Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Makro

Nová navštěvovaná Právě přidaná


reklama

77 fotek, tento týden, 6 zobrazení, krajina, lidé, makro, ostatní, příroda
16 fotek, letos v červenci, 8 zobrazení, přidat komentář | makro, příroda
46 fotek, minulou neděli, 87 zobrazení, 142 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda
Rybník Strženka, zvaný též Hádek, je rybolovný rybník obklopený borovicovým lesem, první z Bolevecké rybniční soustavy na Boleveckém potoce. Původně tu byl zřejmě rybník Klenovec, který ale cca před 200 lety zanikl - o obnovu Strženky se zasloužil v letech 1949 - 1950 p. Hádek z Chotíkova u Plzně (po něm získal rybník svůj druhý název, dodnes ho tak nazývají hlavně rybáři).
Elektroskanzen Čechův mlýn ve Šlovicích je technická památka značného historického významu a velkého přínosu pro rakovnický region. Bývalý mlýn a stále funkční malá vodní elektrárna se nachází ve Středočeském kraji, na území CHKO Křivoklátsko. Je tam zajímavá expozice, kde jsou k vidění turbíny a jednoválcový dvoudobý naftový motor značky Škoda z roku 1927, vše zde kdysi vyrábělo elektrickou energii. Majitel mlýna, pan Václav Čech, započal s výstavbou malé vodní elektrárny už v roce 1911. Dne 6. prosince 1920 pak šlovická malá vodní elektrárna jako první na okrese Rakovník a jako jedna z prvních v celém Československu začala napájet střídavým proudem místní elektrickou síť – mlýny Slabce a Slapnice, kamenolom Bílý kámen, osm okolních vesnic a přilehlé chaty.
Přírodní rezervace Jezírka se nachází v údolí Zbirožského potoka nedaleko obce Skryje. Nejznámějším místem je zde skalní průrva na Zbirožském potoce, za kterou následuje přirozeně vytvořené malé jezírko, které spolu se skalami tvoří romantické zákoutí. Kdo by tam čekal uváděný "vodopád", tak ten by byl mírně řečeno trochu zklamán. Je opravdu nizoučký, ale hlavně se k němu nedostanete moc blízko. To ale nic nemění na tom, že je to příjemné místo k výletu.
34 fotek, 2.8.2017, 19 zobrazení, 10 komentářů | cestování, makro, příroda
Chodit túry na čas pro mne moc není, tak pauzy "maskuji" focením. Co mne zaujalo cestou k Rešovským vodopádum si můžete prohlédnou v následujícím albu ...

Prvním úlovkem byl pták mnou dosud nespatření, pomohl internet, dloufám, že správně určuji ťuhýka. Ty další brouky nechám znalejším, ale myslím, že převážně to jsou tesaříci, sem tam se nechal zvěčnit i nějaký ten motýl.
46 fotek, 23.5.2017, 41 zobrazení, 30 komentářů | krajina, makro, příroda, země
11 fotek, léto, 9 zobrazení, 2 komentáře | makro
63 fotek, léto, 22 zobrazení, 26 komentářů | architektura, krajina, makro, zvířata
výběr z toho čím jsem se bavil v červenci :-)
4 fotky, v úterý, 13 zobrazení, 3 komentáře | makro, příroda
Odpolední relax na zahradě za tónů indických rág Anoushky Shankar a úžasných barev máminých květin na skalce a záhonech. Tentokrát jsem fotil především kvůli barevnému vyznění snímků... Za zajímavou fotografii považuji šlahoun okurky focený proti pozadí se žlutými rudbeckiemi. Líbí se mi celkové barevné vyznění afrikánu a také jsem znovu nafotil detail rudbeckie, tentokrát mnohem ostřeji, z čehož mám radost.

Foto © 2017 Jaroslav Burda
7 fotek, v pondělí, 14 zobrazení, přidat komentář | makro, příroda, zvířata
...tak jsem to dnes doma v podvečer nemohl vydržet, sbalil jsem foťák a vyrazil ještě na chvilku ven. Napadlo mě podívat se na jedno místo směrem k Prosečskému hřebenu. Instinkt mě dovedl do doupěte pavouků, kteří zde (dle rozměrů) spokojeně tloustnou a loví. A to velice takticky! Místo sítí rozvěšených mezi bodláky či ve vyšších patrech květin, zcela záměrně a systematicky spřádají sítě u země, kde se prohání tisíce a tisíce kobylek od malých, přes střední až po sarančata. Měl jsem pocit jako bych objevil "stolovou horu", na které vznikly zcela segmentované podmínky a pravidla. Nejdříve jsem objevil velkého křižáka obecného a následně dva další, tentokrát ale křižáky pruhované (Argiope bruennichi), které jsem na vlastní oči nikdy neviděl. Bohužel jsem fotil v posledních paprscích slunce, nervózní a fotky se nepovedly dle mých představ :-( Nicméně na tohle hororové místo se hodlám několikrát vrátit. Užijte si křižáka, který se hladově vrhnul na poměrně velkou kobylku a křižáka pruhovaného, kterého si s ničím nemůžete splést. Úžasné kousky!

Foto © 2017 Jaroslav Burda
Morava 0| anetch
19 fotek, minulý čtvrtek, 33 zobrazení, přidat komentář | cestování, krajina, makro, příroda, umělecké
Krácení čekání.
+ jak mi ujely barvy při úpravě. :D
10 fotek, minulou neděli, 12 zobrazení, 5 komentářů | makro, příroda, zvířata
Dnešní výlet na Rádlo se opravdu vydařil. Nejdříve to vypadalo, že se s fotovýbavou táhnu zbytečně, ale opak byl pravdou. Konečně se mi podařilo (za nemalého úsilí) nafotit krásné dutohlávky ostře a s hezky umístěnými kapkami vody (pomocí injekční stříkačky). Fantastický kontrast vznikl také stylizací krásnorůžku mezi lyšejníky, což považuji za vůbec nejpovedenější snímek "kuřátek", který jsem doposud udělal. S krásnorůžky jsem se dva dny tahal v brašně (líbil se mi jejich tvar) a dnes jsem našel nádherné lyšejníky, ve kterých ostře kontrastní, oranžové plamínky úžasně vynikly. Z dnenšího dne mám opravdu velkou radost! A to jsem cestou zpět ještě vyfotil maličkaté modrásky...

Foto © 2017 Jaroslav Burda
101 fotek, minulou neděli, 29 zobrazení, přidat komentář | krajina, makro, příroda, rodina-přátelé, umělecké
16 fotek, minulý čtvrtek, 5 zobrazení, přidat komentář | krajina, makro, příroda, sport
Proti proudu po pravém břehu do Tetína. Od Tetína sjezd do Berouna a po levém břehu domu.
10 fotek, minulou sobotu, 18 zobrazení, přidat komentář | makro, příroda, zvířata
Dnes to vypadalo na foto-fiasko, ale nakonec jsem přeci jen vyrazil do lesa. Cíleně jsem brouzdal v rašeliništích kolem potoka, kde jsem pátral po nějaké té exoticky vypadající hlence, plísní či plži, abych nakonec drtivou většinu snímků nafotil na louce na zahradě. Nádherné, svěží barvy z fotografií dýchají a ačkoliv bylo pouhých 15°C, sem tam přeprška a většina hmyzu zalezlá, nakonec jsem ukořistil pár velice pěkných snímků. Snového čmeláka na jetelu, ovádovitý hmyz na úžasném barevném podkladu, detaily květin, abstraktní tvary apod. Kolem potoka jsem přece jen udělal aspoň jeden hezký snímeček. Krásnorůžek lepkavý (lidově kuřátko či ohníček) se mezi kapradím skutečně nádherně vyjímal. Přidávám také jednu helmovku a děšťovou kapku... :-) Fotil jsem skoro ve tmě... Dnes bylo hodně zataženo a v lese opravdu temno.

Foto © 2017 Jaroslav Burda
48 fotek, léto, 185 zobrazení, 176 komentářů | cestování, krajina, makro, příroda
Pico do Arieiro 1818 m.n.m. - leváda Velha - vesnice se skanzenovými domky Santana - poloostrov Ponta de Sao Lourenco - pláž v Machico
34 fotek, minulý týden, 67 zobrazení, 95 komentářů | makro, příroda, zvířata