Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

reklama

26 fotek, 22.1.2016, 40 zobrazení, 2 komentáře | krajina, příroda, vesnice, moje fotozprávy
zima 2016
47 fotek, v pondělí, 88 zobrazení, 29 komentářů | moje fotozprávy
Muzeum čokolády a marcipánu v Táboře vám v prostorách třech historických domů, na ploše přes 1000 m2, představuje a mapuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek, figurek.Expozice se věnuje i historii obalů a reklamních plakátů, k vidění jsou i porcelánové či cínové soupravy, ze kterých se čokoláda pila v 19.stol., šlechtický salon či model pěstování kakaa v pralese. Druhá část muzea je pak věnována marcipánu a možnostem jeho zpracování. Uvidíte marcipánový model náměstí a dalších táborských dominant, marcipánové modely pohádek, šatičky pro panenky..... K dispozici pro všechny hravé ruce je stálá dílna, kde sami můžete odlévat čokoládové figurky, či pracovat s marcipánem
23 fotek, v pondělí, 81 zobrazení, 3 komentáře | moje fotozprávy
Boskovice mají novou památku!

Ani všudypřítomné bláto nezabránilo zhruba stovce boskovických občanů a hostů z okolí zúčastnit se v pondělí 1. února 2016 na místním židovském hřbitově malé slavnosti. Za mihotavých plamínků svíček si mohli přítomní prohlédnout výsledky dvouleté rekonstrukční práce na vzácné historické památce, jíž je barokní „márnice“.
Akci zahájila rozšířená dětská skupina Pružiny pod vedením Bc. Martina Krajíčka. Poté se ujal slova Ing. arch. Jaroslav Klenovský. Všechny stručně přivítal a pozval k mikrofonu předsedu Židovské obce Brno JUDr. Jáchyma Kanarka. Ten vyzval k zamyšlení nad důležitostí ochrany památek a jejich význam pro současné i budoucí generace. Poděkoval všem za nelehkou práci na rekonstrukci márnice.
Se svou zdravicí vystoupila místostarostka Boskovic Ing. Jaromíra Vítková. Připomenula historii židovského hřbitova a jeho význam pro Boskovice a dále uvedla: „Neutěšený stav hřbitova způsobil především tragický odsun Židů do koncentračních táborů v březnu 1942, vrátilo se jich jen čtrnáct. Ani ti se v Boskovicích již na trvalo neusadili. Židovská čtvrť osiřela a s ní i hřbitov. Vše začalo chátrat. Po roce 1948 nebyl zájem památky udržovat, mnohé zmizely v propadlišti dějin.“
Ing. Jaromíra Vítková poté vyzdvihla práci Židovské obce Brno, jež se o obnovu památek pečlivě stará. Vše je navíc velmi nákladné, o to je snaha cennější. Připomenula, že na hřbitově spí svůj věčný sen řada významných osobností, všichni si zaslouží důstojné místo k odpočinku a pokračovala: „Dnešní shromáždění v rozbouřeném světě a Evropě vyjadřuje víru v toleranci, lidskost, úctu k předkům. Odsuzuje války, násilí a terorismus.“
Historik PhDr. Jaroslav Bránský připomenul vznik hřbitova a domku s modlitební síní zvaného ohel v 16. století současně s ustavením židovské náboženské obce. Až v roce 1878 začal sloužit i jako márnice podle nařízení okresního hejtmana v Boskovicích. Ještě za druhé světové války sloužila budova svému účelu. Po roce 1970 márnice podlehla zubu času a krádežím stavebního materiálu. Propadla se střecha, posledním dílem zkázy byl pád desek s hebrejskými nápisy, zřejmě „díky“ vandalům. Byl jsem rád, že se domek začal opravovat a oba dva roky jsem postup oprav pečlivě sledoval. Můj obdiv patří zejména zednickému mistru panu Karlu Dvořáčkovi, jenž budovu vzkřísil z rozvalin starými postupy. Na některých cihlách byl monogram HB – znak Panské cihelny v Boskovicích. K rekonstrukci byl použit původní materiál nalezený v ruinách původní stavby, doplněný o lomový kámen a cihly ze starých staveb v okolí.
PhDr. Jaroslav Bránský upozornil, že se podařilo restaurovat schránku na milodary, chybí jen víko. Původní kamna se „ztratila“. Pamětní desky jsou v místě, kde se nacházely po roce 1861, kdy proběhla velká oprava. Na menší z nich je modlitba Židů – návštěvníků hřbitova, k níž je připojen řádek s židovským letopočtem opravy v tom roce. Spodní a větší deska obsahuje modlitbu po pohřebním obřadu a informaci o herejském letopočtu výstavby ohelu v roce 1763. Vzhledem k poškození desky jsou některé údaje nepřesné.
Dochoval se nákres hřbitova z roku 1817, který pořídil boskovický stavitel František Brhel. Poprvé přesně zachytil tehdejší stav hřbitova a márnice. Budova dle nákresu stála přesně na tomto místě, kde se nachází dnes.
PhDr. Jaroslav Bránský závěrem: „Jsem rád, že jsem se tohoto krásného díla dožil. Přeji nové mladé generaci badatelů, aby přispěli do mozaiky poznání této skromné, historicky bohaté stavby.“
Ing. arch. Jaroslav Klenovský: „Rekonstrukce probíhala letech 2014 a 2015 nákladem 1,3 milionů korun, financovala ji Židovská obec jako majitel za přispění dotací z Ministerstva kultury, nadačního fondu obětem holocaustu JMK a nadace Židovské obce v Praze. Děkuji Ing. Miloši Pachlovi, jenž celou opravu řídil, zajistil veškerá řemesla, též panu Karlu Dvořáčkovi a jeho týmu za skvěle odvedenou práci.“
Ing. arch. Jaroslav Klenovský připomenul, že památku přihlásili do každoroční soutěže JMK O nejlépe opravenou památku 2015 v kategorii C – drobné památky místního významu. „Prosím, abyste v době 14. březnem a 8. dubnem hlasovali SMS zprávou dle instrukcí na webu JMK pro márnici v Boskovicích, děkuji!“
Krajíčkův dětský orchestr malou slavnost důstojně zakončil ještě několika skladbami. Mnozí se pak tísnili v malé místnosti, obdivovali umění stavitelů, prohlíželi fotografie a ještě dlouho při popíjení horkého čaje v hloučcích živě debatovali. Nikomu se v neobvykle vlahém zimním večeru domů nechtělo.
Ing. arch. Jaroslav Klenovský závěrem: „Komorní akce při svíčkách se zúčastnila asi stovka občanů. Kromě již výše zmíněných patří velké poděkování i restaurátorovi kamene Přemyslu Blažíkovi. Márnice bude standardně uzavřená, návštěvníci mohou dovnitř nahlédnut okénkem ve dveřích. Přístup bude možný za přítomnosti průvodců, kteří provázejí turisty Židovskou čtvrtí.
Ing. Miloš Pachl za sebe z pozice stavbyvedoucího též děkuje a vyjadřuje obdiv všem profesím, jež se na opravě márnice podílely. „Pánové odvedli opravdu vynikající práci,“ dodal.
Po devatenácté hodině se hřbitov pomalu vyprázdnil, zůstaly jen vzpomínky a nažloutlé světlo dohořívajících svíček…
18 fotek, v pondělí, 27 zobrazení, přidat komentář | moje fotozprávy
Křest knihy Křehká rovnováha - Ivo Chvátil (obrazy) a Jenny Nowak (texty), galerie AZYL v Plzni
52 fotek, v pondělí, 23 zobrazení, přidat komentář | kultura, zábava, moje fotozprávy
Monodrama Jardy Střelky, člena Broukovcova kamdivadla.
Premiéra 6.2.2016
115 fotek, minulý týden, 151 zobrazení, 2 komentáře | cestování, krajina, příroda, moje fotozprávy
Fotky z turistické akce Brtnické ledopády. Z Chřibské přes Rynartice do Jetřichovic a přes Mariinu skálu a Vilemíninu vyhlídku na Tokáň. Saským Švýcarskem ze Stolpenu na Hohnstein, ledopádový okruh a dále do Porchsdorfu. Ledopádové okruhy v okolí Brtníků a Vlčí hora.
33 fotek, minulou neděli, 34 zobrazení, přidat komentář | sport, moje fotozprávy
17.ročník soutěže sportovního šermu fleretem v kategorii kadetů,kadetek, mini žáků a mini žaček se konaly v sobotu a v neděli v tělocvičně Tyršova stadionu. Kompletni výsledky naleznete na www.okpb.cz/serm
3 fotky, minulou neděli, 35 zobrazení, 10 komentářů | moje fotozprávy
18 fotek, minulou neděli, 30 zobrazení, 10 komentářů | dokumenty, kultura, lidé, moje fotozprávy
72 fotek, minulou neděli, 88 zobrazení, přidat komentář | sport, moje fotozprávy
Pohár města Benešova
40 fotek, minulou sobotu, 38 zobrazení, 1 komentář | lidé, události, vesnice, moje fotozprávy
1 video, minulou sobotu, 81 zobrazení, 1 komentář | moje fotozprávy
Židovský hřbitov v Boskovicích je unikátní památka situovaná v jihozápadní části města. Tvoří jej poměrně prudký svah s mnoha velkými i zcela skromnými pomníčky, jemuž kdysi dominovala barokní márnice.V sedmdesátých letech minulého století podlehla zubu času, dlouho byla v rozvalinách. Až v roce 2014 se Židovská obec Brno rozhodla pro obnovení vzácné budovy.
Výsledek dvouleté usilovné v mnohém i mravenčí práce si mohou občané přijít prohlédnout v pondělí 1. února 2016. Aby to bylo stylové, stanovili pořadatelé malé slavnosti její začátek na 17 hodin. Každý by měl přijít se svíčkou. S nástupem večerní tmy se tak prostranstvím rozzáří desítky plamínků symbolizujících odkaz dávno zemřelých, kteří zde po staletí klidně spí svůj věčný sen.
Přijďte též, můžete společně s námi vyslechnout odborný výklad, prohlédnout fotografie a nebo jen tak tiše rozjímat. Přitom každý pozná, že hromadění majetku, nesváry a války jsou zcela nesmyslné a jedinou skutečnou cenu na světě má lidský život.
14 fotek, minulou sobotu, 29 zobrazení, 2 komentáře | lidé, sport, zábava, moje fotozprávy
109 fotek, minulý týden, 134 zobrazení, 21 komentářů | moje fotozprávy
Blázni na fichtlech aneb 16. ročník legendárního závodu Offroad Fichtel day Soběslav.
37 fotek, minulý pátek, 68 zobrazení, 3 komentáře | auta, události, moje fotozprávy
Den otevřených dveří v AutoTechnologi 29.1. 2016 , u příležitosti otevření prvního oficiálního showroomu vozidel Praga v evropě. K vidění kompletní sestava nových závodních vozidel Praga R1, Praga R1S, Praga R1T a také verze Praga R1R, která je po 68 letech prvním osobním vozidlem homologovaným pro běžný provoz.
24 fotek, minulý čtvrtek, 175 zobrazení, 195 komentářů | lidé, města, ostatní, moje fotozprávy
Mýdlové bubliny, to je jedna z atrakcí pro turisty a děti na Staroměstském náměstí.
15 fotek, minulý čtvrtek, 23 zobrazení, přidat komentář | klasická-fotografie, kultura, události, umělecké, moje fotozprávy
V minulých dnech začala v Café Regner v Bezručově ulici v Plzni putovní výstava fotografií z charitativního kalendáře TIME 2016.

Známé osobnosti Pavel Horváth, Martin Stránský, či Mahulena Bočanová ztělesnili na fotografiích vysněná povolání malých pacientů onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni.

Veškerý výtěžek z prodeje kalendáře, který stojí 280 korun, půjde na podporu dětí s onkologických onemocněním.

Výstava v kavárně potrvá do konce února, poté se přesune na další místa v Plzni.
52 fotek, 24.1.2016, 39 zobrazení, 3 komentáře | kultura, moje fotozprávy
Divadelní spolek Trosky Kraslice uvedl premiéru původní hudební pohádkové komedie "Jak vysloužilá zvířátka napravila loupežníky".
Kraslice - Dům kultury - 24.1. 2016 v 15:00 hod.
Po úspěšném představení „Královny“ autorů Vencla a Doleželové se soubor rozhodl uvést pohádku kterou pro něj napsal člen a režisér souboru Josef Beran. Autorem hudby k písním je člen souboru a vynikající hudebník Miroslav Lešek a autorkou scény a kostýmů je členka souboru Mirka Bíbová.

Josef Beran za DS Trosky Kraslice
86 fotek, 22.1.2016, 785 zobrazení, 1 024 komentářů | krajina, příroda, vesnice, moje fotozprávy
posledních pár let se tzv. brtnické ledopády staly velmi oblíbenými a navštěvuje je stále více lidí. důležité pro vznik rampouchů a ledových splazů je dostatek sněhu, který postupně odtává a znovu namrzá na okrajích skalních převisů, kde vytváří nádhernou ledovou výzdobu. charakteristická žlutá, oranžová a někdy až hnědá barva je způsobena hlínou, která se do tajícího sněhu dostává z lesní půdy...