Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Kategorie moje fotozprávy

Seznam všech alb na Rajčeti


reklama

26 fotek, ve čtvrtek, 260 zobrazení, 1 komentář | dokumenty, moje fotozprávy
19. ročník mezinárodního veletrhu motocyklů, čtyřkolek a příslušenství trvá až do neděle 8. března na Výstavišti Praha - Holešovice.
51 fotek, ve čtvrtek, 177 zobrazení, 1 komentář | kultura, umělecké, moje fotozprávy
Galerie Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6
38 fotek, ve čtvrtek, 607 zobrazení, přidat komentář | kultura, umělecké, moje fotozprávy
Galerie Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6
Vedoucí ateliéru: prof. Martin Mainer
Vystavují: Hrňová, Bachurová, Čuška, Bardaševský, Grozová, Kůrka, Valášková, Sýkora, Kašpar, Nagypál, Alverdyan, Rejl, Gajdošík, Paučo, Mitura, Sieber, Mainer
42 fotek, ve středu, 78 zobrazení, přidat komentář | kultura, umělecké, moje fotozprávy
Nová galerie, Balbínova 26, Praha 2
Skupinová výstava: Pavla Malinová, Jan Vytiska, Tomáš Roubal, Roman Bicek, Vojtěch Horálek
15 fotek, ve středu, 56 zobrazení, přidat komentář | kultura, umělecké, moje fotozprávy
Atrium radnice Prahy 13, Sluneční náměstí, Praha 5 - Stodůlky
Výstava je realizována při příležitosti jeho patnáctileté spolupráce s časopisem STOP.
29 fotek, ve středu, 42 zobrazení, přidat komentář | kultura, umělecké, moje fotozprávy
Galerie 9, Vysočanská radnice, Sokolovská 14, Praha 9
23 fotek, ve středu, 85 zobrazení, 26 komentářů | krajina, ostatní, příroda, moje fotozprávy
Superatrakce Matějské pouti a Stromovka.
14 fotek, v úterý, 247 zobrazení, přidat komentář | klasická-fotografie, moje fotozprávy
Dům fotografie, Revoluční 5, Praha 1
53 fotek, v úterý, 67 zobrazení, přidat komentář | klasická-fotografie, moje fotozprávy
Atrium Rajské budovy Vysoké škol ekonomické, Náměstí Winstona Churchilla 4, Praha 3
Autoři: Daniel Adam, Andrej Barla, Vladimír Dousek, Pravoslav Flak, Vidu Gumaratna, Josef Hanuš, Antonín Holub, Jiří Jelínek, Marek Jícha, Jiří Myslík, Pavel Rýdl, Vladimír Skalský, Dan Souček, Jiří Stivín, Ivan Šlapeta, Richard Špůr, Jan Vaniš, Ivan Vít a jako host Olga Svobodová (fotografka).
20 fotek, v pondělí, 140 zobrazení, přidat komentář | dokumenty, kultura, ostatní, události, moje fotozprávy
výstava obrazů v galerii Azyl
16 fotek, minulou sobotu, 76 zobrazení, přidat komentář | moje fotozprávy
I na Boskovicku lze úspěšně pěstovat hrozny, jen je třeba znát, jak na to

V sobotu 28. února 2015 se sešli členové místní Základní organizace Českého zahrádkářského svazu, aby zhlédli komentovanou ukázku zimního řezu keřů révy vinné. Šlo o třetí vzdělávací akci na téma pěstování révy vinné na Boskovicku za poslední kalendářní rok.
Všechny přivítala tajemnice ZO ČSZ Věra Bártová.
Zdeněk Křehula úvodem seznámil přítomné s účelem zimního řezu jako jedné z nedůležitějších pracovních operací, který má velký vliv na množství sklizených hroznů, na jejich kvalitu, růstovou sílu keřů a jejich životnost. Řez provádíme opakovaně každoročně k dosažení kvalitního a zdravého ovoce, což rozhodně hrozny jsou.
Dále vysvětlil a na keřích ukázal rozdělení dřeva podle let růstu a důležitost rozpoznání před započetím řezu. Bylo ukázáno jednoleté plodné dřevo, které musí pro plodnost vyrůstat ze dvouletého dřeva. Na jednotlivých keřích předvedl řez. Seznámil přítomné a ukázal různé způsoby řezu, zejména střední vedení na tažně, střední kordonové vedení s dvouokými čípky, řez na pergole s tažni a kordony s čípky a prostorový tvar vhodný ke zdem. Zdeněk Křehula rovněž ukázal řez, zdůraznil zásady řezu a vedení révy vinné ve skleníku. Ujistil zahrádkáře, že při dodržení předvedených zásad a nepřetěžováním keřů plodnými očky, dodržení vzdušnosti a oslunění není tvar jejich keřů důležitý a může kopírovat různé stavby .
Po projití celého vinohradu odpověděl Zdeněk Křehula na různé otázky, podělil se o svoje zkušenosti s ošetřováním mladých sazenic, ochranou proti chorobám a o půdách vhodných pro pěstování v naší oblasti. Ujistil přítomné, že sazenice jak klasických, ale i bezsemenných stolních budou i letos k zakoupení v prodejně přebytků ZO ČSZ, Kpt. Jaroše 35 počátkem května.
Zájem o pěstování révy vinné neustále roste a dvaatřicet přítomných přes chladné počasí odcházelo s dobrým pocitem vydařeného odpoledne.
Je třeba poděkovat všem boskovickým členům ZO ČSZ za veřejně prospěšnou činnost pro občany města.

Více: http://www.zahradkari.cz/zo/boskovice/

Snímky: Věra Bártová
13 fotek, minulou středu, 88 zobrazení, přidat komentář | moje fotozprávy
Obětovali se pro naši budoucnost…

Nově rekonstruované muzeum (bývalá německá židovská škola) v Boskovicích na Bílkově 7 svítí do dáli žlutou fasádou. V loňském roce zde bylo otevřeno židovské středisko. V horním patře jsou zajímavé dobové expozice, levé přízemí s moderní audiovizuální projekční technikou bývá centrem kulturních akcí.
Jedna taková přilákala návštěvníky ve středu 25. února. Datum nebylo vybráno náhodně, proběhla vzpomínka na události po únoru 1948, kdy se naplno rozpoutala temná vláda komunistického režimu.
Unijazz – nově zřízený pobočný spolek v Brně zde pořádal první ze série vzpomínkových událostí na dobu zcela nedávnou, jíž mnozí starší mají ještě v živé paměti.
Všechny přivítala ředitelka Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalová: „Jsem ráda za navázání spolupráce, v Boskovicích bude probíhat cyklus besed k aktuálním tématům. Vítám zde předsedkyni spolku Ing. Barboru Oprchalovou.“
„Naše setkání se budou vztahovat k různým výročím české historie 20. století, dnes se budeme věnovat únorovým událostem 1948 a těm následujícím,“ přiblížila režijní záměr dramaturga celého projektu Petra Michálka Ing. Barbora Oprchalová a dodala: „Tématy dalších setkání bude například T. G. Masaryk, Holocaust a proces s Miladou Horákovou.“
„Děkuji Muzeu Boskovicka za spolupráci,“ pokračovala Ing. Barbora Oprchalová. „Dnes si promítneme dva dokumenty, první bude z cyklu České televize Neznámí hrdinové Ta krásná holka z vily nad řekou o Dagmar Šimkové (1929 – 1995) autorů Aleny Hynkové, Jiřího Sirotka, Čestmíra Fraňka. Prožila dětství v Písku, 1949 byla přijata na filosofickou fakultu v Praze, ve svých 23. letech byla zatčena a odsouzena k patnácti letům žaláře. Druhým krátkým filmem je dokumentární snímek o Ing. Alfrédu Plockovi. Z úst jeho vnučky uslyšíme autentické vzpomínky na jeho život ve vězení a trest smrti,“ uvedla před ztemněním promítacího sálu Ing. Barbora Prchalová a ještě citovala z článku Radky Denemarkové, jež v roce 2010 napsala pro časopis Respekt. Autorka v něm vzpomíná na roky 1948, 1968 a 1989. Zmiňuje masového vraha Stalina, komunistický útisk, léta padesátá až osmdesátá. Všímá si současné situace, kdy jak uvádí: „Společnost je nemocná, vane chlad.“
V sále se setmělo, na obrazovce se počal odvíjet příběh Dagmar Šimkové, dcery bankéře Jaroslava Šimka. Na konci druhé světové války jí tragicky zemřel otec, v roce 1952 pro buržoazní původ zatčena STB, patnáct let žalářována, její matka dostala 11 let, obě zavřené v pardubické věznici. Veškerý majetek rodiny propadl státu. Zkušenosti s poměry v komunistických věznicích sepsala do autobiografické útlé knihy „Byli jsme tam taky“, kde poukazovala na nelidské zacházení, nesnesitelné hygienické podmínky a útrapy politických vězňů. „Byli jsme jen pouhá čísla,“ uvedla. Pokusila se o útěk z vězení Želiezovce, neúspěšně. Přidali jí za to tři roky. V roce 1960 její matka amnestována, Dagmar nepropustili, až v roce 1966 po čtrnácti letech. Pracovala v sodovkárně s na dva roky obstaveným platem. Dlužila Ministerstvu vnitra za neodpracované neděle (byla silně věřící). Na jaře 1968 spoluzakládá Sdružení politických vězňů K231. V roce 1968 emigrovala do Austrálie, kde se po osmnácti letech potkala se sestrou Martou. Vystudovala tam dvě vysoké školy, zapojila se do Amnesty International. Po roce 1989 se několikrát vrátila do vlasti.
Po kratičké přestávce byl promítnut druhý dokument České televize Sny o tátovi režiséra Josefa Císařovského o zinscenovaném procesu s Ing. Alfrédem Plockem natočený především jako vzpomínky jeho matky, syna a vnučky. V padesátých letech byl jedním z nejlepších odborníků na telekomunikace. Měl propojit celou Evropu s centrálou v Praze. STB to kvalifikovala jako špionáž a velezradu. V únoru 1950 byl STB uvězněn do vyšetřovací vazby na Ruzyni. Manželka se snažila několikrát písemně žádat o propuštění u presidenta Gottwalda, jeho ženy, generálního tajemníka KSČ Rudolfa Slánského, vše marně. Jednalo se o největší exemplárně sehraný proces s celkem pěti techniky, jenž proběhl v roce 1951. Ing. Alfréd Plocek byl 3. června téhož roku odsouzen k trestu smrti. Matka (76) se též pokusila o milost u presidentovy manželky, též nebyla vyslyšena. Ing. Alfréd Plocek byl 1951 popraven v pankrácké věznici, jeho rodina nedostala ani urnu s popelem… Jednalo se zcela prokazatelně o justiční vraždu. Ostatní dostali doživotí a tresty 15 až 20 let.
Prokurátor JUDr. Ervín Munk prohlásil v roce 1960: „Je to hanba naší historie a strany.“ Ano, je to ten samý Munk, jenž odsoudil Ing. Alfréda Plocka a mnohé další k trestu smrti. I když k procesu přiznal: „Od samého počátku jsem věděl, že je Ing. Plocek nevinný.“ A přesto jej odsoudil a zúčastnil se jeho popravy. Navíc v roce 1966 byl, snad jako výsměch lidem, vyznamenán Řádem práce. Taková byla tenkrát doba…
Motto filmu: „Nejde jen tak udělat tlustou čáru. Zlo odčinit nelze. Nepřišlo ani pokání, jež by založilo novou důvěru. A bez té nelze začít znovu. Proto nás budou stíny minulosti provázet stále dál.“

Je třeba velmi poděkovat Unijazzu a Muzeu Boskovicka za pořádání akcí k připomenutí temného období českého národa jež nesmí být nikdy zapomenuto.

Více: http://totalita.cz/vysvetlivky/o_simkovad.php
http://www.vscr.cz/generalni-reditelstvi-19/informacni-servis/aktuality-220/dokumentarni-film-sny-o-tatovi-7133
33 fotek, v pondělí, 84 zobrazení, přidat komentář | kultura, umělecké, moje fotozprávy
Sál ICAVI, budova Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1
23 fotek, minulou středu, 104 zobrazení, přidat komentář | moje fotozprávy
Zahrádkáři bilancovali

Členové českého svazu zahrádkářů Základní organizace v Boskovicích se sešli ve středu 25. února 2015 v místní Sokolovně, aby zhodnotili uplynulý rok. V kulturním programu před zahájením schůze vystoupila skupina Pružiny pod vedením Martina Krajíčka z Boskovic.
Výroční schůzi řídil předseda základní organizace Ladislav Nezval.
Tajemnice Věra Bártová přednesla zprávu o činnosti za rok 2014. Uvedla, že bylo uskutečněno dvanáct schůzí výboru. Základní organizace má 365 členů. Bylo přijato 25 nových členů, z toho tři děti do deseti let. V lednu a únoru 2014 proběhly čtyři přednášky. Cyklus zahájil Zdeněk Křehula s pěstováním vinné révy a uskutečnil též praktickou ukázku ve svém vinohradu. Zpracování úrody přednesla Ing. Anna Němcová ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Brno. Jak na ochranu rostlin poradil Jan Zivčák z AgroBio Opava. Poslední přednáška proběhla v Zahradnictví Petra Lebiše na téma bylinky. Proběhlo šest zájezdů. Na jarní a podzimní Flóru Olomouc, do Šumperka, Velkých Losin a na Dlouhé stráně do přečerpávací elektrárny. Další zájezd byl do Loštic a Pivovaru Litovel, pak do Kroměříže, Morkovic, Poličky, Ležáků, Hlinska, na Veselý kopec. Všechny zájezdy připravili přátelé Burgr a Stříž.
Základní organizace se zúčastnila Šesté regionální výstavy ovoce a okrasných dřevin v Arboretu Šmelcovna za podpory Místní akční skupiny Boskovicko Plus, kde její členové reprezentovali pěstitelské úspěchy.
Výbor Základní organizace podpořil výtvarnou soutěž dětí MŠ, ZŠ, Praktické školy Štefánikova a Betany Moje oblíbená rostlina. Zúčastnilo se celkem 350 dětí, jež za snahu obdržely drobné dárky. Oceněno bylo 130 jednotlivců a 12 kolektivů. Nejzdařilejších 75 prací odešlo k vyhodnocení do Prahy. Na šestém celostátním místě skončila Amálie Klusáčková z Mateřské a Základní školy Štefánikova. Velké poděkování patří Zdeně Slámové, jež se o výtvarnou soutěž starala.
Kroužek mladých zahrádkářů má 18 dětí a zájem o práci vzrůstá. Vedoucími jsou Ing. Kostelecky a Ing. Lukešová. Pomáhají Ing. Bělehrádková Ing. Kotrhonzová a Zdena Slámová. Po dvanácté se kroužek zúčastnil okresní soutěže znalostí s výbornými výsledky. Šlechtitelský ústav Lysice uspořádal pro děti exkurzi s degustací jablíček. V prosinci se děti učily zhotovovat adventní a vánoční dekorace. Na 11. ročníku celostátní soutěže Mladý pěstitel v mladší kategorii skončila třetí Martinka Lukešová a ve starších první Tomáš Novotný a druhá Jarmila Hutařová.
Prodejna byla vloni otevřena od února do konce listopadu. O její provoz se vzorně starali Jiří Stříž, Eva Henková, Josef Komárek, Marie Jakubcová a Jana Plchová.
Lisování ovoce bylo v minulém roce prováděno od 5. září do konce října. Vánoční moštování proběhlo 19. prosince. O provoz moštárny se stará přítel Burgr.
Od dubna do října se zahrádkářská poradna uskutečnila celkem sedmkrát. Letos budou porady probíhat každou druhou středu v měsíci od dubna v čase 14.30 – 16 hodin v klubovně ČSZ. Lektorem je Ing. Kostelecký.
V katastru Boskovic je sedm zahrádkářských osad, koordinaci provádí Otto Zouhar. Spolupráce s Městem je dobrá, Jiří Stříž pracuje v komisi pro výstavbu, územní plánování a regionální rozvoj při Radě města.
Ekonomickou stránku ČSZ Boskovice vedla Zdena Slámová, která na schůzi přednesla zprávu o hospodaření.
Zprávu revizní komise přednesl její předseda Ing. Josef Plch. Vyznamenání za obětavou práci pro ČSZ obdrželi Zdena Slámová, Stanislav Jílek, Marie Jakubcová, Vlasta Šafářová, Bedřiška Pokorná.
Starostka Boskovic Bc. Hana Nedomová: „Děkuji za práci, kterou děláte pro občany města, za činnost s mládeží.“ Poté popřála všem do dalšího roku hodně sil.
Přítelkyně Ing. Kotková promluvila o důsledcích nového Občanského zákoníku. Informovala o nové Republikové radě a předsedovi ČZS Stanislavu Kozlíkovi, jenž je z moravského Hodonína a především vystupuje proti likvidaci zahrádkářských osad developery, kteří si penězi kupují stavební úřady. Zahrádkaření je dle něj veřejně prospěšná činnost a je třeba ji tak ve společnosti brát.
Josef Janků z Arboreta Šmelcovna: „Děkuji za účast u nás na výstavě, letos určitě zorganizujeme další. Pěstitelství je krásné poslání, buďme za něj rádi.“
Závěrem tajemnice Věra Bártová připomenula zájezd na jarní Flóru v pátek 24. dubna 2015, přihlášky se přijímají ve středu 4. března od 14ti do 16ti hodin v kanceláři ZO Boskovice.
Poté se již rozproudila veselá zábava s občerstvením, byla vylosována tombola, posezení zpříjemnila kapela Jaroslava Molta.

Více: www.zahradkari.cz/zo/boskovice

Snímky: Jitka Melicharová, Antonín Odehnal
60 fotek, minulou sobotu, 220 zobrazení, přidat komentář | děti, sport, události, zábava, moje fotozprávy
Klub sportovního plavání Kladno a Klub plaveckých sportů Rakovník na závodech České Budějovice 2015 v plavání
http://kspkladno.webnode.cz/, http://kpsra.webnode.cz/, http://dalkove-plavani.webnode.cz/
172 fotek, minulou sobotu, 127 zobrazení, 1 komentář | moje fotozprávy