Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Makro

Nová navštěvovaná Právě přidaná


reklama

7 fotek a 1 video, v pondělí, 18 zobrazení, 14 komentářů | makro, příroda, zvířata
Je to jedna z našich nejhojnějších pestřenek (8 -12 mm).Létá od dubna do konce října a běhen sezóny vytvoří 4 - 5 pokolení.Je velice užitečná,její larvy se živí mšicemi a její význam je o to větší,že si v jejich druhovém složení larvy nevybírají.
5 fotek, minulou neděli, 8 zobrazení, 1 komentář | makro, příroda
Kobylky a sarančata fotím jen tak mimochodem, ale asi se na ně postupně zaměřím o trochu více. Je jich enormní množství, různých velikostí a barev. Modrý mauricius mezi kobylkami je růžová či růžovo-zeleno-fialová kobylka, která se občas nějakým zázrakem vyskytne i na našem území. Ale i ty naše, zelené, jsou opravdu nádherné. Stavbou těla připomínají malé mechanické stroječky a v detailu jde o opravdu zajímavé živočichy. Pár krasavců přikládám.

Foto © 2018 Jaroslav Burda
4 fotky, minulý pátek, 6 zobrazení, 1 komentář | makro, příroda
Zlatohlávek zlatý (Cetonia aurata), je nádherný brouk z čeledi Scarabaeidae - vrubounovití. Vyznačuje se robustním tělem o velikosti 14 - 20 mm a nápadnou, v lomu světla proměnlivou barvou. Krovky mívá kovově zelené, zlatozelené, fialové, načervenalé nebo bronzové. Dospělci se živí pylem, nektarem a zralými plody, larvy zpráchnivělou dřevěnou drtí a odumřelými kořeny rostlin. Zlatohlávka nalezneme nejčastěji na velkých bílých květech; rád si vybírá keře ostružiníků, rododendronů, šípků, růží a dalších keřů. Nalezneme jej zpravidla v plně rozkvetlém květu, zahrabaného mezi tyčinkami, kde si pochutnává na pylu. Na fotografii je bohužel hodně pomlácený zlatohlávek, který uvízl mezi okny. I tak z něho mám radost, protože na tohoto skvostného brouka nemám štěstí.

Foto © 2018 Jaroslav Burda
18 fotek, minulý pátek, 6 zobrazení, 1 komentář | makro, příroda
Dámy a pánové, nejznámějším představitel roháčovitých (Lucanidae) a největší brouk České republiky i Evropy - Roháč obecný (Lucanus cervus)! Konečně v mé fotosbírce! Kolosální, nádherný a impozantní brouk. Na roháče se vztahuje řada ochranných směrnic, z důvodu rapidního úbytku tohoto úžasného tvora. Vinou odstraňování starých, trouchnivějících stromů a mrtvých pařezů, mizí i přirozené prostředí a zdroj obživy tohoto brouka. Dospělec roháče obecného je aktivní v podvečerních a večerních hodinách. Brouci žijí pouze několik měsíců a živí se nektarem a mízou, která vytéká z poraněných částí stromů a rostlin. Létají za soumraku a jejich pomalý let je doprovázen charakteristickým hluboce bzučivým zvukem. Samci létají mnohem častěji než samice. Kusadla, která jsou u samců výrazně vyvinutá, slouží k soubojům o samičky, jenž mají kusadla menší, ale jejich kousnutí je výrazně bolestivější. V ČR je výskyt roháče spjat se starými duby (Quercus), pokud je toto kritérium splněno, můžeme roháče nalézat i ve větším počtu.

Foto © 2018 Jaroslav Burda
30 fotek, 10.6.2018, 12 zobrazení, 4 komentáře | makro, příroda
20 fotek, v pondělí, 115 zobrazení, 73 komentářů | makro, příroda, zvířata
Imaga jsou teplomilná a vyskytují se od června do září.Jsou aktivní s příchodem večera a často nalétávají na světlo.Mně už několikrát vlétli do bytu,poprvé v r.2012,pak v r.2015 a vloni to byl další druh - mravkolev skvrnitý (Euroleon nostras).No a letos mě navštívil zase mravkolev běžný.Jen netuším,kde se líhne,kde jsou jeho dravé larvy.
52 fotek, letos v červnu, 74 zobrazení, 175 komentářů | krajina, makro, příroda, vesnice
Babocka  1| kiwee
5 fotek, minulou neděli, 12 zobrazení, přidat komentář | makro
Cerstve vylihnuty motyl, stari nekolik hodin. Babocka pavi oko pravdepodobne. :-) S otevrenymi kridly jsem ho nevidel.
41 fotek, 10.6.2018, 70 zobrazení, 208 komentářů | dokumenty, makro, příroda, zvířata
Na přelomu května a června nás přešly tři vydatné bouřky a po nich se objevilo nebývalé množství motýlů i u nás v zahrádce a tak jsme se vydali za motýly do okolí lázní v O.N.Vsi. Nejvíce motýlků nás čekalo hned mezi cyklostezkou a tratí na květech bodláků a hadince. Projíždějící vlak jich vždy zvednul celá hejna, především bělásků a baboček, ale i další krasavci se ukázali.
37 fotek, minulý týden, 53 zobrazení, lidé, makro, příroda, zvířata
Červen je měsíc plný poezie, všechno kolem přímo kolotá životem: co může, tak roste, kvete, zraje, poletuje a prostě se raduje...
13 fotek, minulý pátek, 9 zobrazení, 10 komentářů | makro, příroda
počasí moc nepřálo, honili se mraky, taky času nebylo tolik ..
28 fotek, minulou sobotu, 9 zobrazení, 1 komentář | makro, příroda, sport, zvířata, selfie
75 fotek, minulou sobotu, 11 zobrazení, 8 komentářů | doma, klasická-fotografie, makro, události
Výstava kaktusů a sukulentů
61 fotek, jaro, 8 zobrazení, 2 komentáře | doma, makro, ostatní, příroda
Na zhrádce
8 fotek, minulý pátek, 11 zobrazení, 1 komentář | klasická-fotografie, krajina, makro, příroda
40 fotek, letos v červnu, 45 zobrazení, 110 komentářů | makro, příroda, zvířata
3 fotky, minulý týden, 5 zobrazení, přidat komentář | makro, příroda, zvířata
41 fotek, minulou středu, 17 zobrazení, 31 komentářů | dokumenty, makro, města

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.