Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Kategorie "města"reklama

51 fotek, 7.1.2016, 2 zobrazení, přidat komentář | města
32 fotek, 26.1.2016, 6 zobrazení, 6 komentářů | architektura, cestování, dokumenty, města, ostatní
Tangermünde je město položené severně od Magdeburku na levém břehu Labe.
První písemná zmínka o městě pochazí z roku 1275.
Toto místo navštívil císař Karel IV.poprvé v roce 1373. V následujících letech byl na břehu Labe mimo obvod městských hradeb budován císařský hrad. Ve městě samotném bylo zesilováno a budováno opevnění a probíhala intenzivně výstavba kostela sv. Štěpána. V roce 1377 zřídil Karel IV. na hradu v Tangermünde kolegiátní kapitulu, tak jak to dříve učinil u Všech svatých na Pražském hradě a na Karlštejně. Už z toho je zjevné, jak velký význam Karel IV. tomuto místu na Labi připisoval. Nové kapitule byla podřízena i správa farního kostela sv. Štěpána, která byla odejmuta proboštství ve Stendalu. V Tangermünde Karel IV.v posledních letech svého života často pobýval. Tangermünde je dokonce označeno v těch dobách jako „domicilium principale“. Odtud také na začátku listopadu 1377 vyjel na poslední dlouhou cestu svého života do Francie.

zdroj: http://kralovskedilo.ktf.cuni.cz/lokality/Tangermunde%E2%80%93-hrad
LOURDES 2| bele
50 fotek, 29.6.2009, 9 zobrazení, 49 komentářů | architektura, dokumenty, kultura, města, země
ALB 903
Lourdes – Lurdy. Jihofrancouzské město ležící v podhůří Pyrenejí . Místo s pověstí uskutečňovaných zázraků. Asi jsme tu byli v nevhodnou dobu, přestože tu právě bylo celosvětové setkání a oslavy s bohoslužbou, žádný uzdravený se tentokrát nenašel. Podle mne to bylo správně. Zázrak není samozřejmost

Lurdy získaly svou proslulost díky zjevením Panny Marie, ke kterým docházelo v jeho okolí. Poprvé zde viděla Pannu Marii čtrnáctiletá Bernadetta Soubirous 11. února 1858, která při sběru dřeva na topení spatřila světlo vycházející z jeskyně a dívčí postavu v bílém oblečení, s modrým pásem a zlatými květy růží. V dalších dnech se s ní setkala ještě několikrát.

Při jednom z dalších setkání ukázala Panna Marie Bernadettě pramen, který vyvěrá v jeskyni, a jehož léčivá síla dokáže vyléčit nemoci a zranění. Když se Bernadetta zeptala na jméno zjevující se bytosti, odpověď zněla:
"Já jsem neposkvrněné početí."
27 fotek a 1 video, zima 2015/2016, 11 zobrazení, přidat komentář | města
83 fotek, v pondělí, 9 zobrazení, 2 komentáře | cestování, koníčky, lidé, města, umělecké
Prodloužený víkend v Budpešti.
32 fotek, 26.7.2015, 2 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, města
69 fotek, zima 2015/2016, 4 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, města
stmívání...čtvrť...tramvaj odjela, do ulic padá tma, a lampa ta se zapnula...pak svítila, na dvorky, domy, střechy padá strach...STÍNila...tak jako obraz...StínaDLA...od plánu nejasného, přes rovy zmizelé...hospodu a dál k lampám, stínidlům, zákoutím setmělým...stmívání...nocturno...můj brach.
16 fotek, květen 2015 až leden 2016, 7 zobrazení, přidat komentář | cestování, krajina, města
Hódně pod bodem mrazu, plavba na ostrov ledoborcem ....
60 fotek, minulou sobotu, 12 zobrazení, přidat komentář | cestování, krajina, města
Se svými kamarády - Alešem a Lenkou jsme o prvním únorovém víkendu vyjeli do Benátek. Už ani nevím, jak to přesně vzniklo. Prostě jsme se jednou takhle u piva hecovali, že teda jedem a pak už se z toho nedalo vycouvat. Lenka se k nám z nějakého důvodu (to už si taky nepamatuji) přidala, anšto tam před rokem a půl byla. Naším dopravcem byla CK Vsacantour a zájezd se konal ve dnech 5. - 7. 2. 2016. Stejný zájezd jsem již absolvoval se stejnou CK již v r. 2007.
Karneval byl sice oficiální program celého zájezdu, ale abychom pokračovali v rozšiřování svých již dosti širokých obzorů, tak jsem kamarády přivedl také do míst spojená s životem největšího benátského renesančního umělce - Tiziana. Kamarádi mě za to přemluvili na jízdu gongolou. Nezapomněli jsme okoštovat také něco málo z místních specialit. Tedy mě se to moc líbilo a hned bych jel znova. Tak to třeba někdy zase výjde.
582 fotek, minulý týden, 16 zobrazení, přidat komentář | architektura, kultura, města, rodina-přátelé
Výlet za kulturou, prolézáme Národní galerii - Grand Opening ve Veletržním paláci, Šternberský palác, Schwarzenberský palác, dále kostel Neposkvrněného Srdce Páně (J.Plečnik) aj.
42 fotek, tento týden, 79 zobrazení, 96 komentářů | architektura, města, práce
V pravdě nejde o Poldoffku, ale o starší část pozdějších SONP Kladno, Vojtěšskou huť (ta vznikla kol poloviny 19. století a po jisté době nesla jméno maršála Koněva)
71 fotek a 3 videa, v úterý, 60 zobrazení, 52 komentářů | kultura, lidé, města, události, zábava
61 fotek, srpen 2015 až únor 2016, 644 zobrazení, 599 komentářů | lidé, města, zvířata
snůška těžko zařaditelnejch kravin :)
47 fotek, 12.12.2014, 15 zobrazení, 11 komentářů | architektura, cestování, města
Malý odpolední výlet za sv.Janem Nepomuckým po části rozlehlého města Bohumína, opět protažený do večera.
111 fotek, 26.1.2016, 36 zobrazení, 100 komentářů | architektura, cestování, dokumenty, města, ostatní
Hansestadt Stendal je okresní město v okresu Stendal a dopravní uzel ve Staré marce, spolková země Sasko-Anhaltsko.
Stendal leží asi 6 km západně od Labe, v jihovýchodní Staré marce, je vzdálen asi 120 kilometrů od Berlína, od Hannoveru asi 150 kilometrů a přibližně 55 kilometrů severně od Magdeburku na ose Wolfsburg – Berlin.
Ves „Steinedal" byla poprvé zmiňována v roce 1022 jako država kláštera Michaelisklosters v biskupství Hildesheim. Braniborským markrabětem Albrechtem I. Medvědem bylo městu roku 1160 propůjčeno právo trhu podle magdeburského městského práva. V 12. století byla založena farnost St. Jacobi. Roku 1230 se započalo se stavbou františkánského kláštera na Mönchskirchhofu. Ve 13. století byla založena gilda Stendaler Seefahrergilde, která vlastnila práva k provozování obchodu v prostoru Severního moře a Baltského moře. Nejstarší listinná zmínka o obchodním domu St. Marien pochází z roku 1283. Od roku 1300 má město právo stavět hradby a ze stejné doby pochází také brána Tangermünder. Kamenné bloky jsou dodnes patrné v základech pozdější přestavěné brány. V roce 1338 byla zřízena v ulici Brüderstraße latinská škola, pozdější gymnázium. Slavným žákem byl v 18. století archeolog Johann Joachim Winckelmann, který gymnázium navštěvoval od roku 1726 do roku 1736.
Stendal patřil od roku 1358 do roku 1518 prokazatelně do hanzy. Společně s Brandenburgem patřil k nejstaršímu mincovnímu místu v braniborské marce, stendalské stříbrňáky byly ve středověku známou a užívanou měnou.
Ve 14. století byl vystavěn refektář v Mönchskirchhofu, který dnes poskytuje přístřeší městské knihovně.
V místě, kde stál ještě v roce 1215 hrad, bylo v roce 1423 započato se stavbou dómu. Z roku 1440 pochází brána Uenglinger. Od 15. století byla po etapách budována radnice s presbyterářem a bočními křídly. Klášter Sv. Kateřiny (St. Katharinenkloster, dnes Altmärkisches Museum a hudební fórum) byl zřízen jako augustiniánský klášter rozhodnutím kurfiřta Fridricha II. Dobrotivého v roce 1456. Z roku 1462 pochází vyřezávaná stěna, dodnes patrná v radniční aule.
V období od roku 1771 do roku 1830 byly zbourány části městského opevnění, a to Wendenturm, Torturm, Arneburgerská brána a dobytčí brána (Viehtor). Roku 1849 byl zahájen provoz na železniční traťi Magdeburg–Stendal–Lutherstadt Wittenberg. Se stavbou hlavního nádraží bylo započato roku 1869, dokončeno bylo roku 1871.
V roce 1888 bylo založeno Altmarkische Museum. Altmärkische Museum ukazuje exponáty k dějinám a kulturním dějinám města Stendal a Altmarku od prvotní a rané historie až po současnost. K tomu patří mezi jiným prehistorické nálezy z regionu, exponáty ke kultuře hanzovního města, sakrální sochařství, románské drobné umění a materiály z archeologických nálezů ve městě.
Pozoruhodných je několik budov ve slohu cihlové gotiky:
katedrála Sv. Mikuláše (St. Nikolaus)
kostel Panny Marie (Marienkirche)
kostel sv. Jakuba (Jacobikirche)
brána Uenglinger a kostel sv. Petra kostel sv. Petra (Petrikirche)
kaple sv. Anny, vystavěná v druhé polovině 15. století
radnice s Rolandovou sochou
refektář dřívějšího františkánského klášteru
Altmärkisches Museum und Katharinenkirche (Muzeum Altmarku a chrám sv. Kateřiny)
brány Uenglinger a Tangermünder, které byly součástí středověkého městského opevnění a jsou dnes přístupné veřejnosti
Pulverturm (Prašná brána), opevnění jezu jako zbytek starého městského opevnění
a několik málo domů z hrázděného zdiva ze 17. století.
Stendhal jako pseudonym:
Francouzský spisovatel Marie Henri Beyle používal od roku 1817 jako poctu Johannu Joachimovi Winckelmannovi pseudonym Stendhal poté, co se krátký čas zdržoval v Stendalu (rodném městě Winckelmanna) jako napoleonský voják.

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Stendal
56 fotek, zima 2015/2016, 78 zobrazení, přidat komentář | kultura, lidé, města
Příští SEJŠN VE VÁLCI se koná ve čtvrtek 18. února v 19.28 v pražském Klubu Válec.
KDY, KDE A JAK DO VÁLCE: http://strelak.jinak.cz/
65 fotek, v úterý, 12 zobrazení, přidat komentář | lidé, města, oslavy, zábava
Pokud byste měl někdo zájem o fota ve větší velikosti můžeme se domluvit přes email : jup@seznam.cz .
24 fotek, březen až prosinec 2015, 14 zobrazení, 9 komentářů | architektura, cestování, kultura, města
Další část záznamu z Expedice India / Nepal.