Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.reklama

 • 26 fotek, včera, 18 zobrazení, 13 komentářů | dokumenty, koníčky, kultura, lidé, příroda
  Zámek Kynžvart Na začátek

  Někdy mezi lety 1585-1597 byl v údolí pod kynžvartským hradem postaven renesanční zámek. Jeho přesná podoba dnes už není známa a neznáme ani žádné dobové vyobrazení zámku. V pozdějším klasicistním metternichovském zámku se však dochovaly poměrně významné části původního renesančního objektu (například kompletní klenby s kletovanou omítkou a řada dalších renesačních fragmentů).

  Kryštof Jindřich mladší z Cedvic se však aktivně zúčastnil stavovského povstání proti císaři Ferdinandovi II. Po bitvě na Bílé hoře bylo jeho kynžvartské panství konfiskováno, v roce 1623 (23.5.) propůjčeno a v roce 1630 postoupeno pěti bratřím Metternichových, synovcům trevírského kurfiřta: Janu Reichartovi, Karlovi, Emmerichovi, Vilémovi a Lotharovi za 66.114 říšských zlatých. Metternichům pak kynžvartské panství i s ruinami hradu na kopci a nově postaveným zámkem v údolí patřilo až do roku 1945.

  Říšský hrabě Filipp Emmerich von Metternich (praprapraděd pozdějšího kancléře) si někdy v letech 1681-1691 nechal ze zbytků zchátralého renesančního zámku Cedviců postavit nový barokní zámek. Jak je patrné z dochované ikonografie, zejména z kvašových maleb rytíře Reinacha z roku 1800, měl barokní zámek typický charakter venkovského sídla, uzavřený komplexem hospodářských budov, s konírnou v celém jižním křídle a reprezentačním velkým sálem nad centrálním průjezdem.

  V 18. století bydleli majitelé hlavně na svých statcích v Porýní a na Kynžvart zajížděli jen občas. V roce 1767 zdědil kynžvartské dědičné panství otec pozdějšího kancléře, hrabě Franz Georg Karl von Metternich. Byl to velmi úspěšný kariérní diplomat. Brzy se stal stálým trevírským vyslancem ve Vídni, po smrti císaře Josefa II. se účastnil volby a korunovace císaře Leopolda II. ve Frankfurtu a v letech 1791-1794 byl řídícím ministrem v Nizozemí. Během prusko-francouzské války byly porýnské majetky Metternichů zcela zničeny a kynžvartský zámek byl na přelomu 18. a 19. století načas dokonce jediným sídlem tohoto významného rodu. Teprve v roce 1805 získal kníže Franz Georg von Metternich náhradou za své zničené majetky v Porýní zrušený klášter benediktýnů v Ochsenhausenu.

  Clemens Wenzel Lothar Johann Nepomuk, 2. kníže von Metternich-Winneburg (*15.5.1773 Koblenz, †11.6.1859 Wien) byl nepochybně nejslavnějším majitelem kynžvartského zámku a panství. Od roku 1809 byl ministrem zahraničí a v letech 1821-1848 kancléřem "habsburského domu, dvora a státu". V roce 1813 byl povýšen do dědičného knížecího stavu. V jeho režii probíhal Vídeňský kongres (1814-1815), který upravil mezinárodní vztahy soustavou smluv po porážce Napoleona.

  Kancléř Metternich bydlel převážně ve Vídni: v budově státního kancléřství nebo ve své vile na Rennweg. Starý barokní kynžvartský zámek už nevyhovoval kancléřovým nárokům na reprezentaci a tak byl v letech 1821-1839 přestavěn ve stylu vídeňského klasicismu. Vynikající vídeňský architekt Pietro Nobile přitom musel respektovat množství kancléřových návrhů a náročných požadavků. Realizace plánů nebyla nijak levná záležitost. V září roku 1822 poskytl Metternichovi bankéř Salomon Rothschild osobní půjčku 900 tisíc zlatých (tj. asi 45 mil. €), splatných na 12 let s pětiprocentním úrokem. Výhodná půjčka se bankéři vyplatila; o šest dní později dostalo všech pět bratří Rothschildů dědičný titul rakouských svobodných pánů. Metternichovi zase půjčka pomohla přestavět kynžvartský zámek, investovat kapitál do velkostatků v Kynžvartu a v Plasích a ještě vložit téměř půl miliónu zlatých do rozsáhlých nákupů šperků, mincí a uměleckých sbírek.

  Na počátku revoluce v březnu 1848 kancléř podal demisi. Tříletý dobrovolný exil trávil v Londýně. Po návratu až do své smrti 11. června 1859 pobýval často na Kynžvartu.
 • 72 fotek, včera, 13 zobrazení, 3 komentáře | cestování, dokumenty, lidé
 • 24 fotek, 26.2.2014, 12 zobrazení, 26 komentářů | architektura, dokumenty, kultura, lidé
  Už tolik let sem jezdíme, ale protože normálně v tu dobu bývá sníh, nebyl ještě čas se podívat do místního muzea. Letos nám to vyšlo a i když expozice věnovaná historii nedávné není příliš veselá, byla jsem ráda, že ji naši kluci viděli. Ono se dneska dětem těžko vysvětluje, co se tu několik desítek let po válce dělo. Také ostatní expozice byly zajímavé a pro ty, které to zajímá, kopíruji z webu tuto informaci:

  Stálá expozice muzea je věnována dějinám města Jáchymova, ukázka nerostného bohatství Krušných hor, dolování stříbra s pohyblivým modelem důlní činnosti, v expozici se rovněž dozvíte o době největšího rozkvětu jáchymovské ražby mincí a renesanční kultury (knihovna latinské školy ze 16. století, ukázky děl přírodovědce Georgia Agricoly, pastora Johanna Mathesia a hudebního skladatele Nickla Hermanna, epitafní obrazy aj.), expozice také popisuje místní průmysl a rozkvět města v éře radonového lázeňství, je k vidění dobová balneoordinace. Krušnohorský národopis přibližuje těžký život v drsných klimatických podmínkách hor. Lze vidět i stálou expozici o táborech politických vězňů při jáchymovských uranových dolech po roce 1950. Součástí prohlídkové trasy je i rozsáhlé podzemí, v části sklepení je umístěno lapidárium s fragmenty portálů a ostění zejména z již neexistujícího domu mincmistra.
 • 121 fotek a 3 videa, listopad až prosinec 2013, 14 zobrazení, 6 komentářů | cestování, dokumenty, klasická-fotografie, zábava, zvířata
 • 68 fotek a 3 videa, tento týden, 18 zobrazení, 7 komentářů | dokumenty, klasická-fotografie, lidé, události
  ALB 512 - městys Křinec si opřipomněl velkou oslavou pobyt významného generála naší vlasti, který po všech válečných peripetiích byl kuómunistickým režimem poslán do těžkého žaláře a po propuštění byl i nějaký čas v dělnických profesích na křinecku.

  Generál VBladimír Přikryl - http://www.bojovniciprotitotalite.cz/pages/show/38 - byl vlastním jménem Josef, jméno Vladimír přijal po konvertování na pravoslavnou víru.
  Jeho živbot by klidně mohl být námětem na román či dokonce film.
  V domku čp.13. kde přechodně bydlel, byla odhalena pamětní deska jeho vnukem a spolužákem jeho dcery, která se už této události nedožila.

  Respekt k jeho památce vyjádřilo i počasí, které bylo po dnech sloty více než v\dařené :-)
 • 47 fotek, včera, 3 zobrazení, přidat komentář | architektura, dokumenty, krajina, příroda, země
  Hostýnské vrchy jsou karpatské pohoří východně od Moravské brány. Nejvyšším bodem je Kelčský Javorník (864 m). Nejznámnějším vrcholem je ale Hostýn (735 m), kde kdysi bylo keltské hradiště: Nyní je však Hostýn známým poutním místem. Na základě legendy, že k vítězství v bitvě s Tatary roku 1241 Jaroslavu ze Šternberka pomohla Panna Marie, zde byla v roce 1748 vybudována bazilika Nanebevzetí Panny Marie. V okoí baziliky je několik křížových cest, z nichž nejvýznamnější je asi ta, kterou vybudoval architekt Dušan Jurkovič. Na samotném vrcholu Hostýna stojí kamenná rozhledna a ne příliš citlivě umístěna větrná elektrárna. V okolí Hostýna vede celá řada turistických stezek a běžkařských tras, jsou tu i dobré možnosti pro horská kola. Obrázky byly pořízeny v lehce mlžnou sobotu 19.4.2014 během vycházky po trase Chvalčov- Hostýn - Skalné - Klapinov - Chvalčov. Tato trasa je velmi snadná a lze ji absolvovat i s menšími dětmi.
 • 1 fotka, včera, 7 zobrazení, 1 komentář | dokumenty, klasická-fotografie, moje fotozprávy
  Výsadkov vojsko slaví 70 let od založení 2 samostatné paradesantní brigády v SSSR 1944. Po ztrátě zástavy přin SNP stále opředené záhadou byla 22výsadková brigáda.Tímto bych chtěl připomenout historii pro mladé jelikož ze svých vlastních zkušenosti vím ,že ani mého syna nezajímá když mu vyprávým o 68 r. kdy jsem sloužil U 22 Výsadkové brigády v Prostějově.Nemají vztah k vlasti natož aby za ni šli bojovat.Co jsme si to vychovali ,pořád spoléháme na cizí pomoc i když víme jak to dopadne viz.Krym, Ukrajina vše podle jednoho scénáře,touha jednotlivce udělat z lidi ovce. "DUM SPIRO SPERO" " DOKUD DÝCHÁM DOUFÁM"Motto speciálních sil .Já si výsadkové vojsko vysnil a nelituji služby v něm.
 • 20 fotek, včera, 8 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, sport, moje fotozprávy
  Otevřený turnaj Masters se konal v sobotu v Kaizlových sadech, pod záštitou Českého kuličkového svazu a starosty městské části Praha 8.
  Pro nově příchozí byly kuličky k zapůjčení.
 • 153 fotek, včera, 64 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, lidé, sport, zábava
  Střípky a momentky z běhu Brnem