Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Makro

Nová navštěvovaná Právě přidaná


reklama

40 fotek, 21.9.2017, 45 zobrazení, 57 komentářů | makro, příroda, země
(nedaleko Kopidlna)
20 fotek, červenec 2010 až listopad 2017, 5 zobrazení, přidat komentář | krajina, makro, příroda
22 fotek, minulou neděli, 7 zobrazení, 3 komentáře | koníčky, makro, příroda
Botanická zahrada Liberec je nejstarší v České republice, překročila 120 let věku. Botanická zahrada Liberec se stará o nejpestřejší soubory exotických rostlin v České republice. Ročně ji navštíví kolem 50 000 lidí. Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk projektovaný Ing. arch. Pavlem Vaněčkem. Expozice je rozložena na 3500m2 v pavilonech je prezentováno 14 rozličných botanických témat. Při jejich tvorbě byla spojena odborná geobotanická hlediska se zahradním uměním. Věda zde ruku v ruce se scénickým pojetím vytváří amalgám života. Uspořádání rostlin uvnitř pavilonů je většinou stylizováno dle vzorů přirozených stanovišť a zvolený sortiment zahrnuje příslušné životní formy rostlin.
9 fotek, minulou sobotu, 4 zobrazení, přidat komentář | makro, příroda
Tento víkend jsem se vydal na lov tzv. ledových vlasů (viz předchozí fotoblog), což je nádherný a velice zajímavý útvar tvořený krystalizujícím ledem skrze póry dřeva. Nicméně při té příležitosti jsem vyfotil i jiné zajímavé houby či květiny. Listopadové mrazíky v Jizerských horách vykouzlily krásné obrázky.

Na jívě jsem našel ledovou krustou pokrytá, průhledná ucha jidášova (Auricularia auricula-judae) v hojném počtu. Krásná houba používána například v čínských pokrmech pro svou specifickou chrupavčivost. Dále na mě z trávy vykukovaly oranžové hlavičky zrnivky (Cystoderma). V mechu se zimou klepaly pouhé 3 - 5 mm velké (!), krásně růžové malohubky (Baeomyces roseus) a na závěr dne mi udělala radost velice zvláštní houba připomínající mleté maso či mozek - čihovitka masová (Ascocoryne sarcoides).

Čili úspěšný den.

Foto © 2017 Jaroslav Burda
17 fotek, 20.5.2014, 14 zobrazení, 13 komentářů | krajina, makro, příroda
19 fotek, minulou sobotu, 6 zobrazení, přidat komentář | makro, příroda
Pokud patříte mezi lidi, kteří se rádi v lese procházejí i v zimních měsících, možná jste se již setkali se zvláštním úkazem, jakými si hromádkami bílých chlupů, srsti, pěny či vlákny velmi jemné tkaniny, připomínající vlasy. Leckoho na první pohled (z dálky) napadne, že se jedná o zbytky sněhu, při bližším pohledu většina lidí usoudí, že by se mohlo jednat o shluk chlupů, velmi jemných vlasů či vaty. Na tento doposud ne zcela prozkoumaný úkaz jsem se zaměřil v Jizerských horách. Jde o tzv. "ledové vlasy", které za specifických, mikroklimatických podmínek, nalezneme na tlejících větvích listnáčů (především buku a břízy) a vzácně i na pařezech jehličnanů (smrk) s prvními listopadovými mrazíky. V každém případě pak převážně na dřevě napadeném dřevokaznými houbami. Co ale ona velmi jemná, krátká i dlouhá vlákna krásných tvarů vlastně jsou? Jak je možné, že udrží stabilní tvar? Jak rostou? A co zapříčiňuje jejich mnohdy surrealistické tvary?

Většina návštěvníků lesa kolem těchto "hromádek" projde bez povšimnutí. Pokud byste však chtěli ledové vlasy prozkoumat blížeji, vlivem tepla, které vyzařujete (ať už tělem či pouhým vydechováním vzduchu), se tato vlákna začnou jedno po druhém ihned rozpouštět, neboť jsou tvořena ledem. Jak tato velmi jemná a velmi dlouhá vlákna vznikají?

Tímto jevem se prvně začal zabývat Alfred Wegener v roce 1918 a po něm celá řada vědců, kteří ledové vlasy podrobili různému měření a vážení a dřevo, na němž vznikají, různorodým rozborům a testování. Teprve nedávno tým vědců prokázal, že vznik ledových vlasů je podmíněn specifickými podmínkami (teploty těsně pod nulou, vysoká vlhkost vzduchu apod.), avšak vždy za přítomnosti dřevokazné houby černorosolu rozlitého, který byl jako jediný potvrzen ve všech vzorcích napadeného dřeva. Za příčinu vzniku ledových vlasů byly tedy označeny dřevní houby aktivní v průběhu zimy, vytlačující vodu tlakem odpadního oxidu uhličitého. Vědci Mätzler a Wagner rovněž měřili hmotnost ledových vlasů a počítali, jestli je možné, aby voda pocházela pouze z metabolismu houby. Zjistili, že to možné není, je jí totiž příliš mnoho, voda tedy musí být převážně z vlhkosti obsažené ve dřevě. Samotný vznik těchto jemných vláken zmrzlé vody (a dalších látek), byl popsán jako segregace ledu, při němž je podchlazená voda zachycená v pórech materiálu přitahována k již vytvořené ledové struktuře a následně zmrznutím přispívá k její tvorbě. Tvar ledových vlasů je pak utvářen miniaturními póry na povrchu dřeva, podobně jako při vytlačování hmoty tryskou 3D tiskárny. Chemička Diana Hoffmanová pak provedla chemickou analýzu roztátých ledových vlasů a identifikovala lignin a tanin jako metabolické produkty houby. Tým se domnívá, že právě tyto látky zabraňují rekrystalizaci vzniklých ledových vlasů a udržují je tak v jejich plné kráse. Co se týče fantastických tvarů, které tvoří jakési lokny, shluky či rozčepířené chomáče, jde o vliv proudění vzduchu těsně nad povrchem země. Avšak bez přítomnosti již zmíněného černorosolu rozlitého by kolem větve vznikla jen obyčejná ledová krusta.

Lov na ledové vlasy se tudíž vydařil, jak se můžete přesvědčit v mé galerii. Musím podotknout, že jsem měl ohromné štěstí, protože o pár hodin později napadl v Jizerských horách sníh a pohřbil tuto zmrzlou krásu pod bílým příkrovem. Velice mě zaujalo, že jsem ledové vlasy našel nejen na větvích listnáčů, ale také na smrkových pařezech, což nebývá obvyklé a taktéž nejen na zemi, ale i ve větvích buku, tudíž například i ve 3 - 5 metrech vysoko. Doposud se uvádí výskyt pouze na větvích, tlejících na zemi. V každém případě se můžete pokochat ledovou krásou přírody!

Foto © 2017 Jaroslav Burda
34 fotek, minulou sobotu, 4 zobrazení, přidat komentář | makro, příroda
33 fotek, letos v březnu, 31 zobrazení, 33 komentářů | makro, příroda, země
37 fotek, minulý týden, 72 zobrazení, 115 komentářů | makro, příroda, zvířata
107 fotek, minulou sobotu, 12 zobrazení, 2 komentáře | kultura, makro, města, příroda, zvířata
164 fotek, minulou sobotu, 10 zobrazení, 1 komentář | koníčky, makro, příroda, zvířata
27 fotek, letos v listopadu, 5 zobrazení, přidat komentář | koníčky, krajina, lidé, makro, příroda
Podzimní příroda-listy,houby.Program makro - protisvětlo nahrazeno bateriovou svítilnou.
Fotokompozice poraženého stromu /po menším orkánu,který se přehnal přes stř.Čechy/.
61 fotek, jaro, 41 zobrazení, 58 komentářů | cestování, makro, příroda, zvířata
O týden později, když přestalo špatné počasí a opět trochu vysvitlo slunko jsem se vydal zkontorlovat, co se v jarním lese změnilo. A že toho bylo! Kandíky už byly odkvetlé a vytvářely plody, v podmáčených místech pro změnu zlatě zářily blatouchy a orseje. Tím ale květy, jak je známe z našich lesů víceméně končí. Mezi listím začínaly vykvétat jiné drobné efemeridy a především nádherné rostliny rodu Trillium - u nás dostali jméno trojčeta. Latinské i české jméno výstižně popisuje fakt, že na rostlině najdeme listy i části květů po třech. Kromě probouzejících se květů jsem poprvé narazil na místní jeleny (deer) - přesněji jde o jelence běloocasé. Spíš jsou to takové srny, ani zdaleka nejsou velcí jako naši jeleni - ty v USA jsou také, ale to není "deer", ale "elk" (jelen wapiti, Cervus canadensis). Ač bylo to setkání příjemné, ve skutečnosti jsou tu jelenci velkým problémem podobně jako u nás divoká prasata. Později jsem se od botaniků a ochránců přírody dozvěděl, že mnou navštívený les býval známý rozmanitostí bylinného patra a nádhernou škálou jarních efemér, ale i později kvetoucích rostlin. Přítomnost jelenců však zde, stejně jako na mnoha dalších místech, nenávratně podrost zničila - sežráno a rozdupáno. Jelenci tu zřejmě, stejně jako u nás prasata, nemají přirozené nepřátele, a křehká rovnováha je posunuta od ideálního stavu...

Nakonec přidám ještě pár mobilových fotek, než jsem odletěl na skok nazpět do ČR na svatbu známých...
11 fotek, letos v listopadu, 53 zobrazení, 53 komentářů | doma, klasická-fotografie, makro, příroda, vesnice
"letecký den"
37 fotek, letos v listopadu, 61 zobrazení, 120 komentářů | makro, příroda, zvířata
42 fotek, 5.10.2017, 83 zobrazení, 88 komentářů | krajina, makro, příroda
11 fotek, 12.11.2017, 6 zobrazení, 4 komentáře | makro, zvířata