řeka pramenící u města Bennington a po soutoku s větší říčkou Tonawanda teče až do řeky Niagara a odvádí tak vodu z pánve jezera Erie-řeky Niagara. Původní název řeky byl Ga-do-O-ya-deh v jazyce lidu Iroquois, což znamená "level heavens" (což by se dalo přeložit jako "rovná se nebesům"). Dnes je řeka pojmenovaná po Josephu Ellicottovi, který zdejší pozemky koupil a otevřel pro osadníky koncem devadesátých let osmnáctého století. V polovině devatenáctého století bylo podél řeky cca třicet pil a mlýnů - jeden z nich ve Williamsvillu stále funguje.

Great Baehre Swamp:

Jsou mokřady nacházející se ve městě Amherst, Buffalo (kraj Erie). Oblast je porostlá především javorem stříbrným a jasanem americkým o rozloze 270 ha (1,1 km2), z nichž většina je chráněna chráněnými územími vlastněnými městem a státem New York jako Great Baehre Swamp Wildlife Management Area. Cesta sem z ubytování kolem Ellicott creek trvala pěšky přes tři hodiny. Odměnou mi bylo první setkání s užovkou proužkovanou, což je zdejší relativně běžný had.
21 fotek, listopad 2017, 16 zobrazení, 4 komentáře | makro, příroda
50 fotek, květen 2017, 41 zobrazení, 61 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda, zvířata
Po krátké otočce v ČR na svatbě jsem opět přeletěl přes Atlantik do Buffala. jaro zde za ten týden podstatně postoupilo. Stromy se zazelenaly svěžím jarním listovím. Po květech kandíků ani stopy, berneškám se vylíhla housata a trojčety brzy odkvetou. na druhou stranu zase začalo v plném proudu kvést ostatní jarní kvítí, jako jsou pstročky, noholist a zimolez. Jen ti vlhovci se stále houpou ve větru na rákosí...
27 fotek, 18.5.2017, 38 zobrazení, 49 komentářů | makro, příroda, země
79 fotek, 10.1.2018, 24 zobrazení, přidat komentář | makro, zvířata
V samém středu Prahy, v ulici Na Příkopě je obrovské hračkářství. V jeho spodním patře najdete na pohled nenápadnou a v porovnání s pavilony v zoo maličkou expozici. Přesto jsem tu vydržel téměř neuvěřitelné tři hodiny. Nejprve se mi zamlžil objektiv, ale po deseti minutách se "odrosil", zatímco jsem se pekelně orosil já. Ač jsem odložil vše, co šlo, šel jsem domů zpocený jako myš. Ale spokojený. Na ploše cca 150m2 tu poletuje nespočet tropických druhů motýlů. Pokusil jsem se je identifikovat, ale nejsem odborník, takže většinu jsem pouze odhadoval, na některé jsem si netroufl vůbec. Poznáte-li je, uvítám jejich přesnou determinaci. Ze samotné expozice jsem měl velmi příjemný pocit. Lidí moc nebylo, většinou pobyli pár minut a zase šli, takže jsem poměrně dost času měl celou expozici sám pro sebe. Expozice je světelně celkem příznivá i pro fotografování, navíc není problém použití blesku. Snad jedinou výhradu mám k osázení většinou umělou vegetací. Nejsem botanik (a navíc jsem astmatik), takže mi to ani tak moc nevadilo na první pohled, ale na některých fotkách ta umělá struktura dost bije do očí. Ale podle fb stránek https://www.facebook.com/papilonia.cz/ je expozice zcela nová a časem tu přirozené rostliny převáží. Já tu určitě nebyl naposledy. Chcete-li se uprostřed zimy zahřát, tak tohle je skvělá příležitost. Mohu jen doporučit.
20 fotek a 2 videa, 16.12.2017, 58 zobrazení, 56 komentářů | architektura, kultura, makro, ostatní
Adventní koncert
49 fotek, červenec 2017, 52 zobrazení, 72 komentářů | makro, příroda, země
1 video, 21.7.2017, 4 zobrazení, přidat komentář | cestování, koníčky, makro, příroda, zvířata
Makro video v přírodě s hmyzem a s ptáky
26 fotek, 11.5.2017, 34 zobrazení, 16 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda
Cestu nazpět od bezáků jsem si udělal tak, abych se podíval na jednu moravskou lokalitu vstavače bledého, protože my v Čechách už jej téměř nemáme. Na Moravě je ho mnohem více. PP Stráň jsou krásná strmější louky rozprostírající se nad obcí Slavkov pod Hostýnem v Hostýnských vrších. Na těchto loukách se můžeme kochat jak nádhernými starými solitérními lípami, tak i bohatou květenou pod našima nohama. Kromě naší první orchideje, vstavače bledého, zde vykvétají i další vstavačovité - vstavač mužský, kukačka , prstnatec májoví či pětiprstka žežulník...kromě orchidejí tu roste i celá řada dalších zajímavých rostlin. Z fauny zde během roku poletuje celá řada motýlů a na sluníčku se vyhřívají ještěrky obecné...

Předchozí výlety za vstavačem bledým:
2016 Jičínsko
2015 Jičínsko
37 fotek, červen 2013, 12 zobrazení, přidat komentář | architektura, krajina, makro, příroda
20 fotek, červen 2013, 15 zobrazení, přidat komentář | architektura, makro, příroda, zábava