Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

reklama

41 fotek, včera, 32 zobrazení, 2 komentáře | kultura, lidé, města, oslavy, moje fotozprávy
23.4.2015 s organizátory Taška Kladno, o.s. a Fakulty biomedicínského inženýrství Kladno se konal Kladenský majáles_Oslava jara a mládí.
Krásné odpoledne i večer s pestrým programem a zábavou pro malé i velké. Sletiště Kladno bylo zaplněné a věřím, že se každý pobavil a našel si tu kousek svého vyžití. Když ne, ať se vrátí zpět do ulity. Je dobře,že se město probouzí a začíná ožívat. Už bylo na čase.
12 fotek, ve čtvrtek, 13 zobrazení, přidat komentář | kultura, umělecké, moje fotozprávy
Nová síň, Voršilská 3, Praha 1
46 fotek, ve čtvrtek, 39 zobrazení, 5 komentářů | děti, kultura, lidé, události, moje fotozprávy
Ve Velké synagoze v Plzni se uskutečnil koncert nejstaršího chlapeckého pěveckého sboru na světě Regensburger Domspatzen. Sbor působí v katedrále sv. Petra v Regensburgu už po celá staletí. Každoroční koncertní cesty zavedou Řezenské vrabčáky po celém Německu i do všech koutů světa.
10 fotek, ve středu, 19 zobrazení, přidat komentář | moje fotozprávy
Poslední akcí ke Dni země, jež se konala ve středu 22. dubna 2015 byla přednáška doc. Ing. Antonína Bučka, CSc. z Mendelovy univerzity Brno na téma „Globální změny klimatu a lesy v České republice. Proběhla v nově opraveném Židovském domě na Plačkově ulici 7.
„Téma přednáším posluchačům Univerzity třetího věku v Brně,“ uvedl na začátku Ing. Antonín Buček.
Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého z problematiky, jež je aktuální tak poslední tři desetiletí. Především o vlivu plynů, jež způsobují skleníkový efekt. Oxid uhličitý i v malé koncentraci způsobuje zahřívání planety. Pokud by nebyl vůbec, průměrná teplota by klesla na – 18 st., což by veškerý život zničilo. Problém je v tom, že se obsah skleníkových plynů zvyšuje a tím roste teplota. Vše začalo kolem roku 1700 (280 ppm) v době rodící se průmyslové revoluce, kdy rostlo využití fosilních paliv (uhlí, plyn, ropa). Rok 2014 již cca 400 ppm.
Počátkem devadesátých let počal být tento celosvětový problém politický – snaha šéfů vlád o snížení produkce skleníkových plynů. V jejich tvorbě předběhla Čína před cca pěti lety USA. Zásadní problém je, že věc je celosvětová a zmenšení spotřeby fosilních paliv přináší snížení životní úrovně všem, především chudším zemím.
Nizozemí velmi bojuje za snížení skleníkových plynů. Je z velké většiny pod hladinou moře, proto může tuto oblast ohrozit tání ledovců. Tamní obyvatelé si proto preventivně pořizují druhé bydlení například u nás.
Život na tichomořských ostrovech by zanikl při zvýšení hladiny oceánů o pouhý metr.
Umělé stromy, vývoj v USA – měly by z atmosféry odčerpávat oxid uhličitý.
Vznikají prognózy o zvyšování teploty na planetě – základním parametrem matematických modelů je množství skleníkových plynů vypouštěných do atmosféry. Při dvojnásobném zvýšení dojde celosvětově k nárůstu teploty o cca 2 st. K tomu by mělo dojít mezi roky 2030 – 2040. Za posledních sto let se u nás zvýšila teplota o jeden stupeň. Do roku 2100 se předpokládá zvýšení o cca 3,5 st. Snesitelné jsou tak nejvýš dva stupně. Zvýší se počet období sucha, vzniknou extrémní změny počasí (bouře, přívalové srážky, sníh). Protože se zřejmě nepodaří zastavit růst vypouštění skleníkových plynů, bude třeba se přizpůsobit.
Hlavním problémem změn je rychlost – krátké období.
Boskovice se nacházejí na přechodu třetího a čtvrtého vegetačního stupně v devítipásmovém rozpětí od nejteplejších oblastí Jižní Moravy po nejstudenější vrcholky Krkonoš. Při zvýšení teploty o dva stupně se posunou do cca prvního lipového stupně. Mohla by se zde pěstovat vinná réva, mandloně, teplomilné dřeviny. Zaniknou lyžařská střediska, prosperovat budou koupaliště.
Největší problém v přizpůsobení je v lesnictví, kde produkční doba je sto a více let. Rok 1754 Dekret o lesích Marie Terezie – kdo těží, musí vysazovat a kdo chce změnit lesní oblast na jiné využití, musí mít povolení úřadů. Díky těmto pravidlům lesy doposud máme.
Doc. Ing. Antonín Buček ukázal příklady současného zalesnění a situace v roce cca 2040 na přehledných mapách. V současné době je u nás smrkových porostů cca 52%. Kvůli zvýšení teploty se budou muset nyní vysazovat více lesy smíšené, podmínky pro smrky se zhorší, bude jen ve vyšších polohách.
Zvedáním teploty se též zvyšuje výskyt kůrovce (Šumava) – parazit, jenž lesy ničí a může nastat jejich katastrofální úbytek.
Z přednášky vyplynulo, že využití krajiny se bude muset přizpůsobit. Na změny nejrychleji reaguje živočišstvo, především hmyz – přesouvají se do vyšších poloh.
„Problém změny klimatu nás všechny přežije,“ uzavřel velmi zajímavé téma doc. Ing. Antonín Buček.
Místostarostka Ing. Jaromíra Vítková setkání zakončila: „Děkuji za přednášku, sledovali jsme ji s velkým zaujetím. Jen škoda, že nepřišlo více občanů.“
29 fotek, ve středu, 50 zobrazení, 22 komentářů | kultura, města, moje fotozprávy
Legendární cirkus HUMBERTO zavítal do Ostravy ... cirkus s bohatou historií a pestrou současností navštěvuje města České Republiky ...
22 fotek, v úterý, 809 zobrazení, 1 komentář | klasická-fotografie, moje fotozprávy
Galerie Analogue, Vlašská 10, Praha 1
33 fotek, v úterý, 37 zobrazení, přidat komentář | auta, dokumenty, události, moje fotozprávy
Arkády Pankrác, Praha 4
27 fotek, v pondělí, 31 zobrazení, 19 komentářů | makro, ostatní, příroda, zvířata, moje fotozprávy
Ještěrky už vylézají
42 fotek, v pondělí, 34 zobrazení, 4 komentáře | krajina, ostatní, příroda, zvířata, moje fotozprávy
Jaro už přišlo
90 fotek, minulou sobotu, 44 zobrazení, moje fotozprávy
32 fotek, v pondělí, 20 zobrazení, přidat komentář | kultura, umělecké, moje fotozprávy
Art Salon S, Tančící dům, Janáčkovo nábřeží 6, Praha 1
32 fotek, v pondělí, 66 zobrazení, přidat komentář | kultura, umělecké, moje fotozprávy
Art Salon S, Tančící dům, Janáčkovo nábřeží 6, Praha 1
Autorka: Alena Kupčíková
6 fotek, minulou sobotu, 16 zobrazení, 1 komentář | moje fotozprávy
Skalická desítka opět úspěšná

Ještě v sobotu, při pohledu z okna, jsme nevěřili, že osmnáctý ročník běžeckých závodů ve Skalici nad Svitavou proběhne v tak hojném počtu.
Ráno 19. dubna 2015 jsme se probudili do slunné neděle a zajásali jsme: „Joooo, snad to vyjde!!!“
Dopoledne jsme na hřišti ve Skalici odstartovali závody Boj o první místo - pro děti, kterých si přišlo zazávodit celkem 66.
Přišla se za námi podívat i místostarosta Boskovic Ing. Jaromíra Vítková, která nám domluvila zapůjčení skákacího hradu pro děti.
Po odběhnutí všech kategorií jsme vyhlásili vítěze, jimž cenu předal starosta obce pan Řezníček a zástupci pořádajícího oddílu Stopa.
Součástí tohoto závodu je i vyhlášení nejlepšího oddílu, kterému se předává putovní pohár.
Stejně jako loni ho i tentokrát ho získal klub AK Blansko Dvorská.
Po prezentaci dospěláků na Skalickou desítku proběhlo startovací čarou rekordních 113 závodníků různých kategorií. Ženy mají trať o polovinu kratší 4,8km. Běhají pouze jedno kolo náročného kopcovitého terénu.
Po předání cen těm nejlepším se konal malý kulturní program. Vystoupila břišní tanečnice Tereza Guldová a na kytaru zahrál Pavel Těžký se svými svěřenci – skupinou Ještěrky. Všichni sklidili veliký úspěch a my jim dodatečně děkujeme, že přijali naše pozvání.
Celý den probíhal v dobré sportovní atmosféře a doufáme, že se za rok zase u nás ve Skalici setkáme.

Text a snímky: Věra Valnohová
40 fotek, minulou středu, 16 zobrazení, přidat komentář | kultura, události, umělecké, moje fotozprávy
Malostranské Divadlo u stolu: Kačer, Venclík uvedlo hru Vlastimila Venclíka: STRÁŽNÝ ANDĚL aneb vídeňská operka. Původní rozhlasová hra byla oceněna před lety v autorské rozhlasové soutěži na stanici Vltava. Později z této hry vznikla hra divadelní rozšířením motivu a prohloubením postav. Vznikla tak divadelní hra " Strážný anděl aneb vídeňská operka ". Příběh hry je soustředěn kolem vztahu české ženy, která na inzerát přijme práci v rodině bohatého rakouského podnikatele s českými kořeny. Rozvíjí se peripetie vztahů mezi osmdesátiletým podnikatelem a třicetiletou ženou…

Jádro hereckého souboru tvoří: Nina Divíšková,Táňa Fischerová, Adéla Kačerová-Kubačáková, Simona Prasková, Jan Kačer, Martin Kubačák, Vlastimil Venclík a Roman Hájek.
54 fotek a 2 videa, leden až duben, 12 zobrazení, přidat komentář | koníčky, kultura, události, zvířata, moje fotozprávy
Každoroční výstava Zahrada Čech 2015 Litoměřice. 8.-12.4.2015