Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Kategorie "dokumenty"reklama

14 fotek, včera, 1 zobrazení, přidat komentář | auta, dokumenty, události
Už od léta se v centru Prahy natáčí film z r. 1942, tomu také odpovídají krásná historická vozidla, která jsem měla možnost spatřit dnes v ulici Ovocný trh.
http://www.novinky.cz/kultura/377795-centrum-prahy-se-vratilo-do-roku-1942-nataceni-snimku-anthropoid-pokracuje.html
9 fotek, 22.8.2015, 22 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, dokumenty, koníčky, kultura
Objekt D-20/2/A-160. Datum betonáže 05.10.1937.
Počasí: +20°C, polojasno a bezvětří.
I na Facebooku.
https://www.facebook.com/groups/bunkry.v.cr/
43 fotek, včera, 15 zobrazení, 2 komentáře | cestování, dokumenty, krajina, příroda
--------------------
Pokračování v podzimní cestě po rybnících vysočiny ...
31 fotek, včera, 19 zobrazení, 6 komentářů | děti, dokumenty, koníčky, práce
Duchcov, muzeum - výstava výrobků zaniklé f. Hiko, později TDV.
45 fotek a 1 video, 19.9.2015, 14 zobrazení, 23 komentářů | architektura, cestování, dokumenty, kultura, země
ALB 857
Kostel míru ve Šwidnicy jsme navštívili krátce před jeho uzavřením v pozdním odpoledni. Stálo by za to věnovat jemu i městu více času. .... (pro zajímavost Karel IV. Zde našel svoji manželku Annu – matku Václava IV).
Město samo se stalo od poloviny 14. století součástí Koruny české . to jen na okraj k tomuto místu) V 15. Století mělo právo vařit pivo 300 domů, tzn., že zde bylo 300 malých pivovarů. Město bylo velkým exportérem po celé Evropě, nejvíce ho ochutnávala Itálie, ale i Praha. Wroclavský biskup také ochutnal a chtěl po svém návratu aby se vařilo pivo ve stejné kvalitě. Pivovarníci to nedokázali, tak uvalil na město Wroclav 3 měsíční klatbu.

Nikdy jsem si neuvědomil obsah takové klatby, ale prakticky to znamenalo velký trest. Po tuto dobu nesměly být vykonávány církevní obřady – svatby, křty ale i křesťanské pohřby. Nepředstavitelné v té době opravdu tvrdé opatření, a to jen kvůli pivu pro biskupa

Zpátky ke Kostelu míru. Před 30-ti letou válkou zde žilo přes 30.000 lidí a na jejím konci v roce 1648 zbylo jen 118 domů, kde žilo zhruba 200 lidí. Po této válce probíhala také ve Slezsku velká a násilná rekatolizace, ale švádský král vymohl na Habsburcích, aby ve Slezsku v knížectvích, kde je většina evangelického obyvatelstva, tak že tam mohou být vybudované protestantské kostely na usmíření.

Habsburkové nastolily pro jejich stavbu tvrdá pravidla
1) kostel musel být postaven a vysvěcen do 1 roku od položení základního kamenu. Zde se to stihlo v období 08/1656 a 06/1657
2) kostel nesměl být z trvanlivých materiálů / jen dřevo, hlína, písek a sláma
3) kostel nesměl mít žádné církevní znaky / nesměl mít věž ani zvon
4) kostel nesměl být v centru města / byl mimo hradby na vzdálenosti dostřelu děla

Podařilo se to ve 3 městech – největší po 2 letech spadl a tento navštěvovaný je největší dřevěný kostel v Evropě s kapacitou 7.500 osob, z toho 3.000 sedících. Je to pořešeno v několika patrech se samostatnými vstupy z vnějšku kostela i s ohledem na rychlost opouštění třeba v případě požáru. Kostel chátral a věřících tohoto vyznání je v současnosti kolem 150, a jeho obnovu se zasadily sbírky hlavně z Německa
86 fotek, letos v srpnu, 7 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, dokumenty, kultura, města
Černomorec je město v jihovýchodním Bulharsku, na břehu Černého moře. Administrativně je součástí obščiny Sozopol v burgaské oblasti. Černomorec je oblíbené letovisko. Leží asi 24 kilometrů jihovýchodně od sídelního města oblasti Burgas, v jižní části burgaského zálivu, který je největším zálivem bulharského pobřeží Černého moře. Do roku 1951 se obec nazývala Sveti Nikola ("Svatý Mikuláš", nebo řecky Agios Nikolaos). Městská práva získal Černomorec teprve 2. prosince 2009. Město se rozkládá na nízkých zvlněných svazích pohoří Strandža. Asi 5 kilometrů východně od města leží největší bulharský ostrov Svatý Ivan. Na jihovýchodě leží starobylé město Sozopol.Ve městě je pravoslavný chrám zasvěcený patronu města Svatému Mikuláši.

(Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cernomorec )
7 fotek, včera, 17 zobrazení, 4 komentáře | cestování, dokumenty, krajina, příroda
--------------------
Všudypřítomný déšť, mlha a klasicky "slizké" podzimní počasí ...
131 fotek, letos v červnu, 142 zobrazení, přidat komentář | děti, dokumenty, lidé, umělecké
keckar@centrum.sk
40 fotek, v úterý, 24 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, klasická-fotografie, krajina, příroda
Krátká zastávka na Orlíku cestou do Č. Krumlova. Za stejně nevlídného počasí.
Ještě jsem si vzala jen foťák a brašnu s náhradní baterií jsem nechala v autě. Móóc jsem potom litovala.
72 fotek, minulou neděli, 5 zobrazení, 2 komentáře | architektura, dokumenty, krajina, města
Fotokurz pořádaný Centrem FotoŠkoda na téma URBEX neboli Urban Exploration se konal nejen v zasedačce, ale také v terénu nákladového nádraží Žižkov, Praha 3. O zajímavé detaily tu nebyla nouze. Kdo ví, jak dlouho tento areál ještě bude stát. Investor plánuje vše zbourat a postavit další obchodní centrum.
https://www.stream.cz/gebrianvs/826392-gebrian-vs-nakladove-nadrazi-zizkov
29 fotek, ve čtvrtek, 631 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, lidé
46 fotek, ve středu, 4 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, kultura, události, umělecké
7. 10. – 1. 11. 2015 http://www.galerie-sumperk.cz/

Pátá šumperská výstava Lubomíra Janečky je zaměřena na práci sochařskou. Jejím jádrem jsou snímky bronzové hlavy Václava Havla pro sídlo Rady Evropy ve Štrasburku a pro Kongres USA ve Washingtonu. Je provázena souborem přípravných kreseb k ní a ke dvěma jiným, tu vystaveným hlavám básníka Emila Juliše a historika umění Jiřího Šetlíka. Vznikly souběžně hned s několika variacemi Havlovy hlavy v létě roku 2012 v neskutečně krátkém čase a ve skromných podmínkách domku v Uherském Brodě.

Už samo zadání Havlovy hlavy, v obou místech osazení právem skvěle přijaté, vyvolalo ale tady doma řadu nedorozumění, střetů se závistí a nesmyslných pomluv. Zuřivá protestní petice proti ní sepsaná sochařem Michalem Blažkem a pak podepsaná řadou nahodilých návštěvníků oslavy narozenin Svatopluka Karáska, kteří hlavu vůbec neviděli, stejně jako tehdy ještě ani autor petice sám, znejistila některé zúčastněné natolik, že se od ní na čas raději v tichosti distancovali. Vrcholem směšnosti bylo nečekané Blažkovo setkání s výslednou hlavou ve slévárně v Horní Kalné. Netušíc, že jde o ni, nadšeně ji pochválil. Vím dobře, o čem tu mluvím. Na rozdíl od kritiků byli jsme přímými svědky, viděli Luboše v Brodě při práci, a nevím, kdo by se mu v ní i za daleko lepších podmínek mohl vyrovnat.

Množství kreseb, kterými se dohledával výrazu tváře Václava Havla a kterého tu v jeho nezaměnitelné roli před i po listopadu 1989 sám nezažil, bylo až fascinující. Část jich, podobně jako portrétních kreseb Jiřího Šetlíka a Emila Juliše, už rozdal, a do poslední chvíle nebudu vědět, kolik z nich se podaří na výstavu zapůjčit. Přestože něco z nedostupného doplní jenom fotografie, je mimořádnou událostí. Původní představa jejího následného uspořádání v pražské Knihovně Václava Havla se zadrhla na tamních změnách a je odložena na později. Ta zdejší je shodou okolností v programu galerie dvěstěšedesátá a je tak i jubilejní.

Miroslav Koval

> http://www.galerie-sumperk.cz/?p=10_2015&site=default
27 fotek, podzim, 12 zobrazení, 10 komentářů | dokumenty, kultura, ostatní, události
ALB801 Fotodokument z výstavy, o které jsem si ještě pár dní před jejím koncem myslel, že ji nemohu vidět. Ale jak se říká: "Nikdy, neříkej nikdy". A předem předesílám, že focení přes sklo je za trest. :)