Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.reklama

 • 19 fotek, minulý pátek, 6 zobrazení, 4 komentáře | dokumenty, krajina, města
  Už cestou od motoráčku je k vidění spousta zajímavého. Hodinku do setkání vyplníme krátkým špacírkem na lesní hřbitůvek, před kterým si přečteme stručné informace o majitelích zdejšího panství.
 • 45 fotek, včera, 4 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, ostatní
  Výstava sdružení České Umění Skla
 • 15 fotek, 6.9.2014, 6 zobrazení, 16 komentářů | dokumenty, klasická-fotografie, kultura, ostatní
  Alb679 Podle pověsti vznikly Dětenice v místě, kde kníže Oldřich v polovině 11. století při projížďce krajem nalezl dva opuštěné chlapce, kterých se mu zželelo. Ujal se jich a zanechal s nimi několik svých lidí, aby je chránili a vychovali. Podle nalezených dětí byla zdejší osada nazvána Dětenice.
  Beneš z Valdštejna a Dětenic (1269-1318) přebudoval původní dřevěnou tvrz na gotickou kamennou. V zámku jsou dodnes patrné zbytky zámecké věže a ranně gotické sklepy. Beneš Bílý podle pověsti sedával Na Viničkách pod kamenitou skalkou, kde tajně čítával husitské knihy, neboť jeho žena byla katolička. Kameny z této skalky byly v 19. století vylámány a převezeny do zámeckého parku.
  V roce 1503 panství koupili páni Křinečtí. Posledním z rodu "Ronovců" čili Křineckých byl Jiří Křinecký, který nechal postavit na zámku věž s hodinami a gotickou tvrz přestavěl na renesanční. Jiří Křinecký se účastnil povstání proti Ferdinandu II. Za tuto vlastizradu mu po bitvě na Bílé hoře bylo jeho jmění zabaveno a prodáno v dražbě Albrechtu z Valdštejna. Jiří Křinecký propadl hrdlem a měl být popraven na Staroměstském náměstí mezi 27 českými pány. Podařilo se mu ale utéci do Saska, celé své jmění nechal zakopat v tajných chodbách sklepení zámku a doufal, že pro toto bohatství se jednou vrátí. Dosud tento poklad nikdo neobjevil.
  Po smrti Albrechta z Valdštejna (1634) získal panství jeho synovec Adam z Valdštejna. Adamův vnuk Oktavián (1670-1717) nechal vystavět morovou sochu sv. Salvatora (1713), sochu pany Marie u Suchánků a sochu Barbory v zámeckém parku. Jeho zásluhou vznikla v Dětenicích na návsi socha Jana Nepomuckého a byla postavena zámecká kaple. Oktavián z Valdštejna nechal v roce 1673 vystavět v Dětenicích školu.
  Z dalších majitelů panství stojí za zmínku hrabě Jan Clamm-Gallas (1760), který dal vykácet značné množství lesů, postavil Nový dvůr a zámek nechal přestavět v pozdně barokním slohu do dnešní podoby. Na návrší k Osenicím dal vysázet vinice (dnes Na Viničkách). Jeho syn Karel nechal Na Viničkách vystavět lázně pro svou nemocnou paní, která však, přestože ji každé ráno do koupele vyprovázel, zemřela a zanechala mu tříletou dcerku. Hrabě si vzal život a poručník malé Aloisie panství prodal.
  Nový majitel Baron Wimmer (1790-1808) zřídil u hasinského rybníka pilu (dnes Pilský rybník). Další majitel Filip Wessenberk (1808-1866) zrušil většinu zdejších rybníků a tím zbavil krajinu zimnice. V roce 1820 opravil zámek do dnešní podoby, obnovil zámeckou kapli a založil dvůr Filipíen. Mladý Filip byl velký cestovatel. Ze svých cest přivezl opičku a malého černouška Táhu, který byl v osenickém kostele pokřtěn na jméno Jindřich a po návratu do své vlasti se stal ředitelem dívčí školy v Káhiře. Po smrti Filipa Wessenberka připadlo panství řádu Maltézských rytířů (1867), jehož byl členem.
  Za řádu Maltézských rytířů (1866-1903) byla v Osenicích založena cihelna (1900), otevřena železniční dráha z Bakova do Kopidlna (1882), opraven pivovar, postavena kaple na návsi (1876) a v Dětenicích vyrostla nová škola na místě vyhořelé vinopalny (1876). Dále byl rozšířen zámecký park, kde k rokokovým soškám přibyly další spolu se zámeckou kašnou (dílem Fr. Rouse) a k zámku byly přistavěny terasy.
  Roku 1903 koupili Dětenice bratři Blochové, kteří přestavěli dvory, zřídili polní dráhu a obec nechali elektrifikovat. Posledním majitelem panství v letech 1926 – 1945 byl Ing. Emanuel Řehák, který zval obyvatele Dětenic na zámek při dožínkových a jiných slavnostech. V roce 1948 byl Řehákův majetek zestátněn. V budově zámku byla nejprve zřízena učňovská zahradnická škola a od roku 1959 pak internátní zvláštní škola. Roku 1991 byla zvláštní škola zrušena a přemístěna, zámek byl prázdný a pomalu chátral v majetku okresního úřadu Jičín.
  V roce 1998 zámek od státu koupil pan Pavel Ondráček, který po dva roky prováděl rozsáhlou a šetrnou rekonstrukci. V roce 2000 byl zámek znovu zpřístupněn veřejnosti.
 • 108 fotek, minulý pátek, 18 zobrazení, 65 komentářů | dokumenty, klasická-fotografie
  ... přijeli jsme na Malou Skálu cca v 16 hod., jiná "rajčátka" tam nebyla ... ta, která přijela ráno, byla na výšlapu kdesi po okolí a ostatní přijela až večer. A tak jsme se po ubytování a po pivku vydali prozatím na procházku - na "průzkum terénu"... Malá Skála je vyhledávaným rekreačním střediskem; nachází se na severním okraji chráněné krajinné oblasti Český ráj v malebném údolí řeky Jizery. Je obklopeno typickými dominantami Pantheonu a rozeklaného hřebene Suchých skal. Pro množství přírodních krás i kulturního bohatství bývá Malá Skála nazývána Perlou Českého ráje...
 • 19 fotek, minulou neděli, 10 zobrazení, 3 komentáře | dokumenty, lidé, města, události, zábava
  Den dobrovolných hasičů
 • 35 fotek, minulou sobotu, 7 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, oslavy, události
  NATO Days Mosnov ... pohled z "druhé" strany
 • Vídeň 0| alexs
  410 fotek, minulou sobotu, 9 zobrazení, přidat komentář | cestování, dokumenty, města
  Zájazd 20.9.2014 Viedeň
 • 70 fotek, 15.7.2014, 20 zobrazení, 16 komentářů | cestování, dokumenty, krajina, příroda
  ALB č. 613
  Příběh 13 ze 45 má jméno útes KNIVSKJELODDEN
  http://www.youtube.com/watch?v=P2mgbmZyLbg
  Jana Kirschner - Vidina

  Záznam expedice severní Norsko - Švédsko 2014 10.-27.7.2014
  Kdo se v albech z této cesty ztratí, najde cestu v pilotním albu http://bele.rajce.idnes.cz/Norsky_fotodenik

  Příběh 13
  Bylo úterý 15. července a nás čekala pěší tůra na opravdu nejsevernější bod Evropy. Je to
  skalnatý výběžek ostrova Mager?ya a leží ještě o 1 457 m severněji než Nordkapp. Útes se nachází na 71°11’ severní šířky, není však jednoduše dostupný. Tam se nedá dojet, tam se musí dojít.

  Ráno bylo silně zamlžené a docela chladné, ovšem s předpovědí, že je to všechno jenom dočasně. Kdo zažil na vlastní kůži slovo dočasně, tak samo pochyboval. V 10 hodin už jsme byli na výchozím místě, mlha jako prase, že na krok nebylo vidět. Docela byla na místě varovná slova Toma, že se musíme držet na dohled. Tam kdo sejde, většinou opravdu sejde. :-)

  Z živočichů se v okolí mysu Knivskjelodden vyskytují především arktické druhy ptáků nebo sobi a polární lišky. Měli jsme přání, které bylo na pohled nesplnitelné – vidět živého soba. Nakonec bylo kolem nás těchto zvířátek docela požehnaně a něco je i na snímcích. Lišku jsme neviděli a ani vlka nikdo nechytil

  Na Knivskjelodden vede pouze pěší kamenitá stezka z centrální náhorní plošiny poloostrova Nordkapphalv?ya, na kterém rovněž leží mys Nordkapp. Když se přešla skalnatá planina, otevřelo se před námi údolí s výběžkem Severního ledového oceánu - zálivem Knivskjelbukta. Vpravo přes záliv se tyčil impozantní, 307 m vysoký Nordkapp. Příroda je zde drsná, arktická, skalnatý terén pokrývá pouze chudá kamenitá tundra s miniaturními dřevinami vrby bylinné a břízy nejmenší.

  Šlo se po šikmé kamenné plotně, ve které ale bylo mnoho potůčků, bažin a trhlin, tak to bylo docela romantické zdolávání. Krásné rozhledy toto všechno soužení vynahradily, tak už nezbývalo než se těšit na večerní pobyt přímo na Nordkappu :-)

  Příští příběh 14 ze 45 bude NORDKAPPHALLEN
 • 25 fotek, minulý pátek, 89 zobrazení, 65 komentářů | dokumenty
 • 20 fotek, minulou sobotu, 11 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, širokoúhlé, události
  20. 9. 2014 přistál velkokapacitní vojenský McDonnell Douglas C-17A Globemaster kanadského letectva registrace /CN: 177703/F-186 na pardubickém letišti, aby naložil vojenský materiál pro Irák.
  více na www.fotomilan.cz
 • 64 fotek, minulou sobotu, 34 zobrazení, 24 komentářů | cestování, dokumenty, krajina, příroda
  ----------------------
  Fotografie ze "soukromého" sobotního odpoledního výletu do města Semily, dále několik fotografií "dlouhým objektivem" z kopců kolem Kozákova směrem k Železnému Brodu, pár fotografií "veteránů" z nějakého místního závodu a tak dále ... :-)
 • 45 fotek, 7.9.2014, 22 zobrazení, 19 komentářů | dokumenty, koníčky, ostatní, sport, události
  Všem účastnícím se pilotům a osadkám přejeme klidné jasné nebe nad Hradcem Králové a bezpečný návrat na mateřské základny.
  http://www.airshow.cz/
 • 19 fotek, minulou sobotu, 29 zobrazení, 10 komentářů | cestování, dokumenty, krajina, příroda
  ----------------------
  Několik fotografií ze sobotního dopoledne, kdy ostaní Rajčata fotila "sklo" a já vyrazil do lesíka nad Železný Brod ...