Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Kategorie městareklama

79 fotek, jaro, 14 zobrazení, klasická-fotografie, lidé, města
295 fotek, včera, 3 zobrazení, přidat komentář | architektura, města
45 fotek, 7.6.2016, 35 zobrazení, 83 komentářů | architektura, kultura, města
Krumlov jsme navštívili loni na podzim a byli jsme z tohohle krásného města nadšení. Ale odjížděla jsem s pocitem, že mi těch pár hodin, co jsme tu strávili, prostě nestačilo...tak jsme to letos napravili - objednali jsme tu přenocování v příjemném penziónku nedaleko centra na břehu Vltavy. A nic nám už nebránilo v toulání městem, vstřebávali jsme zdejší kouzelnou atmosféru až dlouho do noci - a to i na nádvořích hradu, která jsou volně přístupná a v nočních hodinách už tady moc návštěvníků nepotkáte. No a trochu těch dojmů vám tady předkládám :-)
40 fotek, 14.6.2016, 9 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, města, země, jídlo
Pobyt v Andalúzii, vo dvojici so synom a bez cestovky, relax aj výlety prenajatým autom
315 fotek a 13 videí, dnes, 3 zobrazení, přidat komentář | lidé, města, události
192 fotek, včera, 2 zobrazení, přidat komentář | města, příroda
Fotografie mojí ségry ze školního výletu do Německa.
152 fotek, dnes, 9 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, kultura, města
151 fotek, minulou sobotu, 10 zobrazení, přidat komentář | cestování, města, příroda
26 fotek, včera, 23 zobrazení, přidat komentář | cestování, děti, města, události
23.6.2016 jsme vyrazili na výlet do F-M, užili jsme si to všichni - bezva počasí, plno zážitků :-)
80 fotek, minulou sobotu, 34 zobrazení, 13 komentářů | architektura, cestování, dokumenty, města
46 fotek, 23.5.2016, 15 zobrazení, přidat komentář | města
Výlet do Prahy na divadelní představení Život na trikrát (slovenský pondelok) - že bylo zrušeno jsme se dozvěděli až ten den po obědě - a návštěva výstavy korunovačních klenotů. Místo divadla byla procházka po pamětihodnostech.
34 fotek, včera, 101 zobrazení, 266 komentářů | krajina, města
Rakousko Alpy - Vysoké Taury
107 fotek, minulý týden, 19 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, krajina, města, příroda
Prodloužený víkend v Kroměříži s cyklo a pěšími výlety po okolí
22 fotek, 11.6.2016, 14 zobrazení, 8 komentářů | architektura, cestování, dokumenty, kultura, města
Kostel Povýšení sv. Kříže

Kostel Povýšení svatého Kříže je výraznou dominantou Veselí nad Lužnící i celého okolí. Kostel stojí na výšině nad hlavní silnicí; nadmořská výška kopečku je 429 m n. m.

Kostel pochází zřejmě z roku 1259. Jedná se o původně raně gotický kostel, který byl rozšířen v renesančním slohu a později prodělal barokní úpravy. Nejstarší část kostela je románská – portál na jižní straně, ale již jeho oblouk je gotický. Gotické jsou vchody severní a západní a klenby v presbytáři a v sakristii.

První písemná zmínka o kostele je v r. 1261, kdy Vok z Rožmberka daroval patronátrní právo nad Veselím Vyšebrodskému klášteru. V roce 1330 byl kostel rozšířen, kolem roku 1360 byl doplněn o presbytář a v roce 1542 byla při přestavbě postavena chrámová předsíň v renesančním slohu. Roku 1598 byla postavena věž a v její spodní části upraven „Boží hrob“ ze snahy Petra Voka a jeho manželky Kateřiny z Ludanic.

Krásně provedené barokní oltáře jsou z let 1690 a 1740. V letech 1811 a 1872 byla opravována věž a také kostel, oltáře a fara. Poslední oprava kostela a provedení měděné krytiny věže bylo v roce 1984. Ve věži jsou čtyři zvony (Arvita, Kříž, Martínek a Marie), pocházející z 15 až 17. století.

U kostela na hřbitově stojí původní hřbitovní barokní kaple Kalvárie nazývaná též kaple Panny Marie a sv. Petra a Pavla, která byla postavena nad hrobkou veselských kněží. Vjezd do fary z 18. stol. zdobí barokní štít.

V letech 2009 – 2013 byl děkanský kostel Povýšení sv. Kříže opraven z peněz ROP. Nejen za tento počin získal v roce 2013 Cenu města Veselí nad Lužnicí duchovní správce Římskokatolické farnosti Veselí nad Lužnicí P. Vlastimil Kročil (od roku 2015 českobudějovický biskup). Zastupitelé tak ocenili jeho přínos při obnově městské dominanty, kostela Povýšení svatého Kříže, jeho podíl na pořádání kulturních a společenských akcí a práci s mládeží.
100 fotek, minulou sobotu, 56 zobrazení, 36 komentářů | města, zábava
175 fotek, minulý týden, 24 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, lidé, města, události
O víkendu 25. a 26. června se konal v Kutné Hoře 25. ročník Královského stříbření Kutné Hory. Scénář slavnosti navrací Kutnou Horu, české královské horní město, do dob o víc než šest set let zpátky v čase. Na dva dny ožívá historická část města příběhem příjezdu a pobytu českého a římského krále Václava IV. s jeho dvorem. Diváci i účinkující se ponoří do doby vrcholného středověku, kdy byla Kutná Hora na vrcholu prosperity. Letošní Stříbření si připomnělo výročí 700 let od narození Karla IV, otce krále Václava IV i tím, že jsme se vraceli do roku 1396, tedy do 80. výročí narození císaře Karla Iv.
Prosím za shovívavost u některých fotek, jsou foceny bez blesku (katedrála) nebo tajně tak, abych co nejmíň rušil slavnost. A pokud mne někdo viděl někde s nepatřičnou věcičkou, tak se omlouvám.