Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.reklama

 • 44 fotek, včera, 56 zobrazení, přidat komentář | auta, cestování, města, oslavy, moje fotozprávy
  Každé dva roky organizují nakladatelství ETM a německá spediční firma Fehrenkötter tzv. „Deutschlandfahrt“ čili jízdu 70 historických užitkových vozidel. Tato akce se zároveň koná pod záštitou prezidenta německého svazu automobilového průmyslu (VDA). Letos se jízda pořádá k 25. výročí pádu Berlínské zdi a má proto přívlastek „Tour der Deutschen Einheit“, nebo-li „Okružní jízda k výročí znovusjednocení Německa“. Uskuteční se od 11. do 19. září 2014 a její trasa povede přes velká evropská města, která hrála v době německého sjednocení významnou roli.

  Letos poprvé zavítají historická vozidla také do České republiky, projedou přes Chebsko a pokračovat budou přes Tachovsko až do Plzně. Sem dorazí v pondělí 15. září a na náměstí Republiky je mohou přivítat a obdivovat nadšenci a fanoušci veteránů, zejména ti, kterým učarovala nákladní vozidla a autobusy.

  Jízda začíná 11. září 2014 v Bonnu. V průběhu následujících dní projedou veteráni Hünfeldem a Schweinfurtem a 15. září 2014 kolem 15 hodiny přijedou do Plzně. Další den pak budou pokračovat do Hofu, Görlitzu a dále pak přes Lipsko do Berlína, kam dorazí 19. září 2014. (plzen.cz)
 • 55 fotek, minulý týden, 24 zobrazení, 1 komentář | moje fotozprávy
 • 14 fotek, minulou neděli, 18 zobrazení, 1 komentář | moje fotozprávy
  Do boskovického Kafé Za rohem v samém srdci židovského města směřovali 14. září především mladí lidé. Nejen za dobrým nedělním občerstvením a podvečerní siestou, tentokrát měli možnost potěšit zrakový smysl několika půvabnými fotografiemi mladého brněnského autora Josefa Kubíčka.
  Vernisáž výstavy s poetickým názvem Tři oříšky zahájil sám autor vystavených snímků: „Jsem potěšen velkou návštěvou, nápad vznikl kdysi zde, když jsem se tu stavil na kafe. Slovo dalo slovo a právě ukončenou výstavu z Prahy jsem přemístil sem. Nejedná se o jednotný soubor. Některé snímky vznikly bez přípravy, jiné na dané téma. Totéž je u portrétů. Negativy jsou skenované a pak tištěné na velký formát. Zvětšování starou chemickou cestou je dnes komplikované. Práce na analogový film je taková opravdovější, více se soustředím na téma. Proto se stále i v době digitálu držím starší technologie,“ pokračoval autor. „A proč Tři oříšky? Snímky vyjadřují symbol pohádky a vznikly většinou tím, že mě cvrnkly do nosu. S výběrem mi hodně pomohl malíř David Minařík,“ zakončil své povídání Josef Kubíček.
  Autor vystavených fotografií mi pak upřesnil: „Práce s digitálem se mi zdá povrchnější. Červeně laděný portrét je středoformát na barevný film. Odráží skutečnou scénu, není to upravované v počítači. Ohnivý nádech je docílen červenými světly, což byl záměr. Snímek černocha a malého chlapce u stolu je pořízený v Brně. Trvalo dlouho, než jsem našel tu pravou dospělou osobu. To se povedlo až ve Vídni,“ pokračoval Josef Kubíček. „Skoky do vody dvou gymnastek matky a dcery připraven dopředu nebyl. Fotografuji asi pět let, začal jsem s tím při studiích průmyslového designu na vysoké škole. Snímek Ježíše u linky na plnění lahví je parafrází. Pokud někde žije, mění vodu na víno. Ústřední postavou je bývalý spolužák s dlouhými vlasy. S výstavou bych chtěl cestovat po republice, pak mám v plánu Paříž a na jaře bych chtěl odjet někam do divočiny,“ doplnil mladý nadějný umělecký fotograf Josef Kubíček.
  Vernisáže byla přítomna též místostarostka města Ing. Jaromíra Vítková s manželem.
  Výstava fotografií Josefa Kubíčka pod názvem Tři oříšky potrvá v Kafé Za Rohem do 11. října 2014.
 • 6 fotek, včera, 9 zobrazení, přidat komentář | kultura, moje fotozprávy
  Prokopovo náměstí, Praha 3
 • 18 fotek, včera, 9 zobrazení, přidat komentář | kultura, umělecké, moje fotozprávy
  Galerie 35M2, Víta Nejedlého 23, Praha 3
 • 47 fotek, včera, 11 zobrazení, přidat komentář | kultura, umělecké, moje fotozprávy
  Atrium na Žižkově, Čajkovského 12a, Praha 3
 • 45 fotek, minulou neděli, 14 zobrazení, 1 komentář | moje fotozprávy
  Nově opravená budova na Bílkově 7 sloužila ještě do počátku dvacátého století jako poslední německá normální židovská škola. Nyní v ní sídlí pobočka Muzea Boskovicka s přehledně a poučně zpracovanými expozicemi věnovanými židovské historii města.
  Po jejím slavnostním otevření v červnu tohoto roku se zde konala druhá akce překračující svým významem region Boskovicko.
  V neděli 14. září se zde sešli zájemci o životní osudy Anny Frankové a její odkaz pro současnost.Putovní výstavu zapůjčilo Židovské muzeum v Praze, realizaci besed podporuje Nadační Fond obětem holocaustu.
  Místostarostka Ing. Jaromíra Vítková připomenula, že Dny evropského dědictví se slaví od roku 1991. Pozvala do otevřených kulturních památek. Dále připomenula již proběhlé doprovodné akce: Zámecké hemžení, vernisáž výstavy Krajina u Otylky mýma očima a koncert v synagoze. Na závěr uvedla: „Dnešní akce je symbolická. Téma letošních Dnů evropského dědictví je návrat ke kořenům. Z židovské komunity, jež žila v Boskovicích zůstala po druhé světové válce jen hrstka. Ti, kteří se vrátili po prožitých útrapách zde kořeny již znovu nezapustili.“
  Drs. Hildegonda M. Rijksenová pak připomenula konání besed pro školy a uvedla krátký film o Anně Frankové.
  Snímek s mnoha dobovými filmovými dokumenty představil Annin deník, jež se stal podnětem k jeho natočení. Narodila se 12. června 1929 ve Frankfurtu nad Mohanem. Po nástupu fašismu v roce 1933 se započala nenávist k židům, jež se neustále stupňovala. Rodina se musela odstěhovat do Amsterodamu. Otec Otto Frank tam má firmu na přísady do marmelád. Stýská se jim po Německu, ale nacistický teror jim nedovoluje se vrátit domů. Též Annina babička odchází k rodině ve věku 73 let. Německá armáda se násilně roztahuje po celé Evropě, desátého května 1940 přepadla bleskovým útokem Nizozemí. Anna se sestrou Margot musejí přestoupit na židovské lyceum. Do běžně školy již židé nesmějí, nacisté židům omezují svobodu ve všech směrech. Anna ve třinácti letech začíná psát deník. To ještě netuší, že třech týdnech již nespatří své kamarádky, Margot dostala úřední předvolání na práci do Německa, odkud již není návratu. Rodina se musí ukrýt do zadního traktu otcovy firmy. Po deseti dnech do úkrytu přichází další židovská rodina, pak ještě další rodinný přítel. Prostory jsou pro osm lidí stísněné, navíc se všichni musejí chovat tiše. Okna jsou trvale zatažená těžkými závěsy. Vstupní dveře jsou zamaskovány regály s knihami. Holandské vysílání z Londýna Anně vnukne myšlenku napsat po válce knihu. Od té chvíle píše deník na jednotlivé listy papíru. Šestého června 1944 začala invaze spojeneckých vojsk v Normandii. Anna a Margot cítí blížící se osvobození a chystají mírové plány. Margot chce být učitelkou v mateřské škole, Anna spisovatelkou a novinářkou. Sestry se však osvobození nedočkaly. Čtvrtého srpna někdo anonymně zavolal německé policii, jejich úkryt odhalil a vyrabovali fašisté. Annin deník ale zůstal na místě a byl zachráněn. Anna a Margot prožívají útrapy koncentračních táborů. Především v Osvětimi. Po dvou měsících jsou obě poslány do Bergen-Belsenu. Anna tam v březnu 1945 podlehla hladu, zimě, vyčerpání a nemoci, Margot o několik dní dříve. Brzy tábor osvobodili Angličané. Ale přišli pozdě, bylo tam víc mrtvých než živých. Matka obou dívek zemřela hladem a vyčerpáním v Osvětimi. Útrapy války přežil jen Otto Frank. Ze 107 tisíc holadských židů deportovaných do koncentračních táborů přežilo jen pět tisíc. V červnu 1945 se Otto Frank vrátil do Nizozemí. Zde od přeživších obdržel Annin deník. Na její přání jej vydal jako knihu. Stát spisovatelkou se jí nesplnilo…
  Po promítání ještě ředitelka Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalová připomenula možnost zúčastnit se vědomostní soutěže připravené Městem a pozvala všechny k pokračování besedy v synagoze.
  Ve starobylé židovské modlitebně pohovořil nejprve místopředseda Židovské obce Brno Ing. Pavel Fried o odkazu Anny Frankové, zločineckém nacismu, lidské lhostejnosti, osudu židů a Romů za druhé světové války. Připomenul tehdejší události v rodné Třebíči, důležitost kultury a Desatera od počátku dějin lidstva. Zvláště se věnoval antisemitismu. „Je to zloba těchto lidí nad sebou samými.“
  Farář Církve evangelické Jiří Bureš rozebral vztah obou církví, po staletí vytvářené nepřátelství vúdči židům, především nacismus. „Ten je tragickým selháním evropské civilizace.“ „Odkaz Anny Frankové je stále živý,“ uvedl na závěr.
  Kazatel církve Adventisté sedmého dne Jaroslav Kuben mimo jiné vyjádřil potěšení z účasti mladých lidí na vernisáži. „Přeji všem, kteří zavítají do této nádherné synagogy, aby zde nalezli klid a mír.“
  Pan Benjamin Zikmund z Olomouce zazpíval židovský žalm v hebrejštině.
  Program zpestřilo orchestrálními skladbami sdružení tří mladých hudebníků absolventů Základní umělecké školy Boskovice Kosher trio.
  Závěrem Drs. Hildegonda M. Rijksenová připomenula sérii besed pro školy, jež zde v synagoze začínají hned v úterý 16. září.

  Více: http://muzeum.boskovice.cz/
 • 63 fotek, minulý čtvrtek, 25 zobrazení, 6 komentářů | moje fotozprávy
 • 16 fotek, minulou sobotu, 59 zobrazení, 5 komentářů | auta, lidé, sport, události, moje fotozprávy
  European BOSS GP Series je u nás méně známá závodní serie. Na start se staví formulové vozy, které závodily v různých kategoriích, ale již mají svůj vrchol za sebou. Ozdobou jsou vozy z F1. Jejich zástupcem byl vůz Benetton B197, který vodil J. Alesi.
  Většina jízd se konala za deště, což výrazně stěžovalo focení. Na druhou stranu jsou obrázky akčnější.
 • 22 fotek, minulý čtvrtek, 32 zobrazení, přidat komentář | architektura, práce, události, moje fotozprávy
  Návštěva nové budovy NTIS a představení kybernetiky na Fakultě aplikovaných věd ZČU během Dnů vědy a techniky v Plzni
 • 30 fotek, minulou neděli, 331 zobrazení, přidat komentář | sport, moje fotozprávy
 • 60 fotek, minulý týden, 34 zobrazení, 3 komentáře | auta, koníčky, události, moje fotozprávy
  Sobota 13.8.2014 - zámek Nové Hrady u Skutče
  Podzimně tradičně se sjely Moskviče druhý zářijový víkend do Kempu v Lázních Bohdaneč. Sobotní vyjížďka mířila na zámek Nové Hrady u Skutče.
 • 24 fotek, minulou neděli, 32 zobrazení, přidat komentář | krajina, příroda, události, moje fotozprávy
  Klabava a Holoubkovský potok
 • 30 fotek, minulou neděli, 18 zobrazení, 5 komentářů | dokumenty, kultura, oslavy, moje fotozprávy
  Historickým průvodem „Příjezdu císaře Rudolfa II. z Prahy do Plzně“, který se vztahuje k událostem z let 1599 až 1600, kdy císař prchá z Prahy před morovou nákazou a z královského města se Plzeň stává na devět měsíců městem císařským, tedy sídlem císařství Římskoněmeckého, byla připomenutá událost stará již 415 let. Císař Rudolf II dostal klíče od města a následně se nechal obveselovat kejklíři a hudebníky.
 • 36 fotek, minulou sobotu, 9 zobrazení, 2 komentáře | dokumenty, moje fotozprávy
  Vložení kamenů před domy, kde žili židovští spoluobčané. Autorem je německý umělec pan Günter Demnig.
 • 30 fotek, minulou sobotu, 10 zobrazení, přidat komentář | auta, moje fotozprávy
  Dny designu v Mladé Boleslavi ve dnech 13.9. a14.9.