Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.


Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

Kategorie architekturareklama

92 fotek, 17.5.2015, 8 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, krajina, města
Hrad Bezděz, Loreta Kosmonosy, Mladá Boleslav - centrum, Kokořínské Pokličky, Jabkenická myslivna, pivovar Dětenice.
38 fotek, 20.6.2007, 5 zobrazení, 1 komentář | architektura, města, země
Rouen, hlavní město Horní Normandie, je významným centrem textilního průmyslu, ale hlavně městem, kde zemřela Johanka z Arku, symbol národního boje proti krutovládě a tyranii. Město bylo v těžkých bojích o Normandii hodně poničeno, ale Normanďané s velkým umem a láskou středověké a renesanční centrum renovovali.
14 fotek, minulý pátek, 6 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, dokumenty, krajina, příroda
----------------------
Kontrolní návštěva na Paprsku, jak pokračuje přístavba na hlavní budově ...
20 fotek, 8.5.2015, 24 zobrazení, 4 komentáře | architektura, lidé
Malá úlitba Justince za plahočení v místních lesích (viz. http://justinam.rajce.idnes.cz/Luhacovickymi_lesy ). Po absolvování necelých 20 km nezbylo nic jiného než kouknout co je nového na kolonádě. V našem oblečení jsme dokonale zapadli mezi lázeňské hosty účastnící se slavnostního otvírání pramenů.
154 fotek, minulou sobotu, 14 zobrazení, přidat komentář | architektura, krajina, oslavy, příroda, rodina-přátelé
Starohutský vodopád - Geopark Paradajs - Kaštieľ Svätý Anton - Banská Štiavnica - oslava narodenín v Soblahove
321 fotek a 19 videí, včera, 142 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, děti, kultura, města
Fotili a točili: Petra, Niki a já.
1. den - procházka centrem, Petřínská rozhledna a zrcadlový sál.
2. den - Národní technické muzeum, Pražský hrad - starý královský palác a katedrála sv. Víta, Muzeum voskových figurín Grévin.
57 fotek, včera, 14 zobrazení, 9 komentářů | architektura, cestování, města
den v překrásném Amsterodamu jsme zakončili příjemnou projížďkou po grachtech.
26 fotek, 15.5.2015, 5 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, koníčky, kultura
V tomto albu najdete střípky různých staveb Kutné Hory, které nemajísvá vlastní alba. Najdete zde kostel na Náměti (nikoli na Náměstí), kostel sv. Jakuba (bohužel věž byla pod modrou plachtou) či Hrádek.
108 fotek, 7.5.2015, 19 zobrazení, 16 komentářů | architektura, cestování, města, zábava
Ávila
Pevně vrostlá do nehostinné kastilské krajiny, kde v zimě fičí studený vítr, zatímco v létě slunce nemilosrdně spaluje řídký porost vyrůstající z kamenité půdy, leží Ávila. Lidé tu sídlili od nepaměti. Dokazují to podivuhodné kamenné plastiky býků a vepřů, které ve zdejším kraji zanechali Keltibeři, na rozdíl od Římanů a Arabů, po nichž tu nezůstalo nic. Nejvýrazněji se do její historie zapsal středověk.
Město jako pevnost
Koncem prvního tisíciletí byla Ávila střídavě v rukou křesťanů a muslimů, až se jí v roce 1085 natrvalo zmocnily oddíly kastilského krále Alfonse VI. A protože král nechtěl v oné nebezpečné době nic ponechat náhodě, dal v roce 1090 příkaz obehnat město hradbami, které by z něj učinily nedobytnou pevnost. Vyrostly v rekordním čase devíti let a od té doby tu pyšně stojí téměř beze změn. Mají něco málo přes dva a půl kilometru, jsou asi dvanáct metrů vysoké a tři metry silné zakončené cimbuřím, s devadesáti polokruhovými baštami a devíti branami, z nichž nejmajestátnější je brána svatého Vincence a brána zvaná hradní, protože kdysi tu stával hrad. Tento úsek hradeb je nejstarší a je k němu přilepena, dokonce je do něj přímo vrostlá raně gotická katedrála, jejíž apsida je zabudována do hradeb jako jedna z jejích bašt. V Interiéru tohoto vůbec prvního gotického kostela ve Španělsku s působivými sloupy z červeného a bílého kamene stojí za pozornost ambit, renesanční chórové lavice z ořechového dřeva a hlavní oltář s výjevy ze života Krista.
Kamenné domy a paláce
V poslední třetině 15. a v průběhu 16. století si je tu nechali postavit členové starých šlechtických rodů, kteří se v Ávile usadili. Skončila totiž reconquista, Arabové byli z Pyrenejského poloostrova vyhnáni a začalo období prosperity. Přesto se zdá, jako by jejich stavitelé, alespoň ze začátku, tomuto klidu příliš nevěřili. Domy a paláce se svými strohými fasádami zdobenými jen kamennými znaky tehdejších majitelů, se zamřížovanými okny a těžkými branami a mnohé z nich dokonce i s pevnostními věžemi se tváří velmi nepřístupně a připomínají spíše pevnosti. Uvnitř však skrývají přívětivá a elegantní patia s mnoha dekorativními prvky. Takové jsou např. paláce rodu Veladů a Valderrábanů v bezprostřední blízkosti katedrály, které dnes slouží jako hotely, renesanční palác Dávilů a Deanů, v němž jsou umístěna muzea a celá řada dalších, které jsou roztroušeny po celé Ávile.
Kostely, kláštery a svatá Terezie
Ze souboru pozoruhodných románských kostelů nacházejících se před branami města patří k nejzajímavějším kostel sv. Petra a zvláště pak románsko-gotická bazilika sv. Vincence z 12.-14. století s nádherným portálem, který zdobí postavy apoštolů. Přesně na tomto místě prý Římané popravili tři mučedníky - Vincence a jeho dvě sestry. Kousek odtud je rozsáhlý klášterní komplex sv. Tomáše z konce 15. století s třemi nádhernými ambity, který býval útočištěm Katolických králů Isabely a Ferdinanda při jejich pobytu v Ávile.
Z mnoha svatých, jímž jsou zasvěceny zdejší sakrální stavby, je Ávilanům nejmilejší svatá Terezie od Ježíše, reformátorka karmelitánského řádu, zakladatelka mnoha klášterů, jejíž literární dílo patří k vrcholům španělské mystiky. Tato světice po sobě zanechala stopy po celém městě. Nejnavštěvovanější je klášter sv. Terezie z roku 1636, postavený v místě, kde se narodila a který je dnes centrem jejího kultu.
Informace
Leží cca 107 km severozápadně od Madridu, v bezprostřední blízkosti pohoří Sierra de Gredos. Z Madridu jezdí do Avily vlak z nádraží Atocha a autobus z Paseo de la Florida 11. Nejkrásnější pohled na město je z nedalekého vyhlídkového bodu "Cuatro postes" za mostem Puente Viejo. Na seznam světového dědictví UNESCO byla Ávila zapsána v roce 1985.
18 fotek, 2.5.2015, 7 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, koníčky, kultura
Město Kralupy nad Vltavouje spíše známo zdejším průmyslem. Památkami moc neoplývá. Dominantou je kostel. Jinak zde nic moc historického nenajdeme. Město bylo ke konci druhé světové války zasaženo velkou dávkou leteckých pum.
122 fotek, 7.5.2015, 8 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, města, zábava
Toledo je město v Kastilii ve středním Španělsku, 70 km jihozápadně od Madridu. Je hlavním (nikoli však největším) městem Kastilie-La Mancha a provincie Toledo. V současnosti zde žije 90 000 obyvatel.Je také na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Dějiny
V 5. až 8. století a od 11. století bylo město sídlem arcibiskupa a hlavním městem nejprve Vizigótské říše, později centrem Kastilie, v němž se mísily prvky křesťanské, židovské a arabské kultury. Od 16. století zde sídlili španělští králové, po jejich přesídlení do Madridu však nastal úpadek města.
Za španělské občanské války se město stalo dějištěm prudkých bojů mezi republikány a frankisty. Frankističtí povstalci se nakonec uzavřeli v Alcázaru, kde se sedmdesát dnů bránili až do příchodu jednotek generála Franca.
Kultura

O Toledu se často tvrdí, že je nejcharakterističtější ukázkou španělské kultury. Mezi cenné památky patří:

- středověký hrad San Servando s částmi které pocházejí z římského a maurského období
- katedrála (s její stavbou se začalo v roku 1226 a je jednou z nejvýznamnějších španělských gotických katedrál)
- kostely svatého Tomáše a svatého Romana
- dům El Greca, malíře z 16. století.
- pevnost Alcázar
257 fotek a 2 videa, letos v květnu, 9 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, města, zábava
Madrid je hlavní a největší město Španělska, leží ve středu země. Má přes 3,1 miliony obyvatel, je též hlavním městem stejnojmenné provincie, která je současně jedním ze 17 autonomních společenství Španělska. V madridské aglomeraci žije více než 6,5 miliónu obyvatel.
Město a jeho pamětihodnosti
Centrum města se vyznačuje širokými třídami se zelenými pruhy, velkými kruhovými náměstími a velkým počtem pompézních staveb, nejen renesančního stylu, ale i zcela hypermoderně vypadajících mrakodrapů.
Na západním okraji historického centra se nachází královský palác Palacio Real. Roku 852 zde arabský emír Muhammad I. nechal postavit tzv. Alcázar – pevnostní palác, nazývaný Madžrít. Po reconquistě v 11. století používali palác křesťanští panovníci jako lovecký zámek. Z jeho jména Madžrít se posléze vyvinulo jméno města Madrid. Roku 1561 se Madrid stal hlavním městem Španělska a maurský palác sloužil až do roku 1734 jako královské sídlo. Po jeho vyhoření byla stavba nahrazena novým zámkem Palacio real, který je přibližně desetkrát větší než londýnský Buckingham Palace. Řada jeho sálů s nástropními freskami, zlaceným štukováním a lustry o hmotnosti téměř 100 kg se zdá být až nekonečná. Ke skvostům paláce patří sály Trůnní, Gaspariniho a Porcelánový. Španělský král používá tuto monumentální stavbu již jen k reprezentačním účelům. Královský palác patří k nejmonumentálnějším a nejhezčím stavbám města. Palác je obklopen parky jako je Casa de Campo, Jardin de Sabatini nebo park atrakcí Parque de Atracciones. Naproti paláci stojí jeden z největších kostelů města, katedrála Virgen de la Almudena.
Blízko centra se nachází obrazárna Museo del Prado, kde je nejen možné zhlédnout některé habsburské panovníky, ale také jedinečnou sbírku šesti tisíc malířských děl mistrů z celé Evropy.
Plaza de Espana je obdélníkové náměstí s parčíkem a pomníkem Miguela de Cervantese a jeho románových postav Dona Quijota a Sancho Panzy. V parku se nacházejí různé vodní plochy. Na náměstí Plaza Mayor, které patří k nejkrásnějším náměstím v Madridu, přihlížela dříve vrchnost ze svého balkónu popravám, býčím zápasům a upalovaní kacířů.
Jedním ze symbolů města se stala socha El oso y el Madrono, která se nachází na náměstí Puerta del Sol. Tato socha, pocházející z druhé poloviny 20. století z dílny sochaře Antonia Navarra Santafé, zobrazuje medvěda pojídajícího plody planiky - rostliny podobné jahodníku. Populární socha tak reflektuje znak města, který tvoří právě obraz medvěda pojídajícího planiku na modrém hvězdnatém pozadí.
V museu Museo Arqueológico Nacional je možno zhlédnout velký počet exponátů od začátků lidstva přes dobu bronzovou, staré Egypťany, iberské národy, Řeky a Římany, až po středověk. Zajímavá je hlavně egyptská mumie kněžky v sarkofágu, socha zvaná Dáma z Elche a také kopie celé jeskyně Altamira, která je přístupná ze zahrady.
11 fotek, 13.5.2015, 9 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, koníčky, kultura
Pro mnohé to bude jistě překvapení, ale i Kladensko mělo své lázně. Nacházeli se u obce Ledce, nedaleko Slaného. V dobách své největší slávy zde pobýval mimo jiné i František Palacký. Dnes už lázně nefungují a slouží jako dětský domov.
94 fotek, tento týden, 36 zobrazení, 84 komentářů | architektura, dokumenty, krajina, příroda
V Křinci a jeho okolí najdeme několik zajímavých staveb. Přímo v Křinci je raně barokní zámek, barokní kostel sv. Jiljí a železobetonový most přes říčku Mrliinu, na jehož pylonech byly umístěny barokní sochy čtyř živlů. Nedaleko Křince stojí na kopci Chotuc kaple Nejsvětější Trojice, na další vyvýšenině jsou zbytky hradu a později loveckého zámku Kuncberk a nedaleko něho stojí barokní hřbitovní kaple sv. Jana Nepomuckého.
V albu jsou použity fotografie Antonína Stiftera z 80. - 90. let 19. století - "AS".
19 fotek, 11.5.2015, 6 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, koníčky, kultura
Bývalé okresní město s řadou pamětihodností. Mezi nejvýznamnější patří samozřejmě ty, které se nachází kolem náměstí.Zachované zbytky opevnění s dvěmi branami - Pražskou a Plzeňskou. Při cestě na rozhlednu Děd se nachází krásná kaplička.
17 fotek, 2.5.2015, 11 zobrazení, přidat komentář | architektura, krajina, lidé, příroda, zábava
Cestou na chatu jsme se zastavili na obídek v Čebínské chaloupce, poté jsme se pokochali výhledem z rozhledny Klucanina na Tišnov. Přece se nebudeme šidit a tak jsme zašli i na dezert a kávičku do cukrárny Cherry v Předklášteří. Na chajdě jsme grilovali a popili nějáký ten alkohol...
17 fotek, 15.5.2015, 5 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, koníčky, kultura
Vlašský Dvůrje jedním z hradů, které se nacházejí v Kutné Hoře.Původně se jednalo o opevněný palác s mincovnou.Dnes je využíván jako muzeum mincovnictví či jako městský úřad. Jedná o jednu z nejvýznamnějších památek Kutné Hory.
19 fotek, 11.5.2015, 9 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, koníčky, kultura
Vysoko nad řekou Berounkou se vypíná zámek, který v sobě skrývá původní středověký hrad. Svítí novotou, a určitě je to jedno z příjemných překvapení v okolí Berouna. Návštěvu doporučuji, je zde infocentrum keltské kultury. Důvod je jednoduchý, přímo naproti se nacházelo keltské hradiště- oppidum.
143 fotek, minulou neděli, 11 zobrazení, přidat komentář | architektura, cestování, krajina, města
Moje toulky po Kutné Hoře a okolí u příležitosti srazu ze spolužáky 23.5.2015