Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.reklama

 • 84 fotek, včera, 11 zobrazení, 14 komentářů | architektura, dokumenty, města, ostatní
  HAVÍŘOV - CHRÁNĚNÁ PAMÁTKOVÁ ZÓNA SORELA
  Jádro Havířova, které bylo postaveno v 50. letech ve stylu socialistického realismu, bylo v r. 1992 vyhlášeno chráněnou památkovou zónou a nazváno podle tohoto stylu Sorela. Území zahrnuje soubor obytných budov ohraničený na jedné straně lesoparkem Stromovka, na straně druhé vede až po meandry Lučiny. Na severozápadním konci je do chráněného území zahrnut zámek a kostel sv. Anny, na jihovýchodním konci památková zóna končí kinem Centrum. Architekti projektující v 50. letech byty na rychle se rozvíjejícím Ostravsku nechtěli stavět nové domy v „buržoazním“ předválečném stylu, a proto se obrátili pro inspiraci do české renesance, o čemž vypovídají četné římsy, štíty, čučky a sgrafita, jimiž jsou domy vyzdobeny. Oblast Sorely je velice cenná svým nadčasovým urbanistickým řešením, které je mnohem lidštější než pozdější panelová výstavba.
  Tentokrát jsem si s dcerou prohlédla část Sorely od kina Centrum k Radnici města. Takže je to dokončení prohlídky Sorely na Hlavní třídě.
  Kulturní dům Radost (dříve podle původního účelu budovy Kino Radost) je kulturní památka vyhlášená v roce 2003. Je nejtypičtější ukázkou uměleckého stylu Sorela ve městě. Někdejší Kino Radost bylo projektováno jako jedna z hlavních kulturních institucí nově zakládaného města – bylo zde první kino a taneční sál. V ještě nedokončené budově byla 18. prosince 1955 městu předána zakládací listina a insignie. Prvním filmem, který se v kině promítal, byla Rudá záře nad Kladnem. Poslední promítání se uskutečnilo v červnu 1993. Po vyhlášení kulturní památkou a po rekonstrukci ukončené v červenci 2007 byl změněn účel budovy a Kino Radost bylo přejmenováno na Kulturní dům Radost.
 • 73 fotek, včera, 13 zobrazení, 19 komentářů | architektura, dokumenty, kultura, rodina-přátelé
  Kotulova dřevěnka
  Jednu z mála původních historických památek na území dnešního Havířova najdeme asi 150 metrů od autobusového nádraží Havířov - Podlesí na Hálkově ulici č. 4. Nachází se uprostřed panelové zástavby.
  Objekt Kotulovy dřevěnky patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na celém Těšínsku. Původní dřevěnice byla postavena v roce 1781 v tzv. karpatském stylu (dřevěné stavení z hrubě tesaných trámů s doškovou střechou). Kotulovu dřevěnku postavil jistý Folwarczny, jehož jméno je vyryté v trámu u vchodu do dřevěnky a posledními známými obyvateli byli Kotulovi (až do roku 1975), po nichž dostala dřevěnka taky svoje současné jméno. Od roku 1979 je zde umístěna expozice lidového bydlení z přelomu 19. a 20. století a od roku 1999 je zpřístupněna rovněž hospodářská budova.
  Expozice bydlení představuje vybavení interiéru a způsobu života na přelomu 19. a 20. století ve střední části Těšínského Slezska. Vnitřní prostory jsou dispozičně řešeny v původním stylu. Pro tuto dobu bylo charakteristické tzv. kovozemědělské hospodaření.
  Od počátku 19. století se v okolí rozvíjel hornický průmysl, a tak mnozí bezzemci a chalupníci nacházeli nový zdroj výdělku. Mnozí si však ponechávali malé hospodářství. Dále pěstovali obilí, brambory, zeleninu, chovali krávu, prase, králíky, slepice a často i včely. Proto také najdeme v jejich obydlí nářadí na zpracování mléka a včelařské potřeby. V interiérech dřevěnky můžeme vidět řadu keramických výrobků, pocházejících z místních bludovických hrnčířských dílen.
  Zděná stodola s chlévem je objektem podstatně mladším než samotná dřevěnka. V objektu jsou vystavena různá zemědělská nářadí včetně těch, která byla používána v dřívější době. Můžeme si také prohlédnout chlév, ve kterém majitelé chovali krávu a prase a skladovali potřebné nářadí.
  Součástí ukázek hospodaření je i funkční větrný mlýnek tzv. viatrak, který je umístěn v malém dřevěném stavení v rohu zahrady. Původně sloužil především ke šrotování obilí, dnes na něm můžeme sledovat mletí obilí na hrubou mouku pomocí mlýnských kamenů. Zeleninový záhon, oplocený před dřevěnkou, představuje různé druhy zeleniny pěstované v minulosti tradičně na Těšínsku.
  U domu je obnovená studna, ze které se voda čerpá pomocí dlouhého bidla s hákem. U tohoto typu studny není nutný rumpál, jelikož hladina vody ve studni je velmi vysoko.
  Kotulova dřevěnka byla prohlášena kulturní památkou, je spravována Muzeem Těšínska. Focení interiéru dřevěnky je zakázáno.
 • 276 fotek, září až říjen, 25 zobrazení, přidat komentář | cestování, dokumenty, klasická-fotografie, krajina, lidé
  Bez výběru, ale... ani se mi nechtělo, každá fotka nechť hovoří o tom, jak to tam bylo skvělý!
 • 34 fotek, 16.8.2014, 8 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, dokumenty, krajina
  Zámek Zelená Hora a zámek Žinkovy. V roce 1817 duchovní hraběte Colloreda-Mansfelda jistý Josef Kovář na zámku Zelená Hora objevil v jedné z místností jakési pergamenové lístky.Poté z nich v Praze Josef Dobrovský vyčetl, že se jedná o báseň nazvanou Libušin soud. Kněžna Libuše řešila spor bratří Chrudoče a Šťáhlava o dědictví. Zda je rukopis pravý nebo jak uvádějí prameny "matlanina", jsou prý stále pochybnosti.
  Bez pochybností bylo to, že zámek Zelená Hora byl, když se na dva dny otevřel v měsíci září dost deprimující. Jak je skoro všeobecně známo, pan Švandrdlík napsal Černé barony s dějištěm právě zde.
  CCa 10 km odtud je zámek Žinkovy. Jiná káva.
 • 21 fotek, dnes, 4 zobrazení, přidat komentář | dokumenty
  Začátkem října 2014 se uskutečnil pietní akt na místě sestřelu amerického bombardéru B17G v prostoru Prusinek. K této informaci jsem se nedostal včas, takže až na třetí pokus jsem dnes nově instalovaný pomník letcům našel.
  Přístup k býv. hájovně (je na mapách) je možný od Pohořelic a také od Prusinek. Od býv. hájovny je vyznačen šipkou ve směru k jihu, lesní cestou na okraji lesa. K pomníku pak cca 200 metrů.
 • 55 fotek, 22.7.2014, 10 zobrazení, 5 komentářů | architektura, cestování, dokumenty, vesnice
  - krásná středověká vesnice vystavěná z červeného kamene uprostřed Francie v tajemném kraji Quercy
 • 32 fotek, tento týden, 15 zobrazení, přidat komentář | cestování, dokumenty, krajina, lidé
  Dlouhá cesta na druhý konec světa započala. Let se společnosti ČSA do Amsterdamu, tam přestup na Airbus A343 společnosti China Airlines do Bangkoku
 • 19 fotek, dnes, 30 zobrazení, 63 komentářů | dokumenty, koníčky, ostatní, příroda, zvířata
  Šel jsem fotit straky, ale ty bestie, když nemám foťák,tak na mě ze 3 m čuměj a nehnou se a když si vezmu foťák sebou, tak je nepotkám. Z procházky nakonec vzniklo toto. Ale takovej je život, musíme lovit, ne jenom ženský...:)
 • 335 fotek, tento týden, 31 zobrazení, 2 komentáře | cestování, dokumenty, krajina, příroda, rodina-přátelé
  Na podzimní vandrování Petr naplánoval Beskydy. Vyrazili jsme z Mostů u Jablunkova (po potížích v dopravě až v 11 hodin) a přešli přes Velký Polom a Bílý Kříž na chatu Švarná Hanka. Ráno po snídani jsme se vrátili na Bílý Kříž a po červené pokračovali na Bumbálku, místo dalšího nocování.Třetí den ráno vycházíme trochu dřív jak jindy a míříme na Pustevny. Tam mělo naše putování končit, ale Petr nás dotáhl až do Rožnova pod Radhoštěm. Tam jsme polomrtví dali pivečko a autobesem vyrazili k domovu.
 • 56 fotek, dnes, 14 zobrazení, 3 komentáře | dokumenty, města, ostatní, příroda
 • 50 fotek, srpen až září, 29 zobrazení, 52 komentářů | dokumenty, koníčky, města, rodina-přátelé, zábava
  ALB 282 - kdo to nezná - jdeš městem a fotíš. V té chvíli ti to přijde jako nejdůležitější na světě a co pak s tím? Takhle vznikla jedna přehlídka fotek
 • 330 fotek, minulou neděli, 29 zobrazení, přidat komentář | auta, cestování, dokumenty, koníčky, ostatní
  Museum,které každému fandovi do techniky vyrazí dech..Druhá část se nachází ve cca 30.km vzdáleném městě Speyer..Vychutnat si obě je ale akce na dva dny,my si to nemohli dovolit,tak v mírném tempíčku sme to dali za neděli.
 • 6 fotek, dnes, 2 zobrazení, dokumenty
  BV/JE ZAPOTŘEBÍ ABY ALEPOŇ 1 ČLOVĚK V ZEMI, DEFINOVAL POTŘEBY STÁTU, V KAŽDÉM OKAMŽIKU A DOHLÍŽEL NA JEJICH NAPLŇOVÁNÍ, POKUD MÁ MÍT ZEMĚ SMYSLUPLNÝ VÝVOJ ….. vzít hrst půdy do ruky, potěžkat a rozdrobit mezi prsty, aby zjistili kolik má organických látek, kolik je v ní vody, a co se v ní dá pěstovat za plodiny, nebo sázet za odrůdy ovocných smíšených sadů volně dostupných lidem, jako rajská zahrada .......
 • 38 fotek, 19.10.2014, 12 zobrazení, 11 komentářů | architektura, dokumenty, kultura
 • 27 fotek, ve středu, 2 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, kultura, lidé, širokoúhlé, události
  Tom J Holý, Kuba Alexa & Kamila Mekýšová, Bob O Keeffe
 • 464 fotek, v úterý, 28 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, rodina-přátelé, sport, zábava, zvířata
  Závod v Hořovicích
  Jana + Kristýna ZVV2 7.místo
 • 12 fotek, únor 2011 až říjen 2014, 47 zobrazení, 2 komentáře | dokumenty, kultura, lidé, moje fotozprávy
  Album je pojato dialogicky: polovina snímků je z přednášky, polovina z význačných dnů /17.11., 1.5., atd/
  Více na: http://www.dominikanska8.cz/dominikanska-8-archiv-akci?rok=2014
 • 28 fotek, v úterý, 1 zobrazení, přidat komentář | dokumenty
 • Byl hezký den a tak jsem vyrazil trochu do přírody.Rozhledna Štěpánka ,Příchovice dále Rejdice a nakonec Jizerka.
 • 81 fotek, květen až říjen, 14 zobrazení, 10 komentářů | cestování, dokumenty, krajina, příroda, události
  24.5.2014
  http://www.pulec.org
  Memoriál slavného českého horolezce, který sedmkrát pokořil Milešovku a při osmém výstupu na Milešovský štít jižní cestou utrpěl čtyři vážná zranění a jedno ochrnutí.
  Nesmrtelný pomník postavil Sváťovi Jára Cimrman ve své divadelní hře "Švestka".