Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Kategorie "širokoúhlé"reklama

kos 7| pamu
189 fotek, letos v červnu, 1 893 zobrazení, přidat komentář | cestování, dokumenty, krajina, širokoúhlé, země
3D 0| petermp
5 fotek, včera, 9 zobrazení, přidat komentář | koníčky, ostatní, širokoúhlé, umělecké, zábava
Moje 3D rendery...
33 fotek, minulou neděli, 9 zobrazení, 5 komentářů | krajina, příroda, širokoúhlé
Spíš to je Kamenáč než Pramenáč.
Jeden z vrcholů Krušných hor se nacházi nad obcí Mikulov. Z vrcholu není žádný rozhled. Pro rozhledy jsou ideální malé skály na jižním svahu cca 120 metrů od vrcholu.
10 fotek, minulou sobotu, 13 zobrazení, dokumenty, krajina, příroda, širokoúhlé, země
695 fotek, letos v červnu, 2 464 zobrazení, 5 komentářů | cestování, krajina, příroda, širokoúhlé, země
203 fotek, letos v červnu, 432 zobrazení, přidat komentář | cestování, širokoúhlé
138 fotek, minulou středu, 123 zobrazení, přidat komentář | lidé, oslavy, širokoúhlé, události, zábava
Svatba Káťi v Neratově a u Krtka :)
352 fotek, letos v červnu, 64 zobrazení, 11 komentářů | cestování, krajina, příroda, širokoúhlé, země
Vydávám se s Petrem do pohoří, které jsem ještě nikdy nenavštívil - na Šumavu. I když jsem měl sbaleno úplně jinam, předpovědi počasí nás odkolonily o pár set kilometrů na sever. Taky to nebylo azůro, ale než zmokat na dvoutisícovkách, tak raději jedem sem. A tak Karavanky musí ještě počkat. Odpoledne vyrážíme ze Železné Rudy na východ, abychom koncem týdne došli do Horní Plané. Opět kvůli horšícímu se počasí jsme ale naši trasu ukončili už v Novém Údolí po cca 100 kilometrech v nohách.
11 videí, 19.6.2015, 4 zobrazení, přidat komentář | širokoúhlé
Kuks 0| jaromirp
152 fotek a 1 video, 7.5.2015, 30 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, kultura, širokoúhlé
Kukský hospital je bývalý zaopatřovací ústav pro vojenské vysloužilce se špitálem a konventem milosrdných bratří u Nejsv. Trojice. http://www.hospital-kuks.cz/ KUKS
by byl zřejmě dodnes jen pomístním názvem u vísky Slotov, kdyby si jej za své letní sídlo nevybral František Antonín Špork, významný objednavatel uměleckých děl přelomu 17. a 18. stol., jedna z nejzajímavějších postav českého baroka. Jeho zásluhou zde vznikl ostrov barokního umění, inspirovaný mnoha evropskými vzory. STEJNĚ BARVITÝ A PROTIKLADNÝ byl i kukský pán. František Antonín Špork (1662-1738) jako syn vestfálského vojáka, který to v 17. století dotáhl na majetného císařského generála. Již v roce 1696 se hrabě Špork rozhodl, že na svém hradišťském panství založí domov pro přestárlé veterány z okolí. Poté, co začaly na levém labském břehu v Kuksu utěšeně růst Šporkovy lázně s rezidencí, byl jako místo pro budoucí ústav vybrán protější, pravý břeh.OD ROKU 1707 se podle plánů italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho budoval kostel Nejsvětější Trojice, na němž pracoval stavitel Pietro Nettola. V roce 1710 bylo dokončeno průčelí kostela, který byl vysvěcen až 20. srpna 1717. Takřka současně s kostelem, jehož krypta sloužila jako hraběcí hrobka (jakési mauzoleum Šporků), se stavěly také budovy po obou stranách chrámu - špitál a křídlo určené pro chovance hospitalu (po 1708). Zároveň se zřizovala špitální zahrada, za kterou později vznikl ještě hřbitov s kaplí. SKUTEČNÉ MISTROVSTVÍ
přichází do Kuksu roku 1712 s významným barokním sochařem Matyášem Bernardem Braunem (1684-1738). Jako osmadvacetiletý, podle tehdejších měřítek již vyzrálý sochař, tu začal tvořit osm Blahoslavenství, které obklopují hospitální terasu. Ty doplnili okolo r. 1715 dva Andělé smrti (blažené a žalostné) s mohutným Náboženstvím uprostřed terasy. Lázním dodala Braunova dílna 40 trpaslíků a Davida s Goliášem (vulgo Herkomannem). Šporkovo panství pak zaplnily další krajinné realizace, z nichž nejvýznamnější je tzv. Braunův Betlém. VRCHOLEM BRAUNOVA PŮSOBENÍ v Kuksu jsou alegorické řady Ctností a Neřestí, soubor celkem 24 plastik tesaných v rozmezí pouhých dvou let (!) po r. 1717 a umístěných podél severního průčelí hospitalu. Dech beroucí kolekce, kdysi barevná, zdůrazňovala hloubavost zakladatele Kuksu a chovancům i Šporkovým hostím měla připomínat rozpor mezi dobrem a hříchem, tak jak to svým způsobem moralizující baroko podtrhovalo. Jedná se o jeden z nejznámějších souborů české barokní plastiky, velkoryse prostorově řešený, dynamický, dokonalý formou i bohatou variací tématu. HOSPITÁLNÍ BUDOVA se po svém stavebním dokončení okolo r. 1720 stala cílem prohlídek, při nichž František Antonín Špork sáhodlouze vysvětloval lázeňské společnosti, jak to tu bude jednou hezké a kolik lidí špitální ústav dovede ke spáse. Pro různé potíže však hrabě svůj podnik nezprovoznil. V prázdném domě zřejmě bydlela část hraběcího služebnictva. KDYŽ ŠPORK ZEMŘEL a lázně - stejně jako všechny jeho aktivity od divadla přes vydávání knih až třeba po objednávání moralistních soch - vzaly za své (1738-1740), zůstal nad labským údolím prázdný špitální dům. Jeho historie a význam jsou často různými sporckology přehlíženy. Jedná se však o jedinou instituci, která Šporka přežila, a to na dlouhých 200 let. Navíc instituci záslužnou, která na rozdíl od jaksi lunaparkových lázní také pár churavým pomohla.
39 fotek, 19.5.2015, 26 zobrazení, 1 komentář | cestování, krajina, širokoúhlé
Tatranská magistrála je vžité jméno nejdelšího souvislého turistického chodníku ve Vysokých a Západních Tatrách. Značení je červené.
73 fotek, 15.6.2015, 16 zobrazení, přidat komentář | architektura, města, širokoúhlé
Trvalo nám skoro rok a měsíc se nahoru na věž katedrály Sv. Václava dohrabat, ale stálo to za to! Dávám sem asi všechny fotky z dne, kdy jsme ušli téměř tisíc schodů, a doufám, že z nich nebudete zklamaní. Protože tomu pocitu nekonečné svobody, když stojíte nahoře nad tím obrovským prostorem a cítíte vzduch kolem, se stejně nic nevyrovná a žádná fotka o něm nedokáže dost vypovědět. Takže jenom tak na okraj.... A ať máme na co vzpomínat. (o=0 Bylo to nádherné.